Norvasc Kullanımının Yan Etkileri

Norvasc Kullanımının Yan Etkileri

Norvasc reçeteli olarak satılan amlodipin içeren bir ilaçtır. Bu ilaç özellikle hipertansiyon tedavisinde kullanılır. Norvasc kan basıncı seviyesini düşürme özelliğine rağmen tüm ilaçlarda olduğu gibi bazı hastalarda ciddi yan etkilere sebep olabilir.

Norvasc Genel Yan Etkileri

Nosrvasc kullanımı sonucu en sık görülen yan etkiler baş dönmesi, şişlik, kızarma, çarpıntı, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, karın ağrısı ve sersemlik hissidir. Ayrıca çok yaygın olmasa da görme bozukluğu ve bulanık görme gibi yan etkilerde görülebilir.

Yan Etkilerin Görülme Zamanları

Norvasc kullanımı sonucu görülebilecek yan etkiler genellikle ilaç tedavisine başlandığı andan itibaren meydana gelir. Ünlü Amerikan sağlık kurumu Mayo Clinic’in internet sitesine göre vücut bu ilaca zamanla alışabilir ve zamanla yan etkiler ortadan kaybolabilir.

Norvasc Kullanımı Riskleri

Norvasc kullanımı sonucu nadir olarak kalp krizi veya faranjit gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Rxlist internet sitesine göre kalp rahatsızlığı olan hastalar için Norvasc kullanımı meydana gelebilecek bir kalp krizi olasılığı nedeniyle son derece tehlikelidir.

Norvasc Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Norvasc kullanımının fetal gelişim üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Bu yüzden doktorlar ilaç için güvenli bir koruma yöntemi olmadığı sürece, hamile kadınlar için Norvasc kullanımını önermezler. Mayo Clinic’e göre kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve düşük kan basıncı sorunları olanlar için bu ilacın kullanımı, meydana gelebilecek yan etkiler nedeniyle güvenli olmayabilir. Ayrıca Norvasc beta blokerler ile birlikte kullanılmamalıdır.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın