Otururken Yapılan Karın Egzersizleri

Otururken Yapılan Karın Egzersizleri

Evde veya ofiste, masa başında otururken yapılan karın egzersizlerini kullanarak bu bölgedeki kasların belirginleşmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu tip egzersizlerin göbek yağlarını eritmek için pek etkili olmadığını söylemeliyim. Otururken yapılan karın egzersizleri kasları çalıştırır, eğer göbek bölgesinde biriken yağları yakmak istiyorsanız sıkı bir diyet programıyla birlikte nabzı yükselten kardio (koşu, tempolu yürüyüş, bisiklet, yüzme…) egzersizleri yapmalısınız.

Otururken Karın Kaslarını Çalıştıran Hareketler

Otururken yapılan karın egzersizleri genel olarak bacak ağırlığının kullanılarak karın kaslarının çalıştırılması üzerinedir. Egzersize başlamadan önce sırtınızın düz ve belinizin destekli olmasına dikkat edin. Eğer beliniz boşluktaysa egzersiz sonrası bel ağrısı yaşayabilirsiniz. Hareketler sırasında bel, sırt, boyun veya diğer bir bölgede ağrı oluşursa egzersizi bırakın çünkü ağrı egzersizin düzgün yapılmadığına işaret eder.

Mekik: Evet, sandalyenizde de mekik hareketi yapabilirsiniz. Klasik mekik hareketinden daha az yorucudur ancak karın kaslarını yine de çalıştırır. Oturur pozisyonda ayak tabanlarınızı tam olarak yere basın, sırtınızı düzleştirin, kollarınızı göğsünüzde toparlayarak öne doğru eğilin. Yüzünüz dizlerinize olabildiğince yakın pozisyona geldikten sonra tekrar ilk pozisyonunuza dönün. Hareketi hızlı hızlı yapmanıza gerek yok, karın kaslarınızın çalıştığını hissedecek kadar bu hareketi tekrar edebilirsiniz.

Bacakları Kaldırma: Otururken yapılan bacak hareketleri özellikle alt karın kaslarını çalıştırır. Hareketi yaparken dengenizi korumak için koltuk kollarından destek alabilirsiniz. Koltuğun ucuna doğru oturun, sırtınızı düz pozisyona getirin.

Ayaklarınızı yerden kaldırarak dizlerinizi kendinize doğru çekin, bir süre bu pozisyonda bekleyin ve bacaklarınızı yavaş yavaş ileri doğru uzatın, ayaklarınızı yere değdirmeden 10-15 saniye bekleyin. Hareket tekrarlarını ayaklarınızı yere değdirmeden yaparsanız karın kaslarınız daha çok çalışır.

Bisiklet Hareketi: Yine koltuğun ucuna doğru oturun ve bu hareketi yaparken koltuk kollarından destek alın. Ayaklarınızı yerden kaldırarak normal bisiklet hareketi yapın. Hareketi çok hızlı yapmanıza gerek yok. Karın kaslarınız ısınana kadar (3-4 dakika) hareketi yapmaya çalışın.

Karın Egzersizleri Videoları

Aşağıdaki videolarda ofiste veya evde yapabileceğiniz, karın kaslarını çalıştıran bazı egzersizleri bulabilirsiniz.

Önlemler, Uyarılar

  • Egzersize başlamadan önce esneme hareketleri yaparsanız egzersiz sırasında karın kaslarının kasılmasını önleyebilirsiniz.
  • Gün boyu uzun süreler oturuyorsanız bu hareketleri set halinde günde 2-3 kez tekrar edebilirsiniz.
  • Bel fıtığı, kasık fıtığı ve benzer sorunlarınız varsa bu hareketlere başlamadan önce doktorunuza danışın.
  • Belinizin destekli olmasına dikkat edin.
  • Belinizde ağrı hissettiğiniz anda egzersizi bırakın.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın