Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler ve Doğal Ürünler

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler ve Doğal Ürünler

Mide bulantısının çeşitli sebepleri olabilir. Aşırı yeme, çok fazla alkol tüketme ve hamilelik bu sebeplerin en önde gelenlerindendir. Bazen üşütme, ekşi veya asitli gıdaları fazlaca tüketme ya da mide hassasiyeti de mide bulantısına sebep olabilir. Bu saydıklarımız genel sebeplerdendir, ancak bazen sebep çok daha ciddi birtakım sağlık problemleri de olabilir. Yiyecek zehirlenmesi bunun en iyi örneğidir ve acilen tıbbi müdahale gerektirir. Ancak ciddi olanlar dışında diğer durumlarda mide bulantısının üstesinden bitkiler ve evinizde bulabileceğiniz doğal ürünlerle kolaylıkla gelinebilir. Evde yapılabilecek bu uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Soğan suyu: Düzenli aralıklarla alınan bir çorba kaşığı soğan suyu mide bulantısını engelleyecektir.

Ballı su: Ballı su yudumlamak da mide bulantısına iyi gelir. 2 çorba kaşığı balı bir bardak suya ekleyin ve karıştırıp yavaş yavaş için.

Zencefil çayı: İçeceğiniz bir bardak zencefil çayıyla mide bulantınızı engelleyebilirsiniz. Kaynayan suya zencefili ekleyip 10 dakika oda sıcaklığında demlenmesini bekledikten sonra yudumlayarak tüketebilirsiniz.

Bal: İki cardamom’u (kakule) kızartın ve öğüterek toz haline getirin. Bir çay kaşığı balı da ekleyip tüketin. Sürekli bir şekilde devam eden mide bulantısı ve kusmaya oldukça iyi gelen bir tariftir.

Bitki suları: Bir bardak soğuk ıhlamur tüketmek mide bulantınızı geçirebilir. Ayrıca ıhlamur suyu, nane suyu, bal ve zencefilden yapılan bir karışım da mide bulantısına iyi gelir. Hepsinden yalnızca birer çorba kaşığı ekleyin.

Diyet: İlk birkaç saat katı yiyecekler tüketmekten kaçının. Elma suyu ve karbonatlı içecekler işe yarayacaktır. Süt ürünlerinden ve turunçgillerin sularından uzak durun. Birkaç saat sonra muz yiyerek tüketime başlayın. Kaynamış pirinç, patates ve kremasız çorbalardan tüketebilirsiniz. Sık sık su içmeyi ihmal etmeyin. Vücudun suya olan ihtiyacını unutmayın.

Yukarıda yazdığımız çözüm önerilerinden önce doktora danışmayı ihmal etmeyin. Her hangi bir malzemeye karşı hassasiyetiniz olabileceği için doktor onayı olmadan da uygulamaya geçmeyin.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın