Parmaklarda Yanma Hissi

Parmaklarda Yanma Hissi

Parmaklarda yanma hissi, geniş bir yelpazede, farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Eğer parmaklarınızda düzenli olarak yanma hissi yaşıyorsanız altında yatan nedenin ne olduğunun belirlenmesi için vakit kaybetmeden bir uzmana danışmalısınız. Parmaklarda yanma hissi; sinir sıkışması, Multipl Skleroz, migren, omurga darlığı, şeker hastalığı, Raynaud sendromu, artrit ve ulnar sinir disfonksiyonu da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu ve Parmak Uçlarında Yanma

Bilek bölgesinde bulunan median sinirin sıkışmasıyla ortaya çıkan karpal tünel sendromu, parmak uçlarında meydana gelen yanma hissinin nedenleri arasında ilk sıradadır. Bu durum genellikle, tekrarlayan el ve bilek hareketleri sonucunda meydana gelir. Karpal tünel tedavisinde hastalığın hangi seviyede olduğuna bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir. Median sinir üzerindeki basınç ileri düzeydeyse cerrahi operasyona başvurulabilir. Orta dereceli karpal tünel sendromu için tekrarlayan bilek hareketlerinin azaltılması ve sinir üzerindeki baskıyı azaltacak egzersizler kullanılabilir.

Raynaud Sendromu

Raynaud sendromu, ayak veya elleri besleyen kan damarlarının normalden daha dar olduğu durumlarda görülür. Bu, ellerde ve ayaklarda, parmak uçlarında yanmaya, uyuşmaya neden olabilir. Soğuğa maruz kalan parmak uçlarında hastalığın belirtileri şiddetlenir. Raynaud sendromu birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılır. Birincil Raynaud, diğer hastalıklardan bağımsız olarak görülürken ikincil Raynaud, romatoid artrit, skleroderma ve lupus gibi romatizmal durumlar neticesinde ortaya çıkabilir. Hastalığın semptomları soğuk havalarda ellerin sıcak tutulması ile azaltılabilir.

Spinal Stenoz

Spinal stenoz; spinal kanalın daralmasında kullanılan tıbbi terimdir ve genellikle 50 yaş üstü kişilerde görülür. Spinal kanal daralması ile elleri etkileyen sinirler sıkışabilir ve bu parmaklarda yanma hissine neden olabilir. Teşhisi için X-ray, MRI veya tomografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Tedavisinde fizik tedavinin de dahil olduğu çeşitli yöntemler kullanılır.

Kaygı ve Parmakların Uyuşması

Kaygı sadece ruh sağlığını değil fiziksel sağlığı da yakından ilgilendiren bir duygu durumudur. Kaygının olumsuz etkilerini azaltmak için ilaç tedavisine gidilebilir.

B12 Vitamini

Pernisiyöz anemi olarak adlandırılan B12 vitamini eksikliği parmaklarda karıncalanma, yanma ve uyuşmaya yol açabilir. Eksikliği gidermek için folik asit ve B12 takviyesi kullanılabilir. Yeme alışkanlıklarında yapılacak değişiklikler ile B12 alımı arttırılabilir.

Parmak uçlarında veya parmakların tamamında yanma, uyuşma ve karıncalanma hissi sinirlerle ilgili bir sorunun belirtisi olarak ortaya çıkabildiğinden kendi kendinizi teşhis etmek yerine bir doktora muayene olarak, esas nedeninin ne olduğunu belirlemesiniz.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın