mangonun-faydalari

Mangonun Faydaları

Meyvelerin kralı olarak bilinen mango meyvesi en popüler ve besin yönünden en zengin meyvelerden bir tanesidir. Kendine has aroması, güzel kokusu, tadı ve sağlığa faydalı özellikleri onu yeni işlevsel besinler arasında bir numaraya oturtmakla kalmaz, kendini tarif etmek için “süper meyve” lakabının da kullanılmasına neden olur.

Mango tropiklerde yetişen lezzetli bir mevsimlik meyvedir. Ağacının kökeninin, Hindistan Yarımadası’nda Himalayaların güneyindeki düzlükler olduğuna inanılmaktadır. Botanik olarak bu egzotik meyve Anacardiaceae ailesine aittir. Bu aile kaju fıstığı ve Antep fıstığı gibi pek çok diğer türü de bünyesinde barındıran tropik meyvelere sahip bir ailedir.

Mangonun Belli Başlı Faydaları:

1. Kanserle Savaşır: Mangoda bulunan kuersetin, izokuersetin, astragalin, fisetin, galik asit ve metil galat gibi antioksidanlar, kolon kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve lösemiye karşı vücudu korur.

2. Kolesterolü kontrol altında tutar: Mango yüksek oranlarda C vitamini, pektin ve lif bulunur ki bu besinler kandaki kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olurlar. Taze mango zengin bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan basıncını ve kalp ritmini kontrol etmeye yarayan ve hücrelerin ve vücut sıvılarının içeriğinde bulunan önemli bir bileşendir.

3. Cilt Temizler: Mango derinizin üzerindeki gözeneklerin açılması sağlar ve yüzünüze tazelik verir. Mangolar her cilt türüne uygulanabilirler. Gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak akne oluşumunu da engellerler. Mangoyu ince ince dilimleyip on, on beş dakika yüzünüzde tutabilir sonra da banyo yapıp ya da yüzünüzü yıkayıp sonucu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

4. Vücudu Alkalileştirir: Mango tartarik ve malik asit yönünden zengindir ve bir miktar sitrik asidi de bünyesinde bulundurur. Bunlar vücudun alkali rezervleri için gerekli olan maddelerdir.

5. Kilo Verdirir: Mangodaki pek çok vitamin ve besin vücudun tok hissetmesine yardımcı olur. İçeriğindeki yüksek fiber bu meyveyi tüketenlerin sindirim sitemleri için faydalıdır. Daha fazla kalori yakılmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

6. Diyabeti Düzenler: Sadece meyvesi değil, mangonun aynı zamanda yaprakları da çok sağlıklıdır. Diyabet hastası iseniz beş veya altı tane mango yaprağını bir kapta kaynatın. Gece boyu buharını içinize çekin. Süzgeçten geçirdiğiniz suyunu da sabahları için. Bu insülin seviyenizin ayarlanmasında yardımcı olacaktır. Mango düşük glisemik indekse sahiptir. (41 – 60) Bu nedenle kan şekeri seviyenizi görece daha az yükseltecektir.

7. Afrodizyak Etkisi: Mangonun afrodizyak etkisi vardır ve bu yüzden aşk meyvesi diye de adlandırılır. Mango erkeklerde cinsel gücü arttırır. Mangolarda bolca bulunan E vitamini seks hormonlarının düzenlenmesine ve seks isteğinin artmasına yardımcı olur.

8. Sindirime Yardımcı Olur: Mango içerisinde proteinlerin parçalanmasına yardımcı olan enzimler bulundurur. Mangonun lifli yapısı sindirime ve boşaltıma yardımcı olur. Mango vitaminler, mineraller ve prebiyotik besin lifleri yönünden zengindir.

9. Göz Bakımına Yardımcıdır: Mangonun A vitamini yönünden de zengin olduğunu biliyor muydunuz? Bir kap dilimlenmiş mango, günlük A vitamini ihtiyacınızın yüzde 25’ini karşılayacaktır. Mango, gece körlüğü ve göz kuruluğu ile savaşmanızda sizlere yardımcı olur ve iyi görmenizi sağlar.

10. Sıcak Çarpmasına Karşı: Yaz aylarında yakıcı güneş sizi takatsiz bırakıyorsa, bir meyve suyu sıkacağının içine mangoları dilimleyin, biraz su ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Bu içecek hızlıca hararetinizi düşürecek ve sıcak çarpmasına karşı size yardımcı olacaktır.

11. Bağışıklığınızı Güçlendirmesi: C vitamini, A vitamini ve 25 çeşit karotenoidin birleşimine sahip olan mango meyvesi, bağışıklığınızı güçlendirecektir.

12. Vücut Temizleyicisi İşlevi Görmesi: Lapa olarak mangoyu, bal ve süt ile karıştırıp vücudunuzu ovalayabilirsiniz. Derinizin tazelendiğini ve yumuşadığını göreceksiniz.

13. Konsantrasyona ve hafızaya yardımcı olması: Sınavlara mı çalışıyorsunuz? Bu meyve, konsantrasyon ve hafıza açısından çok önemli bir protein olan glutamin asidi bakımından zengindir. Çalışırken yoğunlaşma problemi yaşayan çocuklarınızı mango ile besleyin.

14. Kadınlar için demir kaynağı: Mango demir yönünden zengindir. Bu nedenle kansızlık çeken hastalar için iyi bir doğal ilaçtır. Menopoza giren veya hamile olan kadınlar mangoyu tüketebilirler zira mango hem kalsiyum hem de demir seviyelerini yükseltmelerine yardımcı olacaktır.

15. Böbrek Taşlarını Azaltması: Çin tıbbına göre mango soğutma enerjisine sahip tatlı ve ekşi bir meyve olması hasebiyle böbrek taşı oluşması ihtimalini azaltan bir meyvedir.

16. Muhteşem Bir Aperatiftir: Sağlıksız cipsler ve kurabiyeler yerine neden mango dilimleriyle atıştırma yapmayalım? Kurutulmuş mango dilimleri belki de en lezzetli kuru meyvelerdendir.

17. Mideyi Kuvvetlendirmesi: Uyumadan önce 10 – 15 mango yaprağını sıcak suda bırakıp kapağını kapatın. Ertesi sabah suyunu süzün ve aç karnına için. Bunu düzenli olarak yapın.

18. Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu: Mangolarda bulunan ve zeaksantin denilen antioksidan, zararlı mavi ışık ışınlarını emer. Bu antioksidanın göz sağlığının korunmasına büyük rol oynadığı ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlediği bilinmektedir. Bütün meyvelerden çokça yenilmesi, günde üç kere, yaşa bağlı makula dejenerasyonu oluşma riskini azaltır veya ilerleyişini yavaşlatır.

19. Astımı Önlemesi: Belli bazı besinleri tüketenlerde astımın oluşma riski düşer. Bu besinlerden biri de beta karotendir. Beta karoten mangolarda, papayalarda, kaysılarda, brokolilerde, kavunlarda, balkabaklarında ve havuçlarda mevcuttur.

20. Kemik Sağlığı: K vitamininin az tüketilmesi kemiklerin hassaslaşmasına sebep olur. Yeteri kadar K vitamini alabilmek için düzenli olarak sebze ve meyve yenmesi gerekir. K vitamini kalsiyumun kemikler tarafından emilimini sağlar.

Mangonun Cilde Faydaları ve Cilde Uygulanışı

Ülkemizde son yıllarda daha çok tanınan mango, C vitamini açısından oldukça zengindir ve iyi bir antioksidandır. Dolayısıyla bu özellikleri onu cilt sağlığı açısından da favori içerik haline getirmektedir. Özellikle yüz peelinglerinde, vücuttaki ölü deriyi kaldırma işine yarayan kremlerde sıklıkla mango özünün kullanıldığını görebilirsiniz.

1. Cildinizin daha parlak olmasını sağlar. Siyah noktaların, cilt lekelerinin ve aknelerin azalmasını sağlayan mango, cilde doğal bir sağlıklı parlaklık verir. İçerdiği A vitamini sayesinde cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlar.

2. Siyah noktaları temizler. Mangolar siyah nokta temizleme konusunda az bilinen kürlerden biridir. Evinizde pratik olarak bir maske tarifi deneyebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı mangoyu ezerek püre haline getirin. İçine yarım tatlı kaşığı süt ekleyin. En son karışıma 2-3 damla bal koyun ve iyice karıştırın. Karışımın dokusu cildinizde iyi bir peeling etkisi yaratacak. Yüzünüze masaj yaparak dairesel hareketlerle uygulayın. Bu işlem cildinizdeki ölü derinin atılmasını sağlayacak, siyah noktaların görünümünü azaltacaktır. Ilık suyla yıkadıktan sonra cildinizdeki parlaklığı siz de fark edeceksiniz.

3. Yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Mango içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirme özelliğine sahiptir ve ciltteki pigmantasyonu düzenler. Ayrıca cildi, cildinize zarar veren ve kansere sebep olan serbest radikallerden korur. İçinde bulunan vitamin C ise ciltteki sivilce ve akne izlerini iyileştirmeye yardımcı olur. Doğrudan uygulandığında mango cildi pürüzsüzleştirir. Cildinize püre haline getirerek sürün, ne kadar iyi bir nemlendirici olduğunu göreceksiniz.

4. Ciltteki genel görünümü düzenler ve iyileştirir. Mangolar adeta vitamin A deposudur. A vitamini cildin sağlıklı olmasını ve iyi görünmesini sağlayan en önemli vitaminlerden biridir. Cilt renginizin düzenlenmesini istiyorsanız mangodan faydalanabilirsiniz. Mangonun kabuğunu soyun, yüzünüze ve ellerinize sürün. İyice özü yedirdikten sonra 1 kaşık süt ile yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 10-15 dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü ve ellerinizi yıkayın. Haftada 2-3 kez bu işlemi yapmak cilt tonunuzun önemli ölçüde güzelleşmesini sağlayacak. Bunun yanı sıra düzenli olarak mango tüketmeniz de cilt tonunuzu eşitler ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

5. Siyah noktaları ve izleri siler. Cildinizdeki siyah noktalarınızdan kurtulmanız için tarifimizi deneyebilirsiniz.

Malzemeler

  • Kurutulmuş mango
  • 1 kaşık yoğurt

Tarif: Mangoyu doğal yollarda güneşte kendiniz de kurutabilirsiniz. Kurutulmuş mangoyu toz hale getirip (rendeleyebilirsiniz) yoğurt ile karıştırın. Daha sonra yüzünüze masaj yaparak maske gibi sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın. Bu maskeyi düzenli olarak kullanmanız cildinizde oluşan siyah noktaların önemli ölçüde oluşumunu engelleyecektir. Böylece cildinizde gözle görülür bir düzelme ve tonunda parlama oluşacaktır.

6. Mango suyu mükemmel bir astrenjan olduğu için akne oluşumunu önlemede iyi bir yöntemdir. 1 adet küçük boy mangoyu yeteri miktar su ile kaynatın. Bu su soğuduktan sonra yüzünüzü bu suyla yıkayabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak yüzünüzü bu suyla tonik maksadıyla silebilirsiniz.

7. Mango aynı zamanda iyi bir cilt temizleyicisidir. Mango ile doğal cilt temizleme ürününüzü evde kendiniz yapabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kadar mango posası elde edin. Bu posanın içine 1 yemek kaşığı buğday unu ekleyin ve iyice karıştırın. Macun kıvamına geldikten sonra yüz temizleme jelleri veya kremleriyle temizlediğiniz gibi elde ettiğiniz bu karışım ile yüzünüzü temizleyin. Gözeneklerinizin derinine inerek çok iyi bir şekilde temizleyecek. Ne kadar başarılı bir temizleyici olduğunu deneyerek görebilirsiniz.

8. Yüz yıkama kremi olarak hazırlayabileceğiniz bir başka tarifimizi de deneyebilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşığı mango posasına, 1 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş bademe ve 1 yemek kaşığı süte ihtiyacınız var. Bu malzemelerin tamamını iyice karıştırıp günlük yüz temizleme ürününüz yerine kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız bu tarif tüm cilt tipleri için uygundur ve kullanılabilir.

9. Mango ile hazırlayacağınız maskeyi peeling olarak da kullanabilirsiniz. Pul pul dökülmeden şikayetçiyseniz bu tam size göre!

Malzemeler

• 1 adet kabuğu soyulmuş mango
• 2 yemek kaşığı tam yağlı süt
• 1 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş badem
• 1 tatlı kaşığı öğütülmüş yulaf

Tarif: Bütün malzemeleri bir kaba koyun ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika boyunca bekleyin ve daha sonra ılık suyla yıkayın. Kuruyan ve derisi kalkan, pullanan cildinizin tazelenmesini ve yenilenmesini sağlayacak bu maskeyi haftalık cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

10. Hassas ciltler için ideal mangolu maske tarifi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı mango posası/püresi
  • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 tatlı kaşığı süt
  • 1 tatlı kaşığı bal

Tarif: Bütün malzemeleri bir blender’a koyun ve homojen hale getirin. Önce yüzünü soğuk suyla yıkayın ve nazikçe kurulayın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

11. Mango vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahip olduğu için saç için de besleyicidir ve saçın sağlıklı uzamasını destekler. Aynı zamanda nemlendiriciniz olarak evde mango ile kendinize saç bakım kremi hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı mango posası/püresi
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt
  • 2 adet yumurta sarısı

Tarif: Bütün malzemeleri iyice karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza eşit miktarda dağıtarak sürün ve 30 dakika boyunca bekleyin, daha sonra durulayın. Bu tarifi uyguladığınızda saçlarınızın daha iyi nem kazandığını ve daha kolay şekil aldığını göreceksiniz.

12. A vitamini zengini Mango kepeğe karşı etkilidir. Saçların parlamasını ve yumuşamasını sağlar. Piyasada bulunan birçok nemlendiricinin de içinde mango özünün olduğunu görebilirsiniz. Mango özlü saç ürünlerini tercih edebilirsiniz. Mangoda bulunan E vitamini ayrıca dolaşımı düzenleyerek saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Mangoyu Diyetinize Dahil Etmenin Yolları Nelerdir?

Mangonun olgunluğunu rengine bakarak anlamaya çalışmayın. Taze mangolar seçin. Üzerinde siyah noktalar olan mangoları satın almaktan kaçının. Mango oda sıcaklığında olgunlaşmaya devam edecektir. Yeterli olgunluğa eriştiklerinde plastik bir poşette buzdolabında 2-3 gün saklayabilirsiniz. Mangoyu taze haliyle küp küp doğrayarak tüketebilirsiniz. Taze papayalar, ananaslar ve mangolar ile bir meyve salatası yapabilirsiniz. Bir bardak limonataya, buzlu çaya, veya suya mango ezerseniz bir meyve aroması elde edersiniz. Mango acılı yemek sosu yapmak için de kullanılır. Salsa denilen bu sosu yapmak için papaya, mango, jalapeno biberi, kırmızı biber kullanabilir ve mısır cipslerinizi bu sosla tüketebilirsiniz. Donmuş mangoyu soğuk içeceklerinize ekleyebilirisiniz. Donmuş mangoyla beraber, yoğurt, dondurulmuş çilek ve ananas suyunu karıştırıp serinletici ve tropikal bir yiyecek elde edebilirisiniz.

Mangonun Besin Değerleri

Bir porsiyon mango (225 gram) 105 kaloridir. Bu porsiyonu tüketirseniz günlük C vitamini ihtiyacınızın %76′ sını, A vitamini ihtiyacınızın %25’ini, B vitamini ihtiyacınızın %11’ini, probiyotik lifin % 9’unu, bakırın % 9’unu, potasyumun % 7’sini ve magnezyumun da % 4’ünü almış olursunuz.

Kaynak:

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın