peeling-nedir-ne-ise-yarar

Peeling Nedir, Ne İşe Yarar?

Hepimizin hayali güzel, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmaktır. Bu hayalimizi gerçekleştirebilmek için de çeşitli ürünler kullanır, cilt bakımlarına gider ya da evde hazırladığımız maskeleri uygularız. Peeling de cilt bakım sürecinde kullanılan yöntemlerden birisidir.

Peelingin amacı cildi ölü derilerden arındırmak, toz, hava kirliliği ve trafik gibi dış etkenler sonucu mat ve sağlıksız bir görünüme bürünen cildi canlandırmaktır. Bu yazımızda sizlerle peeling nasıl kullanılır, kimler peelingten kaçınmalıdır, evde nasıl peeling yapılır gibi konuları paylaşacağız.

Peeling Nasıl Kullanılır?

Cildinize peeling uygulamak için en doğru zaman banyo sonrasıdır. Banyodan çıktıktan sonra peeling malzemesini cildinize sürüp hafif hareketlerle cildinize masaj yapabilirsiniz. Ardından da bol su ile cildinizi durulamanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan ilki peelingi göz ve dudak çevresine uygulamamanız gerektiğidir. İkincisi ise peelingi tüm cilde uygulamadan önce ufak bir bölgede denemek ve eğer herhangi bir alerjik reaksiyon görülmezse tüm cilde uygulamaktır. Özellikle hassas bir cilde sahip olanlar ya da alerjik bünyesi olanlar bu konuda daha da dikkatli olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise peelingi uygularken sert ve cildinize zarar verebilecek hareketlerden kaçınmaktır. Peelingi nazik bir şekilde, parmak uçlarınızla, fazla bastırmadan ve masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir.

Kimler Peeling Yapmaktan Kaçınmalıdır?

Akne problemi yaşayan kişilerin peeling yapması önerilmemektedir. Böyle bir cildiniz varsa ve peeling yaparsanız hem aknelerin yayılmasına hem de durumlarının kötüleşmesine neden olabilirsiniz.

Evde Hazırlayabileceğiniz Peeling Tarifleri

Aşağıda çeşitli kaynaklardan sizin için derlediğimiz peeling tariflerini bulabilirsiniz. Hangi peelingi kullanacağınıza cilt tipinize göre karar verebilirsiniz. Ayrıca kullanmadan önce küçük bir bölgede deneyip cildinizin alerjik bir reaksiyon verip vermeyeceğini kontrol etmenizde de fayda vardır.

Toz Şeker ve Zeytinyağı Peelingi: Bu peeling için ihtiyacınız olan malzemeler 1 kaşık toz şeker ve 1 kaşık zeytinyağı. İki malzeme bir kabın içerisinde karıştırılır ve ardından hafif hafif masaj yaparak cilde uygulanır. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra bol su ile durulanır. Cildin tahriş olmaması için sert hareketlerden kaçınılmalı, nazik ve yavaş hareketlerle uygulanmalıdır. Diğer tüm peelinglerde olduğu gibi önce küçük bir bölgede denenmeli, herhangi bir alerjik reaksiyon görülmezse tüm cilde uygulanmalıdır. Bu peeling haftada 1 kez kullanılabilir.

Esmer Şeker ve Bal Peelingi: Bu peeling için ihtiyacınız olan malzemeler 1 çay kaşığı esmer şeker ve 1 çay kaşığı bal. Esmer şeker ve balı karıştırın. Parmaklarınızı suyla ıslatın ve karışımı eşit bir şekilde yüzünüze uygulayın. Nazikçe masaj yaptıktan sonra bol su ile iyice durulayın.

Muz, Süt ve Yulaf Peelingi: Bu peeling için ihtiyacınız olan malzemeler 1 adet olgun muz, 1 yemek kaşığı süt ve 2 yemek kaşığı yulaf. Bir kabın içerisinde muzu ezin ve üzerine sütü ilave edin. Ardından yulafı da ekleyip macun kıvamına getirin. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza eşit miktarda uygulayın. Ölü deriden kurtulmak için 3-4 dakika boyunca nazikçe masaj yapın. Ardından ılık suyla iyice durulayın.

Badem ve Bal Peelingi: Bu peeling için ihtiyacınız olan malzemeler 4-6 adet badem ve 1 çay kaşığı bal. Blender yardımı ile bademleri toz hale getirin. Toz haline gelmiş bademlerin üzerine balı ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı tüm yüzünüze eşit miktarda uygulayın. Birkaç dakika sonra ılık suyla durulayın. Bu peelingin içerisinde yer alan malzemeler oldukça faydalıdır çünkü bademlerin aydınlatma özelliği vardır, bal ise pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi, Salatalık ve Yoğurt Peelingi: Bu peeling için ihtiyacınız olan malzemeler 1 adet soyulmuş salatalık, 1 çay kaşığı yoğurt, 2 çay kaşığı yulaf ezmesi ve 1 çay kaşığı bal. Salatalığı dilimleyin ve blenderdan geçirin. Ardından üzerine yoğurt, yulaf ezmesi ve balı ilave edin. İyice karıştırıp macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz karışımı eşit bir şekilde uygulayın ve nazikçe masaj yapın. Sonra soğuk suyla durulayın.

Bal ve Tarçın Peelingi: Bu peeling için ihtiyacınız olan malzemeler 1/4 çay kaşığı tarçın ve 1 yemek kaşığı bal. Küçük bir kabın içerisine 1/4 çay kaşığı tarçın koyun ve üzerine 1 yemek kaşığı bal ilave edin. İyice karıştırın. Dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın ve son olarak nazikçe kurulayın.

Uyarılar

  • Bu yazıda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılamaz.
  • Bu yazıda paylaşılan peeling tariflerini tüm yüzünüze uygulamadan önce küçük bir bölgede deneyip cildinizin alerjik bir reaksiyon verip vermeyeceğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

 

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın