nane-yaginin-faydalari

Nane Yağının Faydaları ve Kullanımı

Nane, tıbbi amaçlar için kullanılan en eski Avrupa bitkilerinden biri olmakla birlikte, tarihsel olarak Çin ve Japon tıbbında da adından fazlaca söz ettirmektedir. Nane yağının faydalarına yönelik bilgiler İ.Ö. 1.000 tarihine dayanır ve bazı Mısır piramitlerinde nane yağının kullanımına ve faydalarına yönelik belgeler bulunmuştur.

Nane şifahi bereket ve bölgesel kullanımlar için oldukça uygun bitki olmakla birlikte “akla ilk gelen çözüm tercihlerinden biri”dir. Bunun yanı sıra lavanta yağı ile birlikte dünyada en fazla çok yönlü fayda sağlayabilen bitki olma özelliği taşır.

Nane özünden elde edilen yağ, vücuda ferahlatıcı bir his vererek cildi yatıştırır. Bu sayede bazı kas ağrılarının giderilmesi için bölgesel olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda nane yağının içinde bulunan anti mikrobik faydalar ve içeriğinde bulunan mentol sayesinde kötü nefes kokusunun giderilmesini sağlar ve sindirim problemlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Klinik olarak tavsiye edildiği üzere nane yağı, kas spazmlarını en aza indirdiği için mide bulantısını önleme konusunda oldukça iyi bir kurtarıcıdır. İçeriğinde bulunan mentol sayesinde prostat kanserinin yayılmasını ve ilerlemesini önler. Radyasyona maruz kalma sonucu meydana gelen zararların giderilmesini sağlar.

Evde bulunan ecza dolabında yeri olmazsa olmaz nane yağının en çok bilinen faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Mide ağrılarını azaltır
 • Nefesi tazeler
 • Baş ağrılarını azaltır
 • Mental olarak odaklanmayı geliştirir
 • Solunum sistemini temizler
 • Enerji verir
 • Kas ağrılarını gevşetir

Nane Yağının En Yaygın Bilinen 18 Kullanımı

 1. Kas Ağrısını Azaltma

Nane yağı kas ağrılarını gevşeten en etkili doğal ağrı kesicilerden birisidir. Özellikle sırt ağrılarının giderilmesinde, ağrılı ve acılı kas problemlerinde ve tansiyondan kaynaklı baş ağrılarında çok faydalıdır. Yapılan bir çalışmaya göre; nane yağı, okaliptüs, mentol ve diğer bitkisel karışımlar ağrı kesici işlev sağlamaktadır. Nane yağını kullanmak istediğiniz duruma göre bölgesel şekilde ovarak ve ya masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

 1. Sinüzit Sağlığı

Nefes almadan hemen önce nane yağını burnunuza yaklaştırmak veya nane yağının kokusunu içinize çekmek tıkanmış durumda olan sinüslerinizin ve boğazınızın hemen açılmasını sağlayacaktır. Nane yağı balgam söktürücü ilaç gibi harekete geçer ve soğuk algınlığı, sinüzit hastalıkları, bronşit, astım gibi hastalıklarda iyileşmeye yardımcı olur.

 1. Eklem Terapisi

Eklemleriniz ağrıdığında, saf nane yağını lavanta yağı ile karıştırarak  ağrıyan bölgelerinize sürün. Kaslarınıza buz banyosu etkisi sağlayarak soğumalarını sağlar. Bunu yaparken de sizin kuru ve sıcak kalmanıza yardımcı olur.

 1. Şiddetli Açlığınızı Bastırır

Nane yağının kokusunu içinize çekmek yeme isteğinizi geçici olarak bastırmanızı sağlar ve daha hızlı doygunluk hissi kazanmanıza yardımcı olur. Yemek öncesinde nane yağından derin bir nefes almak ya da tabağınıza birkaç damla yağ damlatmak işe yarayacaktır.

 1. Doğal Enerji Verici

Toksik giderici özellik göstermeyen tehlikeli enerji içecekleri yerine nane kokusundan biraz içinize çekmeyi denediniz mi? Uzun yolculuklarda sizi canlandıracak etkili yollardan birisidir. Ayrıca kronik yorgunluk sendromuna sahip hastalarda nane yağı konsantrasyon ve odaklanma yetilerini güçlendirici etkiye sahiptir.

 1. Şampuanınızın Etkisini Güçlendirir

Günlük olarak kullandığınız şampuanınıza birkaç damla nane yağı özü eklemek, kellik oluşumunun önüne geçer, onarıcı bakım sağlar ve sabahları daha enerjik uyanmanıza yardımcı olur.

 1. Alerji Önler

Nane yağı solunum yollarınızı rahatlatma  konusunda oldukça etkili olduğu için özellikle polen döneminde oluşan mevsimsel alerjik reaksiyonları gidermede fayda sağlar. Karanfil yağı ve okaliptüs yağı ile karıştırılarak sürüldüğünde etkisini kuvvetlice hissettirecektir.

 1. Ateş Düşürücü

Nanenin serinletici etkisi sayesinde özellikle çocuklarda görülen yüksek ateşi indirmek için en güzel doğal tedavilerden biri nane yağı kullanmaktır. Aspirin ve ya başka ilaçlar içirmek yerine nane yağını hindistan cevizi yağı ile katıştırın. Karışımı çocuğun boynuna ve ayaklarının altına sürün. Yüksek ateşin stabilize olmasını sağlayacaktır.

 1. Doğal Böcek Kovucu

Nane yağından nefret eden sadece keneler değil! Kovucu olarak karıncalar, örümcekler, sinekler gibi diğer böcekleri de uzaklaştırmak için nane yağı kullanabilirsiniz.

 1. Cilt Bakımı

Nane yağı günlük cilt bakımınız için de harikalar yaratacaktır. Dudak nemlendiricinizin ve vücut losyonunuzun içine birkaç damla damlatın. Her kullandığınızda rahatlatıcı etkisini hissedeceksiniz.

 1. Akne Tedavisi

Yapılan tıbbi  araştırmalar gösteriyor ki nanenin içinde bulunan anti mikrobiyel özellikler sayesinde aknelerin giderilmesinde yardımcı olacak  müthiş malzemelerden biridir.

 1. Baş Ağrılarını Azaltma

Almanya bulunan Kiel Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre nane yağının alın bölgesine uygulanması içeriğinde bulunan rahatlatıcı ve iyileştirici etkiler sayesinde baş ağrılarının ve migrenin azaltılması için doğal bir tedavi sağlamaktadır.

 1. Saç Uzaması

Nane yağı pek çok yüksek kalite saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Yıpranmış saçları onarıcı ve nemlendirici etki gösterir. Evinizde şampuanınıza birkaç damla eklemek iyi bir seçenek olacaktır.

 1. Güneş Yanıklarının İyileştirilmesi

Nane yağı güneş yüzünden oluşan yanıkları hidratlaştırır ve cildi su ile nemlendirmesi sayesinde acıyı azaltır. Nane yağını bir miktar hindistan cevizi yağı ile karıştırıp direk güneş yanığı olan bölgelere uygulayın. Bu işlem sağlıklı derinin yenilenmesini de destekleyecektir.

 1. Regl Ağrıları

Nane yağı Buscopan gibi pek çok ilaca alternatif oluşturur. Spazmları azaltır ve kasların rahatlamasını sağlar. Nane çayı içmeyi deneyebilir ya da yemeklerinizden önce tabağınıza 1-2 damla damlatabilirsiniz.

 1. Nefes Ferahlığı

Şu bir gerçek ki nane 1.000 yıldan fazla süredir nefes ferahlatmak için yaygın biçimde kullanılmıştır. Yapılan çalışmalara göre nane yağı, nefesi ferahlatmada ve diş çürüklerinin oluşumunu önlemede piyasadaki pek çok diş macunundan daha etkili sonuç sağlamaktadır. Ev yapımı diş macunu ve ağız çalkalama suyu hazırlayabilirsiniz. Dilinizin altına 1-2 damla nane yağı damlatıp ardından 1 bardak su ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

 1. Mide Bulantısını Giderme

Medikal çalışmalar kemoterapi sonrasında oluşan mide bulantılarının giderilmesinde nane yağının, ilaçlardan ve diğer tıbbi yöntemlerden daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Nane çayının içine birkaç damla limon damlatarak içmek iyi gelebilir. Birkaç damla nane yağını kulaklarınızın arkasına sürebilirsiniz.

 1. Diş Çıkarma

Nane yağı çocukların diş çıkarmalarında kullanılan oldukça etkili bir doğal tedavi aracıdır. Nane yağını hindistan cevizi yağı ile 1-1 ölçüde karıştırıp diş etine uygulayın.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda tedavi niteliği taşımamaktadır, bitkisel yağların tüketimi çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir. Düzenli ilaç kullananların, kronik hastalığa sahip kişilerin, hamilelerin ve çocukların uygulaması sakıncalıdır. Lütfen, öncelikle doktorunuza danışınız.

Kaynaklar:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın