Menopoz Döneminde Terleme

Menopoz Döneminde Terleme

Sıcak basması ve gece terlemeleri menopozun karakteristik belirtisidir. Terlemeye duygu durumunda dalgalanmalar da eşlik edebilir. Menopoz döneminde yaşanan terlemenin ana nedeni hormonal dengesizliklerdir. Kişinin biyolojik yapısına bağlı olarak terleme bir kaç ay ya da yıllarca sürebilir. Sıcak basması önce göğüs bölgesinde başlar ve baş bölgesine doğru yükselir. Yüzde kızarma oluşabilir ve terleme nöbetleri birkaç saniyeden bir kaç saate kadar yayılabilir. Terlemenin sıklığı veya uzunluğu kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Menopoza giren kadınların %70’i terleme nöbetleri yaşamaktadır.

Önlemler

Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler menopoza bağlı terlemeyi azaltabilir. Sıcak içecekler ve kafeinli içeceklerin terlemeyi tetiklediği bilindiğinden bu tür içecekleri azaltabilirsiniz. Düzenli egzersiz ve fazla kiloların atılması terleme nöbetlerinin sıklığını azaltabilir.

Ayrıca normal koşullar altında da terlemeye yol açan aşırı baharatlı ve acı gıdaları beslenme programınızdan çıkarmaya çalışın. Sindirimi zor yağlı yiyecekleri, fast-food’u, hazır gıdaları azaltmak terlemenizi kontrol etmenizde size yardımcı olacaktır.

Gece terlemelerini azaltmak içinse daha ince yorgan veya battaniyeyle yatabilirsiniz. Yattığınız odanın havalandığından emin olun ve oda sıcaklığının çok yüksek olmamasına dikkat edin. Yatarken hava alan, pamuklu kıyafetleri tercih edin. Gün içinde de sentetik ve vücudun nefes almasını engelleyen kıyafetleri giymekten kaçının.

Adaçayı gibi bazı bitkiler menopozun belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir ancak bu bitkilerin de bazı yan etkilerinin olabileceğini unutmadan kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum.

Diğer bir tedavi yöntemi ise hormonal dengesizlikleri düzenleyen bazı ilaçlardır. Bu ilaçlar vücuda hormon takviyesi yaparak terleme gibi belirtileri hafifletebilir ancak bazı riskleri de içermektedir. Doktorunuzdan ilaçla tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Aşamalar

Terlemeler ve sıcak basması genellikle östrojen seviyesinin düşmesiyle başlar ve bu dönem son adetin öncesinde görülür. Bu döneme “perimenopoz” adı verilir. Sonraki dönem menopoz dönemidir. Menopoza girildiğinde terlemeler en yoğun biçimde yaşanır. Kadınlar genellikle bu dönemde terleme ve sıcak basması için çözümler aramaya başlar. Menopoz dönemi sonrasında ise terlemeler iyi azalır ve genellikle bir kaç ay içinde son bulur.

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın