Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz Suyunun Faydaları

Yemeklere lezzet veren ve mutfağımızda pek çok yemekte kullandığımız maydanoz sadece tadıyla değil sağlığa yararlarıyla da oldukça kullanışlı bir bitki. Maydanoz ve maydanoz suyunun faydaları arasında ilk sırada sayabileceklerimiz folik asit, C, K ve B12 vitamini, yağ asitleri ve beta karoten yönünden zengin olması. Bu içeriği ile idrar söktürücü, ağız kokusunu önleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir doğal olarak kullanılabilmesi.

Maydanoz suyunun faydaları maydanozu taze, pişmemiş olarak salatalarda veya yemeklerde kullanmakla aynı ancak suyu daha konsantre olduğu için içinde bulunan mineral ve vitaminleri daha yüksek oranlarda almanızı sağlıyor. Beslenme ve bitki uzmanları tarafından kilo vermeden detoksa kadar birçok durumda maydanoz suyu tavsiye edilse de bu konuda herkesin kabul ettiği bir bilimsel çalışma bulunmuyor. Bu nedenle maydanoz suyu kullanmaya başlamadan önce bir doktor tavsiyesi almanız daha doğru olacaktır.

Maydanoz suyu en çok idrar söktürücü olarak kullanılmakta. Bu özelliği ile böbrekleri çalıştırıyor ve toksinlerin vücuttan daha kısa sürede atılmasını sağlıyor. Fakat idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız maydanoz suyu tüketmeniz tavsiye edilmiyor çünkü ilaçların etkisini kat kat arttırıp vücudun gerekenden fazla su kaybetmesine neden olabiliyor.

Sarımsak ve soğan gibi ağır ağız kokusuna neden olan besinleri yedikten sonra bir sap maydanoz yemek nefesinizi tazelemenize yardımcı olur. Aynı şey taze sıkılmış maydanoz suyu içinde geçerli.

Demir eksikliği durumunda maydanoz suyu yardımcı bir kür olarak kullanılabilir. Eğer demir takviyesini mu7ltivitamin ve mineral desteğiyle alamıyorsanız maydanoz suyu içebilirsiniz. Doz için doktorunuza danışın.

İçeriğindeki beta-karoten, B12 ve C vitaminleri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca böcek ısırıklarının üzerine bir pamukla direk olarak süreceğiniz maydanoz suyu şişliği ve kızarıklığı alacaktır.

Maydanoz suyu vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra prostat, karaciğer, kansızlık ve enfeksiyonlu hastalıkların tedavisinde yardımcı doğal bir ürün olarak kullanılmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu hastalıkların tedavisinde nasıl bir yarar sağladığı konusunda klinik çalışma bulunmamakta.

Maydanozun Yan Etkileri ve Kullanılmaması Gereken Durumlar

Maydanozun tüm bu faydalarını almak için günlük olarak tavsiye edilen miktar 6 gram. Ancak yağının uzun süreli fazla kullanımı toksik etkiye neden olabileceği için tavsiye edilmiyor.

Maydanoz yağının fazla tüketimi baş ağrısı, denge kaybı, baş dönmesi ve böbrek sorunlarına yol açabiliyor. Maydanoz yağı, maydanoz suyu ve taze maydanozdan farklı olarak daha çok yan etkiye sahip.

Gebelik döneminde bulunan kadınların maydanoz suyu tüketmesi rahim kanallarında sorunlara ve düşüğe neden olabileceği için tavsiye edilmiyor.

Böbrek iltihabınız varsa maydanoz suyu kullanmamalısınız.

Kaynaklar ve Bağlantılar

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın