Maydanoz Çayı İle Zayıflama

Maydanoz Çayı İle Zayıflama

Online veya basılı olarak bulabileceğiniz yerli ve yabancı diyet programlarının bazılarında en az bir öğünden sonra maydanoz çayı içilmesi tavsiye ediliyor. Bu diyetleri takip edenlerin merak ettiği konu ise maydanoz çayının diyete nasıl yardımcı olduğu. Maydanoz çayı ile zayıflama sadece çayı tüketerek mümkün değil. Maydanoz idrar söktürücü olarak özellikle diyetin başlangıç aşamasında fazla suyun atılmasına yardımcı oluyor.

Vücutta biriken aşırı suyun maydanoz çayı ile atılması diyet yapan kişide diyetin başında hızlı kilo verme hissi yarattığı için kendine güveni arttırıyor. Vücutta aşırı su birikimi ise adet öncesi sendromu, belirli ilaçların kullanımı, hamilelik ve beslenmeyle birlikte fazla sodyum alımı nedeniyle oluşabilir. Maydanoz gibi idrar söktürücü özelliği bulunan sebzeler ve bitkiler bu fazla suyun daha kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar. İdrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız bu tip sebzeleri fazla miktarda tüketmeniz tavsiye edilmez.

Aşağı yukarı tüm diyet programlarında kalori azaltmak temel olduğu için vücudunuz bazı mineral ve vitaminlerin eksikliğini hissedebilir. İçinde A ve C vitamini bulunan maydanoz ayrıca fosfor ve kalsiyum gibi mineralleri de alabileceğiniz iyi bir kaynaktır.

Maydanoz çayı kullanımı ise şu şekilde; günde 3 kereden fazla olamamak üzere her bardak için 1 çay poşeti kullanın. Eğer hazır poşetlerden kullanmak istemezseniz maydanozu kurutarak her bardağa 2 tatlı kaşığı atıp demleyebilirsiniz. 10 dakika ılımasını bekledikten sonra su içer gibi hızlı bir şekilde içebilirsiniz.

Detoks ve idrar sökücü olarak kullanabileceğiniz maydanozun etkisini arttırmak için kereviz yaprağı, rezene tohumu ve böğürtlen yaprağı ile karıştırabilirsiniz. Ayrıca maydanoz çayının tadını beğenmezseniz aynı etkiyi yakalamak için daha fazla ananas yiyebilir, daha çok yapraklı sebze ve kuşkonmaz, karahindiba yaprağı çayı içebilirsiniz.

Tekrar belirtmekte fayda var hamilelik gibi hassas dönemler başta olmak üzere böbrek sorunu olanların veya herhangi bir sağlık problemi bulunanların maydanoz çayı içmeye başlamadan önce bir doktora danışmasını tavsiye ederim. Ayrıca idrar söktürücü olarak ilaç kullanıyorsanız maydanoz çayı vücudun tehlikeli boyutlarda su kaybetmesine neden olabilir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın