organik-kozmetik-markalari

Organik Kozmetik Markaları

Cildinize, mis gibi çiçek kokuları olan bir krem sürmeyi mi tercih ediyorsunuz yoksa kokusuz olanlardan mı? Peki alışveriş yaparken rengi çeşit çeşit; mavi, pembe, mor olan kozmetik ürünlerine mi eliniz gider ya da düz, şeffaf ve sıradan renklere mi? Bir kozmetik ürünü yiyebileceğinizi düşünür müydünüz?

Cevabınız hayır ise sıkı durun: Cildinize sürdüğünüz her şey aynı zamanda ‘yenilebilir’ nitelikte olmalı! Gördüğünüz tüm rengarenk malzemeler, ambalajlar ve pırıltılar, zararlı kimyasalların birer örneği olabilir. Mis gibi çiçek kokuları da zamanla sizi hasta edecek başka maddelerin sonucunda üretilmiş olabilir.

İşte bu noktada “organik kozmetik” kavramıyla karşılaşıyoruz. Çünkü organik kozmetik, içeriğinde hiçbir kimyasal olmayan, üretimden ambalajlanma aşamasına kadar bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenerek sertifika verilen ürünlerdir.

Organik Kozmetik Olması İçin…

Hem ülkemizde hem de dünyanın genelinde “sağlıklı yaşam” arayışı, insanları daha fazlasını araştırmaya yönlendirdi. Böylece, tüketiciler satın aldıkları ürünlerin içeriğini okumaya ve yapılış aşamalarını merak etmeye başladılar. Önce beslenmeyi hedef alan bu sağlıklı yaşam akımı sırasıyla tekstil, mobilya, mutfak araç gereçleri, makyaj malzemeleri, bakım ve kişisel hijyen ürünlerine kadar ilerledi. Kendine çeki düzen verme, güzelleştirme anlamında kullanılan ve dilimize Fransızca’dan geçen “kozmetik” kelimesinin, günümüzde sadece güzelleşme değil aynı zamanda “sağlıklı güzelleşme” ihtiyacını da karşılaması gerekiyor. Bu da ürünün yapım aşamalarının ilk adımına; yani kullanılan bitkinin, meyvenin, çiçeğin üretim şekline bakmamızı gerektiriyor. Meyve özlü bir kremin yapımında kullanılan meyveler nasıl üretildi, hangi yöntemler kullanıldı, organik tarım uygulandı mı?

Bir kozmetik ürününün organik sayılabilmesi için tıpkı tarımda olduğu gibi organik yöntemler uygulanması gerekiyor. Örneğin bitkinin büyüme, yetişme ve üretim aşamalarında kesinlikle böcek ilacı gibi kimyasallar kullanılmaması lazım. Organik tarım bir ekolojik üretim sistemidir ve biyolojik yaşama hareketlilik kazandırır. Organik tarımı denetleyen kuruluşlar, üretimden, tüketiciye ulaşıma kadar bütün basamakları titizlikle inceler.

Kısacası organik kozmetik; işlenmemiş, doğal, kimyasallardan uzak ve doğaya dost olmalıdır. Alerjik reaksiyonlardan kansere kadar uzanan bir yan etkiler listesi olan kozmetik ürünlerin yerine zararlı kimyasalları hayatımızdan çıkardığımız, organik kozmetiğe yöneldiğimiz bir yaşam tarzı mümkün.

Hem de birden fazla seçenekle… İşte, sizin için organik kozmetik üretimi yapan markaları araştırdık.

En Popüler Organik Kozmetik Markaları

Skin Blossom

Ulusal Organik Program Standartları’na uygun, organik malzemeler kullanarak insan ve doğaya uyumlu organik ürünler yaratıyor. Vegan destekçisi olan firma, hayvansal hiçbir ürün kullanmıyor. Yalnızca ham maddeler değil, ürünün tüm üretim, depolama süreçleri kontrol edilmektedir. Ürünler oldukça işlevsel. Örneğin markanın üretimi olan temizleyiciler, cilde ihtiyacı olan tüm desteği sağlayarak cildi makyajdan arındırıyor, nem kazandırıyor ve gerilmeyi önlüyor. İçeriğinde badem yağı ve aloe vera olan Skin Blossom’un cilt bakım ürünlerinin yanı sıra saç bakım ürünleri de mevcut.

Aubrey Organics

Tüm ürünleri için sadece bitki ekstreleri ve doğal vitaminler kullanan firma yaklaşık 40 senedir kişisel bakım ürünleri üzerinde çalışıyor. Ayrıca ürünlerinde paraben koruyucular, petrokimyasallar, yapay renklendiriciler ve kokular bulunmuyor. Sabun ve şampuanlarında sıvı hindistan cevizi; krem ve losyonlarında hindistan cevizi yağ asitleri ve eteri yağ asitleri; doğal katkılı narenciye tohumları ve vitamin A, C, E kullanılıyor. Prensipleri gereği hayvanlar üzerinde deney yapmıyorlar ve kullandıkları tüm ambalaj geri dönüşümlü malzemeden yapılıyor.

Sante

Tırnak bakımından, makyaj ürünlerine çeşitli alanlarda üretimleri olan markanın öne çıktığı alan saç bakımı. Ebegümeci, zeytin, ada çayı, deniz yosunu, kekik ve ıhlamur gibi bitkilerden yararlanarak saç boyaları ve bakım malzemeleri yapıyor. Bitkisel saç boyaları sayesinde, saçlarınıza kanserojen ürünlere mecbur kalmadan renk veriyor.

Patyka

Fransa’nın öncü organik markalarından olan Patyka, özellikle kırışıklıklara, çizgilere ve lekelenmelere karşı savaşıyor. Markanın tüm ürünleri yeşil teknoloji tarafından geliştiriliyor ve yeni biyoteknoloji yöntemleriyle üretiliyor. Patyka, Ecocert sertifikalı bir marka. Ayrıca, dünya üzerinde farklı kültürlerin ürünlerinden faydalanarak, zengin bir ürün yelpazesine sahiptir.

Erba Organics

Yüzde 85 organik malzemelerden oluşan marka, her ne kadar anneler ve bebekler için ayrı seriler üretse de en çok hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan ürünleriyle ünlü. Çatlak kremleri, nemlendiriciler ve sonrası için gerekli olan tüm bebek malzemeleri; pişik kremleri, masaj yağı, şampuan ve vücut jeli ile annelerin güvendiği bir marka.

Zuii

Kullandığı renk çeşitliliğini doğanın bizzat kendisinden aldığını ifade eden Zuii, makyajda oldukça iddialı. Tamamen organik yöntemlerle üretilmiş pudra, cildin gözeneklerini tıkamadan doğal bir görünüm sağlıyor. Cilt hem nefes alıyor hem de doğanın içinde var olan ışıltılara kavuşuyor. Marka, kendisini “yüzünüze doğadaki çiçekleri giydiriyoruz” diyerek tanımlıyor.

Dr. Hauschka

Cildin doğal gelişim sistemini bozmayan ve kendini yenileme işlemini destekleyen marka, sahip olduğu sertifikalar ve ödüllerle dikkat çekiyor. Dr. Hauschka, 4,5 hektardan daha geniş bir alanda 150’den fazla medikal bitkiyi organik tarımla yetiştirmektedir. Hem temizleme ürünleri hem de bakım ürünleriyle bir çok ürün imkanı sunmaktadır.

Ecowell

Ürünlerinin tamamını insan, hayvan ve çevre için zararlı olabilecek kimyasallar içermeden üreten firma, ICEA sertifikalıdır. ICEA tarafından sertifikalandırılan ürünler dermatolojik ve mikrobiyolojik denetimlerden geçer. Ecowell ürünleri sentetik bir koku içermez, içeriğinde esansiyel yağlar barındırır. Doğal E vitamini, organik argan yağı, organik gül yağı, ginko biloba özü, organik kayısı yağı gibi malzemeleri yapısında barındırır. Alerjik yapıda hassas ciltler, kuru ciltler, yağlı ciltler ve karma ciltler için uygun ürünleri vardır.

Florame

Ecocert sertifikalı olan marka, yüzde 95 organik. Silikon ve GMO içermiyor. Yüzde 100 doğal kokulardan oluşuyor ve ambalajları geri dönüşüme uygun. Geniş bir ürün yelpazesi olan Florame, şampuanlardan ev kokularına, duş jellerinden göz altı kremine kadar birçok ürüne sahip.

Green Energy Organics

Ecocert sertifikalı Green Energy Organics, insan vücuduna doğanın iyileştirici ve besleyici gıdaları hariç hiçbir maddenin girmemesini ilke alarak üretim yapıyor. Üretimden paketlemeye denetimden geçen marka, genetiği değiştirilmiş içerik ve kimyasal kalıntılardan uzak duruyor. Vitamin ve minerallerin dışında çeşitli bitki ve kök hücrelerinden yararlanıyor. Marka, masaj kremleri, yağları, şampuan, saç kremi, bebek şampuanı, makyaj temizleme jeli, dudak bakım ürünleri de üretiyor.

Logona

Doğal kozmetiğin dünyadaki öncüleri arasında yer alıyor. Üretiminde bitkisel yağlar, bitki özleri, çiçek suları, kontrollü biyolojik tarım, doğal eterik yağlar ve aromalar kullanılmaktadır. Tonik dahil hiçbir üretiminde alkol içermez. Ürün skalasında hem bakım hem makyaj malzemeleri mevcut.

Jo Wood Organics

Rolling Stones’un gitaristi Ronnie’nin eşi Jo’nun hastalanmasının ardından, organik yaşama kendini adamasıyla marka doğuyor. Jo Wood ürünleri yüksek oranda organik malzemeler kullanarak, cilde ihtiyacı olan nemi sağlıyor ve doğal bir ışıltı kazandırıyor. Güzelliğin, “doğanın içinde gizli olduğu” mesajı ise markanın sloganı.

AveSeena

Paraben, mineral yağ ve parafin gibi doğal olmayan maddeleri kullanmıyor. Uluslararası standartlarda kabul gören Amerika ve Avrupa kozmetik esaslarına uygun. Ürünlerini hayvanlar üzerine test etmiyor.

Yes to Carrots

Ürünlerin tümünde organik meyveler ve sebzeler var. Özellikle; organik havuç, tatlı patates, balkabağı ve kavundan elde ediliyor. Ayrıca Ortadoğu Bölgesi’ndeki Ölü Deniz’in suyu ve çamurunda bulunan 26 farklı mineral ve elementin karışımı da var. Vücudunuzun her bölgesi için ayrı bir ürün üretilmiş. Marka, ürünlerinin satışından elde ettiği gelirin bir miktarını organik tarım yapan bir kuruluşa bağışlıyor.

Spiezia Organics

Yüzde 100 organik ürünler ürettiği iddiasıyla satışa sunulan marka, her ne kadar tatları hoş olmasa da ürünlerinin ‘yenilebilir’ olmasına özen gösteriyor. Hassas ciltleri hedef alan ürünlerin içeriğinde kanserojen hiçbir malzeme kullanılmıyor. Meyveler, tohumlar, çiçekler; kısacası doğanın tüm malzemelerini kullanan markanın sloganı ise “doğa en iyisini yapar”. Ayrıca Spiezia’nın tanıtımlarında ürünlerin tüm yapım aşamalarını görmek de mümkün.

Simply Organic

İçeriğinde özellikle bal ve zeytinyağı kullanılan Simply Organic, yüzde 100 doğal saç bakım ürünleri ile biliniyor. Oğlunun kan kanseri olması ile markayı oluşturan Gene Martignetti, hastalıkla mücadele ederken piyasada sağlıklı besine ve organik ürünlere ulaşmakta zorlandıklarını, başka hasta çocukları düşünerek kendi organik markasını kurduğunu ifade ediyor. Simple Organic şampuan, bakım kremi ve şekillendirici, yoğun bakım kremleri ile dört farklı seriden oluşuyor.

This Works

Yeni çağın güzellik ihtiyacını karşılarken doğru kaynaktan yararlanmayı prensip edinmiş bir marka This Works. Doğadaki en olgun malzemeyi, en kaliteli bitkiyi seçiyor ve onlardan elde ettiği yağlarla iddialı karışımlar hazırlıyor. Amacı hem güzellik hem de doğayla bütünleşmiş pozitif duygular yaymak. Doğaya ve çevreye zarar vermeden üretim yapan marka, güzelliğin ‘denge’ ile geldiğine inanıyor.

Nvey Eco

Yüzde 98 oranında organik ürünlerden oluşan marka;  Julia Roberts, Sharon Stone gibi dünyaca ünlü aktrisler tarafından tercih edilmesiyle biliniyor. Sağlıklı güzellik ilkesiyle makyaj ürünleri üreten Nvey Eco, kadınların kusursuz bir görünüm için ihtiyaç duyduğu her şeyi doğadan elde ediyor. İçeriğinde bulunan badem yağı, avokado, kivi, gül yağı, havuç yağı gibi tamamen organik malzemeler ve vitaminlerle Nvey Eco, makyaj severlerin gözdesi.

Bioselect

Zeytinyağının güzellik üzerindeki mucizevi etkisini biliyoruz. Bioselect, Girit’e özgü dictamo bitkisi ile Akdeniz’in zeytinyağını birleştirerek, etkili bir formül elde etti. ICEA sertifikalı marka saç, vücut ve cilt için ekolojik olarak üretilmiş bitkilerden oluşan bir seri sunuyor. Girit kültüründen günümüze yüzyıllar boyunca yolculuk etmiş bitki bilimi ve güzellik anlayışının bir sonucu olarak ortaya çıkan marka, uluslararası organik kozmetik kurallarına bağlı bir şekilde üretim yapıyor

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın