Maydanozun Zararları

Maydanozun Zararları

Doğal ve yardımcı bir ürün olarak bazı hastalıkların tedavisinde maydanoz kullanmak (uzmanlar tarafından tavsiye edilen oranlarda ve kısa dönemli olarak) aşağı yukarı her yetişkin için uygundur. Ancak uzun süreli olarak fazla miktarda taze maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açabilir.

Maydanoz Takviyesi Kullanımının Zararlı Olabildiği Durumlar

Maydanoz tohumu yağı direk olarak cilde sürüldüğünde cildi aşırı hassas yapabilir ve kaşıntı, döküntüye neden olabilir. Cilt üzerinde maydanoz yağı, yaprağı ve suyunun etkileri tam olarak bilinmemektedir.

Yemeklerde kullanılan, tat verme amaçlı maydanozun herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte daha yoğun olan yağı ve suyunun özellikle gebelik ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Maydanoz kapsülü, suyu ve yağı gebelik döneminde düşük olasılığını arttırdığı için kullanılmamalı. Sadece maydanoz değil içeriğinde maydanoz bulunan diğer bazı kapsüllerin kullanımı da ciddi doğum kusurlarına neden olabilmektedir.

Gebelik döneminde bitki ya da beslenme takviyesi olarak herhangi bir ilaç kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Emzirme döneminde de etkileri tam olarak bilinmediği için yemeklerde bulunan miktarlara ek olarak maydanoz takviyesi almamanız en iyisi olacaktır.

Az miktarda ve belirtilen dozajlarda tüketilmesi idrar sökme özelliğine sahipten fazla miktarda taze maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek vücudun sodyumu tutmasına ve ödem oluşmasına neden olabilir.

Vücudun atması gereken sodyumu tutması yüksek tansiyonu olan hastalarda olumsuz etkilere yol açabilir.

Böbrekleriniz sağlıklıysa belirtilen oranlarda maydanoz böbreklerinizin sağlığını korumak için kullanılabilir anca hali hazırda bir böbrek hastalığınız varsa durumu kötüleştirebilir.

Maydanozun Etkileşime Geçtiği İlaç Türleri

Kanı inceltici ve pıhtılaşmayı önleyici bazı ilaçlar maydanoz ile etkileşime geçebilir. Bunun sonucunda ilacın etkisi azalıp pıhtılaşma oluşabilir. Bu tür bir ilaç kullanıyorsanız maydanoz kullanımı için doktorunuza danışmalısınız.

İdrar sökücü ilaç kullanıyorsanız maydanoz bu ilaçların etkisini arttırabilir. Vücudun gerekenden fazla su kaybetmesi ise baş dönmesi ve kan basıncının fazla miktarda düşmesine neden olabilir.

Maydanoz Kullanımı İçin Tavsiye Edilen Dozlar

Burada tam bir rakam vermek yanlış olacaktır çünkü maydanoz tüketimi kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre değişebilir. Bazı kaynaklarda günde 6 gram maydanoz tüketimi tavsiye edilirken bu konuda herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Unutulmaması gereken nokta sağlığa yararı olduğu bilinen bir bitkinin fazla miktarda bilinçsiz olarak tüketilmesi başka sağlık sorunlarına yola açabilir. Bu nedenle bu gibi bitki takviyelerine başvurmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın