makyaj-bazi-nedir-ne-ise-yarar

Makyaj Bazı Nedir, Ne İşe Yarar?

Daha önce kullanmayanlar ya da güzellik reyonlarında görmelerine rağmen tam olarak ne işe yaradığını bilmemesi nedeniyle ilgilenmeyenler için pek de gerekli bir ürün gibi görünmeyen makyaj bazları aslında kusursuz makyajın vazgeçilmezidir. Nasıl iyi bir duvar boyası için öncelikle baz gerekiyorsa, güzel bir makyaj için de primer olarak da bilinen makyaj bazları gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlerle makyaj bazı nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi soruların yanıtını paylaşacağız. Yazının sonuna geldiğinizde ise büyük ihtimalle bu ürün sizin için daha fazla anlam ifade ediyor olacak ve satın alıp almamayı bir kez daha düşüneceksiniz.

Neden Kullanılmalı?

Her ne kadar birçok kişi baz kullanmayı atlasa ve bunu gereksiz bir aşama olarak görse de, makyaj rutinine eklenecek birkaç dakikanın son tablo üzerindeki etkisi büyük olacaktır. Baz cildi pürüzsüzleştirecek, ince çizgilerin ve gözeneklerin görünümünü minimize edecek, cilt tonunuzu eşitleyecek, makyajınızın gün boyu sabit kalmasına ve bulaşmamasına yardımcı olacaktır.

Nasıl Kullanılmalı?

  • Öncelikle yüzünüzü hassas bir temizleyici ile yıkayın. Unutmayın ki makyaja başlamadan önce cildinizin tüm kirden arınmış olması oldukça önemlidir. Aynı derecede önemli olan bir diğer şey ise ellerinizi yıkamanızdır. Makyaj yaparken ellerinizi kullanacağınız için ellerinizde olabilecek kir direkt yüzünüze bulaşacaktır.
  • Cilt yapınıza uygun nemlendiricinizi sürün ve bazı uygulamaya başlamadan önce birkaç dakika bekleyin. Eğer cildiniz nemliyse nemlendiricinin emilmesi için biraz daha bekleyin.
  • Makyaj bazını parmaklarınızla ya da bir sünger yardımıyla cildinize uygulayın. Bir bezelye büyüklüğünde ürün kullanmanız yeterli olacaktır. Göz bölgesine uygulamaktan kaçının.
  • Birkaç dakika bekledikten sonra fondoteninizi uygulayın.

Makyaj Bazları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Makyaj bazları krem, jel ya da toz formunda olabilmektedir.
Çoğu makyaj bazı dimetikon gibi silikon bazlı polimerler içermektedir. Bunun nedeni de bu içeriğin ultra yumuşatıcı etkisinin olmasıdır. Sistik akne ya da diğer cilt problemi ile savaşanlar kullanmadan önce mutlaka cilt doktoruna danışmalıdır. Çünkü dimetikon adı verilen maddenin alerjik reaksiyonlara yol açabileceğini gösteren raporlar vardır.
Eğer havanın çok sıcak ve nemli, ya da soğuk ve kuru olduğu bir yere gidecekseniz yanınızda primer bulundurmanızda fayda vardır. Çünkü bu ürünü uyguladığınızda makyajınızın kalıcılığı artacaktır.
Yok gibi duran bir makyaj istediğinizde de sadece baz kullanabilirsiniz. Böylece cildiniz yataktan kalkmış gibi durmayacak, ama bir yandan da makyajsız gibi görünecektir.
Modellerin kusursuz makyajlarının arkasındaki sır büyük ölçüde kullandıkları primerdir.
Primer makyajınızın pul pul dökülmesini önleyebilir ve ciltteki parlamayı kontrol edebilir.

Doğru Ürün Nasıl Seçilmeli?

Piyasada birçok kozmetik markası bulunmakta ve hemen hemen hepsinde de makyaj bazı seçeneği yer almaktadır. Bu kadar fazla ürünün arasında kaybolmamak için de bazı konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Öncelikle bazı kullanmanızın nedenlerini belirlemelisiniz. Daha çok kırışıklıklar ve ince çizgilerle mi ilgilisiniz? Ya da renk bozukluğuyla mı? Yoksa yağlı ciltlerdeki parlamayla mı? Daha önce de belirttiğimiz gibi sayısız makyaj bazı seçeneği vardır ve doğru seçimi yapabilmek için cildinizi tanımanız gerekmektedir. Evet makyaj bazlarının en belirgin özelliği kusursuz bir makyaj için size yardımcı olmasıdır, ama bunun dışında da faydaları vardır. Ve eğer doğru ürünü bulabilirseniz sonuçtan daha memnun olursunuz. Örneğin; geniş gözeneklerden ya da kırışıklıklardan şikayetçiyseniz, gözenek azaltıcı ya da yaşlılık karşıtı primerları tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde hangi ürünü alacağınıza karar vermeden önce cilt tipinizin kuru mu, yağlı mı, normal mi olduğunu bilmenizde de fayda vardır.

Cildinizi tanıdıktan ve üründe hangi özelliklerin olmasını istediğinizi belirledikten sonra internetten markaları araştırabilir, ürünlerin etiketlerini inceleyebilir ve güzellik uzmanlarından fikir alabilirsiniz.

Makyaj Bazı Markaları

Yukarıda da değindiğimiz gibi öncelikle cildinizi tanımalı ve üründen neler beklediğinizi belirlemelisiniz. Ardından kapsamlı bir araştırma ve uzman desteğiyle doğru ürüne ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte piyasa hakkında fikriniz olması açısından sizin için bazı markaların ürünlerini derledik. Ancak hangi ürünün size hitap edeceğine karar vermek elbette size kalmış.

Benefit The Professional

Geniş gözeneklerin daha az görülür hale gelmesine yardımcı olan bu ürün kadifemsi yapısı ile teni makyaja hazırlar.

benefit-the-professional

Laura Mercier Foundation Primer

Makyajın uzun süre kalıcılığını korumasına yardımcı olan bu ürün aynı zamanda yağ dengesinin korunmasını da destekleyebilir.

laura-mercier-makyajbazi

MAC Prep + Prime Natural Radiance

İpeksi bir yapısı olan bu ürün özellikle yağlı ve karma ciltlere önerilmektedir. Bununla birlikte MAC markasında makyaj bazı çeşitleri oldukça fazladır ve orada yer olan uzmanların da yardımıyla size uygun olan bazı seçebilirsiniz.

mac-prep-prime-makyajbazi

Kirpik, Göz Kapağı ve Dudak Bazları

Primer denildiğinde ilk olarak akla yüz bölgesi için kullanılan ürünler gelse de kirpikler ve göz kapakları için de özel bazlar bulunmaktadır. Şimdi biraz da bunlardan bahsedelim:

Kirpik Bazı: Daha hacimli ve daha uzun kirpikler için maskaranın altına kirpik bazı uygulayabilirsiniz. Hatta bazı uzmanlara göre bu ürün kirpikleri beslemektedir.

Göz Kapağı Bazı: Farın sabitlenmesi, dağılmaması ve bulaşmaması için kullanılan bu ürün göz makyajınızın uzun saatler boyunca sabit kalmasına yardımcı olur. Özellikle göz kapağı bölgesi yağlı olan kişilerin kullanması önerilmektedir.

Dudak Bazı: Rujun daha kolay uygulanmasına ve renginin uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olan dudak bazı aynı zamanda dudakların kurumasına da engel olabilir. Özellikle ruj kullanmayı çok seven ve kullandığı rujun tazeliğini saatlerce korumasını isteyen bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kaynak:

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın