Nemlendirici Saç Maskeleri

Nemlendirici Saç Maskeleri

Saçlarınızın kuruduğunu hissediyorsanız ve pahalı profesyonel bakımlara para vermek istemiyorsanız evde hazırlayacağınız nemlendirici saç bakım maskeleri ile saçınızı eski yumuşaklığına ve parlaklığına kavuşturabilirsiniz. Nemlendirici saç maskeleri arasında en popüler olan muz-avokado maskesi ile zeytinyağı-bal maskesi.

Aşağıda tariflerini bulabileceğiniz nemlendirici saç bakım maskelerini haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Beklenen etkiyi görmek için en az 4-6 hafta geçmesi gerekir. Bu süre sonunda saçlarınızda hissedilir yumuşama ve parlaklık görebilirsiniz. Saçlarınızın daha sağlıklı olması için gerekli vitamin ve mineralleri günlük olarak alabileceğiniz bir beslenme programını da sıkı sıkıya takip etmenizi tavsiye ederiz.

Avokado Muz Maskesi

Avokado bulamazsanız maskeyi sadece muz kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Bir bütün yumurtayı köpürünceye kadar iyice çırpın ve 1 orta boy muzu dilimledikten sonra yumurtayla iyice karıştırın. Avokadonuz varsa yine dilimleyerek muzla birlikte karışıma ekleyebilirsiniz.

Karışıma 2 yemek kaşığı badem yağı ya da zeytinyağı ile 2 yemek kaşığı yoğurt ekleyin. Tüm malzemeleri pürüzsüz kıvama gelinceye kadar karıştırın.

Saçların diplerinden (saç derisi de dahil olmak üzere) uçlarına kadar iyice sürün. Bir bone takın ve maskeyi 30 dakika beklettikten sonra nemlendirici bir şampuanla yıkayın.

Zeytinyağı ve Bal Maskesi

Bu maskeyi hazırlarken zeytinyağınız yoksa badem yağı kullanabilirsiniz. Organik bal kullanmanız saçlarınızın daha kısa sürede yumuşamasını sağlayacaktır. Maskeyi hazırlamak için zeytinyağını kısık ateşte ılıyıncaya kadar ısıtın ve ocaktan alın. Daha önceden (eğer buzdolabında saklıyorsanız) yumuşaması için dışarı aldığınız baldan ılık yağa 2 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. Maskenin ekstra etkili olması için -varsa- 1 adet E vitamini kapsülünü kırıp karışıma ekleyebilirsiniz.

Önce saç derinize masaj yaparak yağı iyice sürün. Sonra saçlarınızı tutamlara ayırarak dipten uca maskeyi iyice yedirin. Bir bone takarak karışımı saçlarınızda 20-30 dakika bekletin. Maskeyi ılık suyla duruladıktan sonra saçlarınızı nemlendirici bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Hindistancevizi Yağı Maskesi

Hindistancevizi yağı kuru saçlara iyi gelmektedir. Eğer kuru ve yıpranmış saçlarınız varsa daha iyi bir bakım için hindistancevizi yağına zeytinyağı da ilave edebilirsiniz. Hindistancevizi yağı saçları nemlendirir, yumuşak ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Bir kasenin içerisinde 2 ölçü hindistancevizi yağı ve 1 ölçü zeytinyağı koyun. Elde ettiğiniz karışım ile saç derinize ve saçlarınıza kökten uca masaj yapın. Saçlarınızı toplayın ve bir bone takın. Bu şekilde en az 20 dakika bekleyin. Ardından saçınızı su ile durulayın ve şampuan ile saç kreminizi uygulayın. Eğer saçlarınız çok yıpranmışsa maskeyi daha uzun süre saçınızda bekletebilirsiniz.

Kuru saçlar sadece saçların sağlıksız görünmesine ve zor şekil almasına neden olmaz. Uçları daha sık kırılır ve sürekli uçlardan kesmek zorunda kalacağınız için istediğiniz sürede saçlarınızı uzatmanıza engel olabilir. Bu nedenle nemlendirici saç maskelerini her hafta düzenli olarak uygulamak saçların daha sağlıklı görünmesini ve daha kısa sürede uzamasını sağlayacaktır.

Sitemizde kuru saçların bakımı için yayınladığımız kuru saçlar için evde bakım, yine evde bulabileceğiniz malzemeler ile hazırlayabileceğiniz kuru saçlar için maskeler, besleyici özelliği ile boyadan yıpranan saçları daha çabuk toparlamanıza yardımcı olacak kuru ve yıpranmış saçlar için maske yazılarında nemlendirici saç maskeleri ve kuruyan saçlara yapılması gerekenler hakkında daha fazla bilgiler bulabilirsiniz.

Kuru Saçları Sağlıklı Saçlara Dönüştürmek için İpuçları

Kuru saçlardan kurtulmak için yukarıda yer alan nemlendirici saç maskelerini kullanabilirsiniz. Bu maskeleri kullanmanın yanında yapabilecekleriniz ise şöyledir:

 • Saçlarınızın kuru olması aynı zamanda kolay kırılabilir oldukları anlamına da gelmektedir. Bu nedenle saçlarınıza nazik davranmanız önemlidir. Şampuanlarken, kuruturken ve tararken sert hareketlerden kaçınmalısınız. Saçlarınızı şampuanlarken parmak uçlarınızı kullanmalı ve durularken ılık su kullanmayı tercih etmelisiniz. Banyodan çıktıktan sonra ise saçınızdaki fazla suyu nazikçe sıkmalı ve bir havlu yardımıyla yine nazikçe kurulamalısınız.
 • Saçlarınızı her gün şampuanlamak daha da kurumalarına yol açacaktır. Bu nedenle haftada 2 ya da 3 kez ile sınırlandırmaya çalışın.
 • Saçınızı kurutma makinesi kullanarak kurutmaktan kaçının.
 • Saç düzleştiriciler ve maşalar saçınıza zarar verecektir. Eğer saçlarınız kuruysa ve sağlıklı bir hale gelmesini istiyorsanız bu uygulamalara ara vermeden sağlıklı saçlara ulaşmanız pek mümkün olmayacaktır.
 • Sağlıklı saçlara tekrar kavuşabilmek için saç boyama, saç rengi açma, röfle gibi işlemlerden de uzak durmanızda fayda vardır.
 • Sıcak yaz aylarında saçlarınızı güneşten korumak için şapka kullanmanızda fayda vardır. Aynı şekilde çok soğuk kış günlerinde de şapka kullanmanız saçlarınızı soğuktan koruyacaktır.
 • Eğer havuza girecekseniz bone kullanarak saçınızı havuz suyunda yer alan kimyasallardan koruyabilirsiniz.
 • Düzenli aralıklarla saçlarınızı uçlarından aldırmak da saçlarınız için faydalıdır. Böylece kuru ve yıpranmış saç uçlarından da kurtulmuş olursunuz.
 • Saçlarınızı fırçalamak yerine geniş dişli taraklarla taramayı tercih edin.
 • Eğer saçınızın bir kısmı karışmışsa önce bu karışıklığı çözmeye çalışın. Saçınıza bir miktar nemlendirici uyguladıktan sonra parmaklarınızın yardımıyla, nazik bir şekilde birbirine dolanmış saçlarınızı açabilirsiniz.
 • Saçlarınızın kopmasına yol açacak saç modellerinden kaçının. Saçınız tekrar sağlıklı bir görünüme kavuşana kadar doğal haline bırakmak en iyisidir.

,

Nemlendirici Saç Maskeleri İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. ErdaL 04 Eylül 2012 #

  Zeytinyağının miktarını yazmamışsınız, zeytin yağının ölçüsünü nasıl ayarlıyacağım.

Bir cevap yazın