Nar Suyunun Yüksek Tansiyona Etkisi

Nar Suyunun Yüksek Tansiyona Etkisi

2008 yılında Kaliforniya Üniversitesi tarafından dünyanın “en sağlıklı suyu” ilan edilen nar suyu eski zamanlardan beri çeşitli hastalıklardan korunma amaçlı tüketilen meyve sularından biridir. Son yıllarda sağlığa faydaları üzerine yapılan araştırmaların artmasıyla birlikte oldukça popüler hale gelmiştir. Nar suyunun faydası içerdiği antioksidanlar, vitaminlerden ileri gelmektedir. Yüksek tansiyonu düşürmesi konusunda yapılan bilimsel çalışma sayısı az olmakla birlikte bu nedenle kullanımı oldukça yaygındır.

Nar Suyu ve Yüksek Tansiyon

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan yüksek tansiyon kalp krizi, inme ve böbrek sorunları gibi pek çok ciddi hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır. Hipertansiyonu düşürmek için doğal ürünlerden yararlanabilirsiniz ancak daha etkili ve hızlı bir çözüm için doktorunuza danışarak tansiyon düşürücü ilaçlar kullanmanız daha doğru olacaktır. Bunun dışında zaman zaman yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız beslenmenize dikkat ederek, daha az tuz tüketerek ve nar suyu içeren tansiyonu normal değerlere çekmeniz mümkün.

İskoçya’da Edinburgh Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada yüksek tansiyon şikayeti bulunan 10 kişiye 1 hafta boyunca günde 500 ml nar suyu içirilmiş. Çalışma sonunda nar suyunun sistolik kan basıncını belirgin oranda düşürdüğü belirlenmiş.

2009 yılında beslenme ve sağlık konusunda yayın yapan “Nutrition Reviews”da yayınlanan bir makalede nar suyunda bulunan “polifenoller”in tansiyonu düşürürken aynı zamanda kalp hastalıkları riskini önemli oranda azalttığı belirtilmiş.

Nar suyunun yüksek tansiyona bir diğer etkisi ise potasyum bakımından zengin olmasından ileri gelmektedir. Potasyum tansiyonu yükselten sodyumun etkisini azaltarak kan basıncının artmasını önlemektedir.

Sonuç olarak bazı araştırmalar nar suyunun bir kaç farklı özelliği ile yüksek tansiyonu düşürdüğü yönünde sonuçlara sahip ancak bunun için kullanımı konusunda tüm uzmanların kabul edebileceği sayıda araştırma bulunmuyor. Yüksek tansiyon için kendi kendini tedavi etme yöntemlerine başvurmadan önce doktorunuza danışarak hem ilaç önerisi almanız hem de nar suyu içmenin tansiyonu düşürüp düşürmediğini sormanız en güvenli yol olarak görünüyor.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın