Menisküs Ameliyatı Sonrası

Menisküs Ameliyatı Sonrası

Menisküs ameliyatı sonrası hasta, durumuna göre aynı gün hastaneden çıkabilir veya hastanede kalış süresi 2-3 güne kadar uzayabilir. Eğer hasta ayağa kalkabiliyorsa ve değnek yardımıyla da olsa yürüyebiliyorsa hastaneden taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası bandajlanan bölgeye, ağrıyı ve şişliği hafifletmek için soğuk kompres yapılabilir. Doktorunuz ameliyat sonrası yaşanan ağrının şiddetine göre ağrı kesici verebilir.

Menisküs Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Ameliyat sonrası, müdahale edilen diz yaklaşık 2 hafta hareketsiz tutulmalıdır. Dizin daha çabuk toparlanabilmesi için bu süre zarfında hareket ettirilmemesi veya üzerine yük binmemesi önemlidir. 2 haftalık dinlenme süresinin ardından sınırlı hareketlere başlamak için 2-3 hafta daha beklemek gerekebilir. Bu arada yapılan kontrollerde doktorunuz beklediği sonuçları alırsa bu süre kısalabilir ve size bir uzman kontrolünde sınırlı egzersiz yapmanızı önerebilir. Fizik tedavi, menisküs ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin en önemli noktalarından biridir. Uzman kontrolünde başlanan fizik tedavi ile dizin hareketleri kademeli olarak geliştirilir.

Ameliyattan 4-5 ay sonra, her şey yolunda giderse ve fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınırsa ameliyatlı diziniz günlük aktiviteleri yapacak kadar güç ve hareket kabiliyeti kazanabilir. Sporcular için dizin güçlenmesi ve menisküsün tekrar etmemesi adına farklı fizik tedavi yöntemleri ve egzersiz programları kullanılabilir.

Ameliyat Sonrası Rehabilitasyonun Önemi

Cerrahi operasyon sonrası rehabilitasyon vücudun en hareketli ve en çok kullanılan bölgelerinden biri olan dizin normale geri dönmesi için oldukça önemlidir. Bu adımlar takip edilmediği taktirde diziniz iyileşse bile tüm hareketleri %100 kapasitede yapma özelliğini yitirebilir ve bu durum günlük hayatınızı etkileyebilecek sonuçlar doğurabilir. Menisküs ameliyatı sonrası yapılacak rehabilitasyon kişiye özel olarak hazırlanır ve yaş, kilo gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

Menisküs ameliyatı sonrası uygulanan fizik tedavi 3 aşamalıdır. İlk aşamada uzun süredir tek dizini kullanmayan hastanın vücut dengesini tekrar kazanması hedeflenir. Bu aşamada hasta dengesini sağlayana ve kendine güvenini kazanama kadar koltuk değnekleri kullanılır. Sırt üstü yatıyorken dizin 90 derece açılmasını hedefleyen egzersizlere bu aşamanın sonlarına doğru başlanabilir.

Ameliyat sonrası fizik tedavinin 2. aşamasında koltuk değnekleri bırakılır ve diz bölgesini güçlendiren hafif egzersizlere başlanır. Çeşitli egzersizlerle dizin hareket kabiliyeti artırıldıktan sonra 1-2 kiloluk ağırlıkların kullanıldığı egzersizlere geçilir.

3. ve son aşamada ise dize, bacağa ve ilgili kaslara eski dayanıklılığı kazandıracak egzersizler yapılır. Bu dönemde fizik tedavi uzmanı hastayı yakından takip ederek egzersizlerin ağırlık derecesini belirler ve dizin gereğinden fazla zorlanmamasını sağlar.

Menisküs ameliyatı sonrası iyileşme süresi boyunca hastanın fizik tedavi uzmanının önerdiği egzersizler dışında zorlayıcı egzersizler yapmaması ve aceleci davranmaması çok önemlidir. Eğer cerrahi müdahale sonrası herhangi bir sorun yaşanmazsa ve fizik tedavi programı harfiyen uygulanırsa müdahale edilen diz menisküs öncesi olduğu gibi %100 performansla kullanılabilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Menisküs Ameliyatı Sonrası İçin 19 Yorum Yapılmış

 1. Ahmet 20 Aralık 2013 #

  Yaklaşık 3 sene önce menisküs teşhisi kondu bana fakat çevremden aldığım tepkiler ürkütücü. Yok abim yok teyzem’de menisküs ameliyatı oldu fakat pişmanlar gibi söylemler duyuyorum. Sakın ameliyat olmamamı söylüyorlar. Bir de şöyle bir şey var. Taaaki bacağım kitlene kadar ameliyat olma sakın deniliyor. Bu söylemler nekadar doğru. Bende menisküs oluşunun nedeni ise. Yer döşemesi yapıyorum yani halı parke yani günümün hemen hemen 6 saati bacağım bükük yere temas halinde. Bir de ameliyat olursam. Tekrardan menisküsüm yırtılırım? İşim biraz ağır. Halıyı parkeyi kaldır indir. Yaklaşık 50 60 kilo kaldırıp indiriyorum. Yaşım bu arada 36. Şimdiden teşekkürler.

 2. selahattin açar 07 Şubat 2014 #

  10 gün önce menisküs ameliyatı oldum bacağım hala şiş daha doğrusu 2 senedir şiş ameliyat oldum hala şiş.

 3. serkan 25 Mart 2014 #

  Selam yaklaşık 2 yıl önce ameliyat oldum ve ayağım yine kitlenme yapıyor 1 hafta önce emar çektirdim doktor daha önceki ameliyatta tam olarak temizlenmediğini önde lif kopması olduğunu söyledi ayağıma buz tedavisiyle normal yormaman gerekir dedi bunun için tekrar ameliyat olmam gerekir mi nereye kadar bu şekilde gideceğim başka bir çözüm yok mu?

 4. ali 31 Ağustos 2014 #

  Selam yaklaşık 3 sene önce menüsküsten ameliyat oldum ama diz kapağımda ağrı yoktu ama simdi dizimde ağrılar çoğaldı çok ağrım oluyor dizlerim gece çok kitleniyor kütürdeme oluyor dayanmıyorum çok doktor gezdim en pahalı hastanelere gittim çare yok nasıl çare yok anlamıyorum mr çekildim kıkırdak aşınması var dediler ne yapmalıyım?

  • burcak 30 Nisan 2015 #

   İstanbul Sefakoy Kanuni Sultan Suleyman hastenesi, ortopedi ve travmatoloji alanında Dr. İsmet Bilgi’ye başvurun derim ben.

   • sinan 04 Ekim 2015 #

    Siz ameliyat oldunuz mu menisküsden o hastanede veya olduysanız rahat mısınız ?

 5. recep 26 Eylül 2014 #

  15 gün once menisküs ameliyat i oldum bugun fizik tedaviye basladim . Meniskus ameliytinda uzman doktor yaparsa eger bir sikinti yok . Rahat olun . Kotu bir hastalik ameliyat sonrasi dizi eski haline getirecek tek şey sabır dir . Acele etmemektir .korkmayin endise etmeyin kararli olun . Ben ameliyattan snraki gun koltuk degnegiyle tek basima yuruyerek ciktim . Allah herkese sifa versin

  • osman 22 Nisan 2015 #

   Yaş kaç sizin recep bey

 6. Ersin 25 Haziran 2015 #

  Ayağımda kitlenme ve şiddetli ağrılar yaşıyorum. Doktora gittim top mu oynuyorsun dedi evet dedim. MR çektirmemi istedi ve MR sonucunda grade 1. Dejenerasyon izlenmektedir, lokal ödem alanı travmatik izlenmektedir yazıyor. Bunun sonucunda doktor ameliyat dedi ancak ameliyattan sonra top oynayabilecek miyim? Daha yaşım çok erken, 16 yaşındayım futbola aşırı bir düşkünlüğüm var, ne yapmalıyım?

  • Oğuzhan 12 Ağustos 2016 #

   Kardeşim sana şunu söyleyeyim, ben de futbol oynuyorum ve antremanda sakatlık yaşadım dizim döndü bir anda. Menisküs ameliyatı oldum, yırtık kısmı çıkarttı doktorum. Devlet hastanesinde oldum, o takılmalar falan bende de oluyordu, top oynayamıyordum dizi mi boşlukta gibi hissediyordum, ağrılar oluyordu. Ameliyat olalı 1 ay oldu ve spora başladım, şu anda bir sıkıntı yok, ameliyatın çok faydası var. Ameliyat ol derim, yaşın genç, yırtık kısmı dikerse en az 1 ay üstüne basamazsın ama neredeyse %100 iyileşir diye düşünüyorum. Yırtık kısmı alırsa 2-3 hafta sonra futbol oynarsın, ama dizini güçlendirmen lazım.

 7. Sinan 14 Ocak 2016 #

  Herkese merhaba. Yaklaşık 2 ay önce sol dizimden menisküs ameliyatı oldum. Nedeni dizim artık kilitlenmeye başladı. Mr sonucunda dejenere 3 yırtık çıktı. 2 ay oldu halen bacağım düzelmedi fakat ben aynı gün hastaneden çıkmıştım ve 3.gün araba kullanabildim, yani kendimi çok zorladım. Yaşım 36, öğretmenim, ama çok yük kaldırmıştım. Sonuç olarak fizik tedavisi almadım, bu saatten sonra alsam düzelir mi bilmiyorum. Saygılar…

 8. Gökhan 14 Şubat 2016 #

  Merhaba,ben 4 yıl önce sol dizimden ön çapraz bağ ve menisküs ameliyatı oldum. Çapraz bağlarım koptuğu için platin takıldı şu an futbol oynayabiliyorum, yaşım 28. En dikkat edilmesi gereken husus doktordur. Öncelikle spor hekimlerini seçmeye çalışın. Menisküs ameliyatını yapan doktorlar farklılık gösterir, kimi doktor traşlama yapıp temizliyor kimi doktor var menisküsü dikiyor, temizleme yapmak genelde özel hastanelerde olur işin kolayıdır hatta 3-5 gün içerisinde yürümeye başlarsın der doktor, menisküsü dikilen kişi ise 1 ay yürümekte dahi zorlanır. Sağlam olan diktirmektir. size önerebileceğim hekim ise, İzmir 9 Eylül Üniversitesi hastanesinde Spor Yaralanmaları Anabilim Dalı Başkanı Profesör doktor Hasan TATARİ’dir. İnternette kısa bi araştırmayla, ne kadar iyi bi doktor olduğunu göreceksiniz. 60 TL muayene ücreti vardır.(döner sermaye)

 9. nihat 16 Şubat 2016 #

  Bende 2007 yılında kova sapı yırtığı vardı, Uludağ Üniversitesi’nde dikildi. Gerçekten zor bi süreç, doktorların “2 ayda toparlar, 6 ayda %100 iyileşir” demesine inanmayın. Belki vardır iyileşen ama denge koordinasyonu ve kondüsyon gerekli. Sakın benim gibi 3 ay oldu diyip, çok zorlamayın, ameliyat boşa gider…

 10. volkan 27 Mayıs 2016 #

  Ben de yaklaşık 25 gün önce ameliyat oldum. Ameliyat olduğum günün akşamı sekerek yürüyerek evime gittim. 3.gün kalktım, yürümeye başladım. İlaç almadım ve egzersiz uygulamadım, şimdi 1 ay ancak oldu ve ufak ağrılar oluyor ara ara, bol bol yürüyüp arada bir dinlendiriyorum.

 11. Ömer25 11 Nisan 2017 #

  Ben 20 gün önce ameliyat oldum, hiç koşamıyorum, merdiven çıkamıyorum, ağır bir şey alamıyorum, ağrılar sürüyor. Ameliyattan önce ağrı çoktu ama yürüyüp, koşabiliyordum. Eskisi gibi olabilir miyim, ameliyat iyi mi odu, kötü mü?

 12. Sule 22 Temmuz 2017 #

  Merhaba hocam, 24 mayısta ameliyat odum, menisküsteki yırtığı diktiler, 6 hafta kadar dizimde sabitleştirici taktım (ilk iki hafta 30 derece, diğer iki hafta 50 derece ve son iki hafta 70 derece), bu hafta ise fizik tedavisinde 4. seansı yaptık. bir kaç gündür dizimde şişlik vardı, doktor buz koymamı tavsiye etti. Elimdeki buz ayağıma düşecekti, ben de refleksle ameliyatlı bacağımı birden geriye çektim, müthiş bir acı hissettim ve hala ağrıyor, ayağımın üzerine basarken. 3 ay gibi bir süre sonra böyle bir anlık hareketle yırtılma olasılığı ne kadardır. Aynı süreci tekrar yaşamaktan çok korkuyorum:(, cevap verirseniz sevinirim.

 13. FERDİ SEZER 13 Aralık 2018 #

  merhaba 11 eylülde çanakkale anadolu hastanesinde menisküs ameliyatı oldum ve şu anda aktif spor hayatıma döndüm bu arada yaşım 37 futbol oynuyorum herhengi bir sıkıntı yok ama ameliyat olduğum dizimde kıtlama ve iki ayağımın eklem yerlerinde kıtlama sesleri geliyor. doktorum chalpha hidrolizat takviye edici gıda tozu verdi.

 14. Firad 03 Haziran 2019 #

  merhaba menisküs ameliyatı oldum 2 haftadır arada ses geliyor ama ameliyattan öncesi gibi olan ses ve takılma gibi değil. Bu bir sorun mu yoksa sadece eklem sesi mi?

 15. Hakan doğan 09 Haziran 2019 #

  3 hafta önce oldum, kıkırdakta aşınma olduğunu operasyon sırasında söyledi ve kıkırdağa işlem yapacağını ve 3 hafta üzerine basmamam gerektiğini söyledi. Pazartesi kontrolüm var ve fizik tedaviye başlayacağım 3 yıldır çekiyordum bir anda karar verdim. Süreç beklediğimden uzun sürdü, kıkırdak aşınmasından dolayı bakalım ilerleyen süreçte neler olacak. 43 yaşındayım 1.78 / 77 kg.

Bir cevap yazın