oje-lekesi-nasil-cikar

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Pek çoğumuzun bildiği gibi oje türlü renklerde olabilen bir tırnak cilasıdır ve dünya üzerindeki milyonlarca kadın tarafından kullanılmaktadır. Ojenin tırnakları güzel göstermesinin yanı sıra doğru kullanıldığında güçlendirici ve koruyucu etkisi de vardır.

Rengarenk ojeleri kullanmak her ne kadar keyifli olsa da, ojenin uygulanışı sırasında üzeremizdeki kıyafete, yerdeki halıya ya da oturduğumuz koltuğun kumaşına dökülme riski her zaman mevcuttur. Özellikle ojenin döküldüğü elbise en sevdiğiniz giysiniz ise biran için de panik olabilirsiniz. Ancak size anlatacağımız yöntemlerde oje lekesinden kurtulmanız sandığınız kadar zor olmayacak.

Elbette en iyi çözüm oje sürerken oje yapılan alanı bir örtü ile kapatmak, eski bir giysi giymek ya da önlük kullanmaktır. Ancak bunlardan hiçbirini yapmadıysanız, aşağıdaki yöntemlerle ojeyi başarılı bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Oje Lekesini Çıkarmak için Pratik Yöntemler

1. Tırnak Cilası Temizleyicisi ile Ojeyi Giysilerden Çıkarmak

Nelere İhtiyacınız Var:

 • Tırnak Cilası Temizleyicisi (Asetonsuz olanı tercih edin)
 • Yumuşak bir kumaş parçası
 • Pamuk

Ojeyi Çıkarma Adımları:

 • Kumaş parçasına ya da pamuğa tırnak cilası temizleyicisini dökün.
 • Giysiniz görünmeyen bir parçasında deneyin ve temizleyicinin giysinizin rengini açmadığından emin olun. Eğer giysinin rengi açılmıyorsa ya da temizleyici giysiye her hangi bir zarar vermiyorsa lekelenmiş bölgeye uygulanması da mümkündür.
 • Daha önceden temizleyici ile nemlendirdiğiniz pamuğu lekeli bölgeye uygulayın. Uygulamaya başladıkça temizleyicinin giysiye nüfus etmeye başladığını göreceksiniz.
 • Uygulama yaptığınız pamuğu sık sık tazeleyin ve böylece ojenin giysinin diğer bölgelerine de bulaşmasına engel olun.
 • Oje tamamen çıktığında ise giysinizi yıkama talimatında belirtildiği gibi yıkayın ve kurutma makinesi kullanmadan kurutun.

2.  Ojeyi Döşemelik Kumaşlardan Çıkarmak

 • Eğer döşemenin üzerine dökülen oje henüz ıslaksa, temizlemesi daha kolay olacaktır. Kağıt havlu ya da kumaş parçası kullanarak ojenin büyük bir kısmını temizleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ojeyi daha fazla alana yaymamaktır. Ayrıca kullandığınız kağıt havlu ya da kumaş parçası oldukça emici olmalıdır.
 • Bir pamuğa birkaç damla oje çıkarıcı sürün ve bu pamuğu sadece lekeli kısma uygulayın. Eğer isterseniz bu pamuğu öncelikle döşemenin görünmeyen bir kısmında deneyebilir, böylece döşemenizin renklerini açmayacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca döşemenizin sentetik bir kumaştan oluşması durumunda uyguladığınız alan oje çıkarıcı yüzünden çok daha kötü görünebilir. Son olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda oje çıkarıcıyı bir anda döşemenin üzerine dökmemeniz gerektiğidir çünkü bu şekilde kontrol etmeniz zorlaşır.
 • Leke tamamen çıkana kadar yeni pamuklara ilave oje çıkarıcı uygulayarak işleme devam edin.
 • Sünger yardımıyla temizlenen alanı yıkayın ve kullanmadan önce kurumuş olduğundan emin olun.

3. Ojeyi Oksijenli Su Kullanarak Çıkarmak

Bazı kumaşlar oje çıkarıcı ile temizlenemeyebilir. Böyle durumlarda aynı strateji oksijenli su ile uygulanmalıdır. Lekeli alan pamuk ya da küçük bir bez yardımıyla oksijenli su ile silinmeli, ardından temiz bir havlu ile üzerinden geçilmelidir. Leke tamamen temizleninceye kadar da bu işleme devam edilmelidir. Oksijenli su bazı materyalleri ağartabilir. Bu sebeple lekeli alana uygulamadan önce görünmeyen bir kısımda denenmeli ve herhangi bir zarar vermediğinden emin olunmalıdır.

4. Ojeyi Saç Spreyi Kullanarak Çıkarmak

Eski bir diş fırçasının üzerine saç spreyi sıkılmalı ve dairesel hareketler ile döşemenin, giysinin ya da halının üzerindeki leke çıkarılmaya çalışmalıdır.

5. Ojeyi Böcek Uzaklaştırıcı Sprey Kullanarak Çıkarmak

Bazı kaynaklara göre, elbiselerinize ya da vücudunuza böcekleri uzaklaştırmak için sıktığınız spreyler ile oje ile lekelenmiş kumaşları temizleyebilirsiniz. Yine aynı şekilde eski bir diş fırçasına bu sprey sıkılmalı ve dairesel hareketler ile leke çıkarılmaya çalışılmalıdır.

Bunları Bilmenizde Fayda Var!

 • Yukarıda belirtilen yöntemleri uygulamadan önce giysinizin içeriğini gösteren etiketleri dikkatlice okuyun. Eğer etiket ürünün sentetik ya da modakrilik olduğunu söylüyorsa, lekelenmiş ürünü kuru temizlemeye götürün. Çünkü, oje çıkarıcı ile temizlemeye çalışmanız durumunda kumaşa zarar verirsiniz.
 • Yöntemlerden herhangi birini kullanmadan önce mutlaka görünmeyen bir kısımda deneyin. Ürününüze zarar vermediğinden emin olduktan sonra ilgili yöntemi uygulamaya devam edin.
 • Eğer oje tahtaya bulaştıysa oje çıkarıcı uygulamayın, çünkü oje çıkarıcı tahtanın cilasını mahvedecektir. Bunun yerine lekenin üzerine saç spreyi sıkın, 30 saniye kadar bekleyin, temiz bir bez ile spreyi silin ve leke tamamen temizlenene kadar işlemi sürdürmeye devam edin.
 • Eğer oje bulaşmış ürün sizin için değerliyse ya da pahalı ise hiçbir işlem uygulamadan direkt uzman temizleyicilere götürün.
 • Eğer yöntemlerden bir tanesi ile başarılı olmazsanız diğerlerini deneyin. Çok büyük ihtimalle içlerinden bir tanesi başarılı olacak ve leke temizlenecektir.
 • Eğer dışarı çıkmaya hazırlanırken oje saçınıza bulaşırsa ve henüz ıslaksa asetonsuz oje çıkartıcı ile saçınızın oje gelen kısmını silebilirsiniz. Ojenin kurumuş olması durumunda ise nemlendirici ya da yağ ile saçınıza bulaşmış ojeyi çıkarabilirsiniz.

Kaynak:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın