Parmak Eklemlerinde Ağrı Nedenleri

Parmak Eklemlerinde Ağrı Nedenleri

Parmak eklemlerinde ağrı genellikle yoğun fiziksel aktivite sonrası yaşanabilir ve bu oldukça normaldir. Ancak herhangi bir zorlama olmaksızın yaşanan parmak eklemi ağrıları ciddi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. Zaman zaman hepimiz parmak eklemlerinde nedenini tam olarak bilmediğimiz ağrılar yaşayabiliriz. Bu kronik hale gelirse eklemlerde daha fazla hasar oluşmaması için doktora gidip esas nedenin belirlenmesinde fayda var.

Elle ilişkili spor aktivitelerinden sonra hatta marketten dönerken ağır torbaları taşıdığınızda bir süre sonra eklemlerde ve tendonlarda hafif ağrılar meydana gelebilir. Bağ dokuları, kas ve tendonlar eklemi korur ancak yükün çok olması durumunda basınçtan eklemlerde etkilenebilir. Tendonlarda meydana gelen zorlanma sonucu eklem ağrısına benzer ağrılar yaşayabilirsiniz. Tüm bunlar eğer olması gerekenden daha fazla zorlanma yaşandıysa normaldir ve belli bir süre sonra ağrılar kendiliğinden geçer.

Parmak eklemlerinde ağrı nedenleri arasında bazı hastalıkları da sayabiliriz. Bu hastalıklar virüs yoluyla bulaşan hepatit, grip, kabakulak hastalığıdır. Bu hastalıklar sadece parmak eklemlerinde değil boyun ve dirseklerde de ağrılara neden olur.

Parmak eklem ağrısının başlıca diğer iki nedeni ise kireçlenme ve romatizmadır. Kemik ve buna yakın eklemin iltihabı olan osteoartrit kıkırdağı yıpratarak parmaklarda şekil bozukluklarına yol açabilir. Romatizma ise bağışıklık sisteminin de meydana gelen sorunlar neticesinde oluşur ve eklemlerin şişmesine neden olur. Kireçlenme ve romatizma sonucu eklemler esnekliğini kaybeder ve uzun süren ağrılar oluşabilir.

Eğer parmak eklemlerinde uzun süren ağrılar yaşıyorsanız bir uzmana görünerek nedenini belirlemelisiniz. Kan testleri ile eklem ağrısının bağışıklık sistemi sorunumu yoksa enfeksiyon sorunu mu olduğu kolayca belirlenebilmektedir. Ayrıca x-ray gibi görüntüleme teknolojileri de sorunun kaynağını belirlemek için kullanılabilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Parmak Eklemlerinde Ağrı Nedenleri İçin 8 Yorum Yapılmış

 1. kemal 12 Aralık 2013 #

  Eşimde eklem romatizması var işaret parmağında şişkinlik var ağrı olduğunu söylüyor. Bir hap ve ilaç kullanıyor ama iyileşme yok bunu nasıl giderebiliriz, bilgi verir misin?

 2. hülya 21 Ocak 2014 #

  İşaret parmağımda yaklaşık 5-6 aydır bir ağrı var doktora hiç başvurmadım ovaladıkça ve bastırdıkça ağrı ve acı oluyor fakat şişkinlik falan yok şükür ne yapmam gerekir bilgilendirseniz sevinirim.

 3. serap 22 Şubat 2014 #

  Merhaba, el parmaklarımda (proksimallerde) başlayan ve 3 aydır yayılarak devam eden kas ve eklem ağrılarım var. Gece uykuda ağrı ve tutulumla uyanıyorum 4-5 hareketle ellerimi açıyorum ağrı azalıyor. Gündüz sürekli hissedilen bir ağrı var ama hareketsizlikle dayanılmaz hale geliyor. 2 haftadır ellerimde distale yayılan, kalçalarımda, gluteus maksimus ve hemstirink grupta ağrı şiddetlendi. Romatolağa gittim, romatolojiyle ilgili tüm kan tahlilleri temiz çıktı. Filmde de bir şey çıkmadı.tanı konamıyor?? İlaca başlandı 2 hafta oldu, ağrılar yayılmaya ve artmaya devam ediyor. Eklemlerde şişlik yada ödemde yok. Çaresizim lütfen bana yardım edin.

  • Gencay tıktas 30 Haziran 2016 #

   Soguk sıcak su uygulaması yapın bır hafta, en iyi ilaç ise 20 mg diclomec Sr’dır.

 4. uzeyir 05 Ekim 2014 #

  Parmaklarimin sekli bozuk ve souk suya soktuum zaman cok agri yapiyor
  sebebi nedir

 5. misafir 10 Ağustos 2015 #

  Orta parmağımın kemiği sürekli şiş eskiden darbe almıştı hafif ağrı yapıyor bunun için hastanenin hangi bölümüne randevu almam gerek.

 6. Rıdvan 21 Eylül 2018 #

  Şikayetleriniz ne durumda devam ediyor mu Serap hanım?

 7. şenay yldız 08 Şubat 2019 #

  Benim sağ elimde serçe parmağımın yanındaki iki parmağım devamlı ağrıyor ve sağ ayağımın baş parmağı da başladı ağrımaya. Romatolojiye gittim, tahlillerim temiz çıktı, hangi bölüme gitmeliyim?

Bir cevap yazın