Muz, Bal Ve Yoğurt Kullanarak Doğal Yüz Maskesi Hazırlama

Muz, Bal Ve Yoğurt Kullanarak Doğal Yüz Maskesi Hazırlama

Ev yapımı yüz maskesi hazırlamak hem eğlenceli hem de ekonomik bir yöntemdir. Ayrıca içeriğini kendi hazırladığınız doğal yüz maskelerini kullanırken kendinizi daha sağlıklı ve kendiniz için iyi bir şey yapıyor hissedersiniz. Her cilt tipine uygun yüzlerce cilt maskesi formülü vardır ancak bu yazıda size önereceğimiz doğal yüz bakım maskesi bunlar içinde en çok tercih edilen ve en ekonomik olanlardan biridir. Oldukça popüler olan bu cilt maskesi muz, bal ve yoğurttan oluşan bir maskedir ve oldukça etkilidir. Neden mi? Bal doğal bir antiseptiktir ve gözenekleri sıkılaştırır.

Muz besin değeri yüksek bir meyvedir ve cildi besler. Yoğurda gelince… Yoğurt içerdiği laktik asit sayesinde cildin düzelmesini, ciltte tahriş ya da kabarma varsa görünümünün azalmasını ve cildin yumuşamasını sağlar. Eğer bu malzemeleri doğru şekilde bir araya getirir, doğal bir maske yapmayı başarırsanız, haftada bir ya da iki defa kullanarak yüzünüzün istediğiniz gibi bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Hadi şimdi maskeyi nasıl yapacağınıza bir göz atalım:

Öncelikle maske için gerekli olan bu malzemelerin oranlarına bakalım. Unutmayın belirli bir orana göre yapacağınız karışımdan daha iyi sonuç alırsınız. Yarım olgunlaşmış muz, 1 çorba kaşığı bal, 2 çorba kaşığı tatlandırılmamış, şekersiz sade yoğurt maskeniz için yeterli olacaktır.

Muzun kabuğunu soyun ve ikiye bölün. Yarısını bir karıştırma kabına koyun ve kremsi bir kıvama gelene kadar ezin. Olgunlaşmış muz kullandığınızdan emin olun. Bunun sebebi olgunlaşmamış muzun kolay ezilmemesidir.

Tatlandırılmamış sade yoğurdu iyice karıştırın ve iki çorba kaşığı alıp muza ekleyin. İkisi de birbirine iyice bulanana kadar karıştırın.

Herhangi bir katkısı olmayan baldan bir çorba kaşığı alıp muz ve yoğurttan oluşan karışıma ekleyip tekrar karıştırın.

Hazırladığınız karışım iyice karıştıktan ve uygun kıvama geldikten sonra kullanıma hazır demektir. Maskeyi yüzünüze eşit bir şekilde dağıtın. Ancak göz çevrenizden uzak tutun. 15-20 dakika kadar bekleyip soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzü kurulayarak işlemi tamamlayın. Bu maskeyi uygulamadan önce cilt doktorunuza danışmayı ve içerikte kullanılan maddelerden her hangi birine hassasiyetiniz olup olmadığına dikkat etmeyi unutmayın.

Muz, Bal Ve Yoğurt Kullanarak Doğal Yüz Maskesi Hazırlama İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. ceku balim 28 Kasım 2014 #

    Cok fazla oldu bu ölçülerde. ..

Bir cevap yazın