patlicanin-faydalari

Patlıcanın Faydaları

Patlıcan düşük kalorili ve yüksek lifli bir diyet yiyeceği olması dışında pek çok başka faydası da olan bir besin kaynağıdır. Aşağıda patlıcan tüketmenin bazı yararlarını başlıklar halinde inceleyebilirsiniz.

Patlıcanın Sağlığa Faydaları

  • Kanseri Önler: Çalışmalar, patlıcanda bulunan lifin sindirim sistemine yardımcı olduğunu, bağırsak kanserini engellediğini ve tedavisine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu, patlıcanın vücudunuzda ilerlerken toksinleri absorbe etmesinden kaynaklanır ki bu sizi patlıcan tüketmeden önceki halinize göre daha sağlıklı yapar. Unutmayın, patlıcanın kabuğu kendisinden daha liflidir bu nedenle pişirirken kabuğunu üstünde bırakın.
  • Kilo Verdirir: Patlıcandaki lif aynı zamanda sizi daha uzun süre tok tutar. Bu nedenle daha az yemek yersiniz. Aynı zamanda patlıcanın kendinsin kalorisi de çok düşüktür. Bu nedenle açlık sebebi ile yorgun düşmeden az kalori tüketmiş olursunuz. Bu iki nedenden dolayı patlıcan kilo vermenize yardımcı olan bir yiyecektir. Patlıcanı zaten düşük kalorili ve az yağlı diyetinize eklemeniz faydalı olacaktır. Ancak unutmayın, her ne kadar tadı harika da olsa kızartılmış patlıcanda kilo vermenize engel olacak kadar çok yağ vardır.
  • Deri Rengi: Eski bir atasözü, “ne yiyorsanız o’sunuzdur” der. Patlıcan yediğiniz zaman deriniz, patlıcandaki su, besin ve minerallerden faydalanır. Sonuçta deriniz daha yumuşak ve daha temiz olur.
  • Kalbi Korur: Patlıcandaki besinler kolesterol seviyesi ile mücadelede etkilidirler. Kan damarlarını rahatlatır. Kalbin daha verimli pompalamasını sağlar. Patlıcanda aynı zamanda kalp krizini ve inmeyi engelleyen kimyasallar mevcuttur.
  • Akıl Sağlığı İçin Faydalıdır: Aslında patlıcandaki besin maddeleri sadece kalbe değil beyne de faydalıdırlar. Bu besinler serbest radikallerle savaşırlar zira bu radikaller hemen her anlamıyla vücudunuza zarar verebilirler. Beyne faydalı olan patlıcanı tüketmek sağlıklı düşünmenizi sağlayacağı gibi stresi de azaltıcı bir etkiye sahiptir.
  • Sindirime Yardımcıdır: Patlıcan içerisinde lifin ve suyun oranı büyüktür. Bu da patlıcan tüketmenin sindirim sisteminiz için ne kadar faydalı olduğunun bir göstergesidir. Bununla beraber patlıcanda bulunan pek çok antioksidan madde, bazı kanser türleri ile savaşmanızda ve sindirim ile ilgili problemlerinizde sizlere yardımcı olacaktır.
  • Demir Seviyesini Dengeler: Demir seviyeniz ile ilgili endişeleniyor musunuz? Eğer vücudunuzda fazla demir varsa, patlıcan bunlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bunu içeriğindeki nasunin maddesi ile yapar. Nasunin vücuttan çıkarken demiri de beraberinde götürme özelliğine sahiptir. Öte yandan demir seviyeniz düşükse, demir seviyenizi yükseltene kadar patlıcandan uzak durmanız gerekebilir.
  • Sağlıklı Saçlar ve Tırnaklar: Patlıcandaki su oranının fazlalığından ve içerisindeki liflerden ve minerallerden bahsetmiştik. Bunlar derinize faydalı olduğu gibi saçlarınıza ve tırnaklarınıza da faydalıdır. Patlıcan ile beraber su ve nem ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda deri kanserine karşı savaşan bir besini de tüketmiş olursunuz.
  • Sigarayı Bırakmada Yardımcı Olması: Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız size iyi bir haberimiz var. Patlıcan düşük oranlarda nikotin içerir. Böylece sigarayı bırakanlar için sigara krizlerini azaltıcı bir etkiye sahiptir. Ancak patlıcandaki nikotin oranı, sigara içmeyenlere zarar vermeyecek kadar azdır. Yani sırf bu özelliği nedeni ile patlıcanı öğünlerinizden çıkartmayın.

Patlıcanın Besin Değeri

Patlıcanın lif açısından zengin bir gıda olduğunu söylemiştik. Aynı zamanda patlıcan B1 ve B6 vitaminleri ve potasyum minerali açısından da zengin bir besindir. Bakır, magnezyum ve manganez, patlıcanda bulunan diğer önemli minerallerdir. Kalori açısından da fakir olan patlıcan, diyet yapanlar veya düşük kalorili gıdalar tüketmek isteyen insanlar için ideal bir besin kaynağıdır.

100 gramlık çiğ patlıcan 24 kilo kalorilik bir enerji verir. Bunun 5,7 gramı karbonhidratken 1 gramı protein, 0.19 gramı yağ, 3.4 gramı ise liftir. Bu günlük ihtiyacımız olan lifin %9′una tekabül eder.  Ayrıca patlıcanda kolesterol bulunmamaktadır.

100 gram patlıcanda 22 mikro gram folik asit bulunur. 0.65 miligram niasin, 0.28 miligram pantotenik asit, 0.084 miligram pridoksin, 0.037 miligram riboflavin, 0.039 miligram tiamin, ve çeşitli miktarlarda A, C, E ve K vitaminleri vardır.

2 miligram sodyum 230 miligram potasyum ihtiva eden yüz gramlık patlıcanda kalsiyum, bakır, demir, manganez ve çinko da bulunur.

Patlıcan Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Patlıcan pek çok şekilde servis edilebilmektedir. Buğulama, haşlama, kavurma, kızartma gibi. Bazı yiyeceklerde patlıcanı protein yönünden zengin gıdaların yerine kullanılabilmektedir. Eğer patlıcanı protein yönünden zengin bir gıdanın yerine kullanmayı düşünüyorsanız, mercimek, peynir gibi başka protein yönünden zengin bir gıdayı öğününüze eklemeyi unutmayınız.

Patlıcan, böbrek ve safra kesesi problemleri olan insanları rahatsız edebilecek bir yiyecektir. Bu, patlıcanın oksalat isimli bir organik aside sahip olmasından kaynaklanan bir durumdur. Pek çok insanın bu madde ile bir problemi olmasa da böbrek ve safra kesesi problemleri olan insanların bu maddeden uzak durması tavsiye edilir. Patlıcan ve ıspanak da bu hastaların uzak durması gereken gıdalardandırlar.

Son olarak,  bazı insanların ilk kez denedikleri besinlere alerjik reaksiyon gösterebildiklerini unutmamak gerekir. Eğer patlıcan tükettiğinizde herhangi bir çeşit alerjik reaksiyon belirtisi gösterdiyseniz lütfen hemen doktorunuza başvurunuz.

Sonuç

Patlıcan tarihte iki bin yıl öncesinde Hindistan edebi kayıtlarında mevcut bir besindir. 30’dan fazla Sanskritçe ismi bulunmaktadır. Bazı zamanlarda bazı bölgelerde bir süs bitkisi olarak bile yetiştirildiği olmuştur. Asya kültürlerinde doğal yollarla üretilen ilaçlarda kullanılmışlardır. Bu harika sebzeyi salatalarınızda güveçlerinizde ve farklı sulu yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kaynak:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın