maydanoz-yagi

Maydanoz Yağı Kullanımı ve Faydaları

Akdeniz mutfağında hemen her yemekte kullanılan maydanozun saçlar ve cilt için de son derece faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Maydanozun cilt ve saç güzelliği için faydaları son yıllarda önemsenmeye başlandı; maydanoz yağı da, güzellik rutinimizde hak ettiği yere yerleşti. Peki maydanoz yağı cilt ve saç bakımında nasıl kullanılır? İçilir mi, sürülür mü? Maydanoz yağının cilde ve saça faydaları nelerdir? Evde maydanoz yağı nasıl Yapılır?

Maydanoz Yağının İçeriği

Maydanoz yağı, maydanozun çoğunlukla tohumlarından elde edilmekle birlikte, ev yapımı tariflerde sap ve yapraklarından da hazırlanabilir. Maydanozun son derece sağlıklı olan antioksidan içeriği, yağında da mevcuttur. Dolayısıyla maydanoz yağı bol miktarda K, C ve A vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, çinko gibi mineralleri ve çok sayıda antioksidanı içerir. Tüm bu maddeler sayesinde kan dolaşımını hızlandırır; bedeni toksinlerden arındırır, bu yolla saç ve cilt güzelliğinde harikalar yaratır.

Maydanoz Yağı Nasıl Kullanılır?

Maydanoz yağı kullanımında ilk dikkat edilmesi gereken şey, hiçbir zaman doğrudan tüketilmemesi veya sürülmemesidir. Bu güçlü yağ cilde tek başına uygulandığında tepkimeye, yanmaya ve tahrişe yol açabilir. Maydanoz yağı aynı şekilde, tek başına içilmemelidir.

Maydanoz yağını cildinize, kafa derinize ve saçlarınıza sürerken hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağı ile karıştırmanız tavsiye edilir.

Maydanoz Yağı Nasıl Yapılır?

Bugün birçok firmanın maydanoz köklerinden ettiği yağlar piyasada satılırken, evde de zeytinyağından yardım alarak kendi maydanoz yağınızı yapabilirsiniz.

Maydanoz Yağı Tarifi:

 • Bir demet ayıklanmış maydanozu fokur fokur kaynayan bir tencereye bir elekle 15-20 saniyeliğine daldırıp çıkarın.
 • Ardından maydanozları şoklamak için buzlu suda ya da soğuk suyun altında soğutun.
 • Sonrasında iyice kurulayıp bir blendera alın.
 • Bir fincan zeytinyağı ekleyip öğütün.
 • Bir fincan zeytinyağı daha ekleyin ve zeytinyağı açık parlak bir yeşil renk alana dek blenderdan geçirin.
 • Bu noktada karışımı hava almayacak şekilde bir gece buzdolabında bekletin.
 • Ertesi gün, karışımı süzmemiz gerekiyor. Bir tülbent yardımıyla süzdükten sonra elde edeceğiniz yağ, maydanoz yağıdır.

Maydanoz Yağının Cilde Faydaları

Maydanozun ve yağının cilt için faydaları yakın zamana dek hafife alınmıştır. Oysa antioksidan özellikleri ve yüksek orandaki C vitamini içeriği ile maydanoz yağı pek çok cilt sorununun iyileştirilmesi için birebirdir.

Kırışıklıkları Azaltır

Erken yaşlanmanın ciltteki yansıması kırışıklıklardır. Maydanoz yağı ise sıkılaştırıcı etkisi ile ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü hafifletir, yenilerinin oluşmasını geciktirir. İçeriğindeki C vitamini sayesinde kolajen hücrelerindeki amino asitlerle olumlu bir tepkimeye geçer. Bu yolla kolajen üretimini tetikler. Böylece hücre yenilenmesini ve onarılmasını sağlar. İçindeki antioksidanlar ise cildi serbest radikallerin verdiği zarardan koruyarak kırışmayı geciktirir.

Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

Maydanozun içindeki beta karoten maddesi A vitaminine dönüştürülerek cildin onarılmasına yardımcı olur. Maydanoz yemek bu nedenle cildin esnekliğini artırır, yeni hücre oluşumunu destekler ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Yaralarınıza sürdüğünüz merhemleri uygulamadan önce bir damla maydanoz yağı ile karıştırmak iyileşmeye yardımcı olacaktır. Fakat yaranın acımaması ve tahriş olmaması için maydanoz yağını bu amaçla aşırı miktarlarda kullanmamanız tavsiye edilir.

Çatlak Dudaklara Son

Maydanoz yağı, dudak çatlaklarını ve soyulmaları iyileştirmede harikalar yaratır. Dudakların daha yumuşak hale gelmesini de sağlar. Maydanoz yağını dudaklarınıza uygulamadan önce bir başka yağ ile karıştırın, bu adımı atlamanız halinde acı ve yanmaya maruz kalacağınızı unutmayın.

Göz Altı Morluklarını Yok Eder

İçeriğindeki C vitamini, klorofil ve K vitamini sayesinde maydanoz gözaltı morlukları ve şişlikleri üzerinde harikalar yaratır. Bir demet maydanozun suyunu bir yemek kaşığı yoğurt ile ile karıştırıp pamuk yardımıyla göz çevresine sürmeniz ve 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Aynı etkiyi, yoğurdu iki damla maydanoz yağı ile karıştırarak da alabilirsiniz. Göz altı morluklarını azaltmak için bu maskeyi haftada iki defa yapmanız önerilir.

Cilde Parlaklık Kazandırır ve Tonunu Eşitler

Maydanoz, ciltteki kızarıklık ve lekelerin yanı sıra ton farklılıklarını azaltıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda cildin pH dengesini de düzenler. Bir damla maydanoz yağını elma sirkesi ile karıştırıp yüzünüze uyguladığınızda, cildinizdeki renk farklılıklarının azaldığını göreceksiniz. Bir damla maydanoz yağı, iki damla çay ağacı yağı ve elma sirkesinden hazırlayacağınız bir karışım da tonik işlevi görecektir.

Akneyi Engeller

Düzenli olarak maydanoz yağı kullanmak veya maydanoz yemek, en can sıkıcı cilt sorunlarından biri olan akneye karşı savaşta etkili bir silahtır. Antibakteriyel, antifungal ve C vitamini içeriği ile maydanoz gözenekleri temizler, sebum üretimini dengeler ve akneyi azaltır.

Bununla birlikte, cildinizin yanmaması için maydanoz yağını hiçbir zaman doğrudan uygulamamalısınız. Maydanoz yağını badem yağı, hindistan cevizi yağı veya bal ile karıştırıp yüzünüze masaj yapın ve 30 dakika bekletin. Bu tedaviyi düzenli olarak uyguladığınızda cildinizdeki akne sorununun azaldığını göreceksiniz.

Maydanoz Yağının Saça Faydaları

Maydanoz geleneksel olarak kafa derisinin sağlığı ve saç güzelliği için de kullanılmıştır. İşte maydanoz yağının saça faydaları:

Saçları Uzatır

Maydanoz yağı, kan dolaşımını hızlandırarak ve saç köklerini uyararak saç uzamasını teşvik eder. Birkaç damla maydanoz yağını badem yağı veya zeytinyağı gibi bir başka taşıyıcı yağ ile karıştırıp saç köklerinize masaj yapın. Bu formülü iki ay boyunca haftada iki kez uygularsanız saçlarınız daha hızlı uzar.

Kepeği Engeller

Kepekten kurtulmak için her yolu deneyip sonuç alamadıysanız, maydanoz yağına başvurmanın vakti gelmiş demektir. Maydanoz yağını bir başka taşıyıcı yağ ile karıştırarak saç diplerinize masaj yapın ve en az dört-beş saat bekletin. Kepek sorununun hızla kaybolduğunu göreceksiniz.

Kaşıntıyı Engeller

Maydanoz yağı, antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile kafa derisinde kaşıntıya yol açan sorunları giderir, böylece saçlarınızın da daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Saç Beyazlamasını Durdurur

Maydanoz yağı, yüksek oranda bakır içermesi sayesinde saçlarınızın doğal rengini korur.

Saç Dökülmesini Engeller

Maydanoz yağı, TGF-beta1 genini düzenleyen ve böylece saç dökülmesini kontrol eden apigenin isimli antioksidanı içerir. Aynı zamanda, saç diplerine birkaç damla maydanoz yağı ile masaj yapmak kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bu ikili etki sayesinde saç köklerine daha fazla oksijen ve besin taşınır, saç dökülmesi azalır ve saç telleri güçlenir.

Saç Elektriklenmesine Son

Maydanoz yağı saçları yumuşatır ve elektriklenmeyi engeller. Bir miktar yoğurda birkaç damla maydanoz yağı damlatıp saçlarınızın özellikle uçlarına uygulayın. 30 dakika bekleyin. Bu maske sayesinde saçlarınız yumuşacık olacak; elektriklenme de azalacaktır.

Maydanoz Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maydanoz yağı kıymeti geç fark edilen bir doğal güzellik ürünü olmakla beraber, kullanımı sırasında bazı noktalara mutlaka dikkat edilmelidir:

 • Maydanoz yağı son derece güçlüdür; ciltte yanmaya ve tahrişe yol açabilir. Bu nedenle tek başına kullanmaktan kaçının, cildinize, saç derinize ve saçlarınıza uygulamadan önce mutlaka bir başka yağ ile karıştırıp seyreltin.
 • Maydanoz yağını tek başına içmemeniz gerekir.
 • Yüzünüze sürmeden önce kolunuzda küçük bir alanda alerjik tepki verip vermediğinizi test edin.
 • Kaşıntı veya tahrişe yol açması halinde kullanmayı bırakın.
 • Maydanoz, maydanoz yağı ve maydanoz suyunun adet söktürücü etkilerinden dolayı hamilelikte veya hamilelik ihtimali bulunan durumlarda kullanımı önerilmez. Aşırı adet sancısı yaşanan dönemlerde de maydanoz tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Düzenli tansiyon ilacı ile kan inceltici ilaç kullananlara önerilmez.
 • Maydanoz yağını yüzünüze geceleri sürmeniz, uygulama sonrasında güneşe çıkmamanız gerekir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın