Pırlanta Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Pırlanta Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Pırlanta kesim bir elmas kullanılan tektaş yüzük fiyatlandırılırken taşın büyüklüğü kadar kalitesi ve rengi de belirleyici olmaktadır. Pırlanta kesim dışında prenses, markiz, inci, kalp, oval ve zümrüt kesim elmaslar arasında da fiyat farklılıkları olmaktadır. Biz tek taş yüzüklerde en çok kullanılan pırlanta kesim uygulanmış bir ham taşın fiyatı üzerindeki etkilerin neler olduğuna üzerine bilgiler vereceğiz. Çeşitli büyüklerde satılan pırlantaların ağırlıkları 0.03 karat ile oldukça nadir olarak bulunan 6-8 ve daha büyük karat ölçülerine kadar değişmektedir.

Ülkemizde en çok satılan tektaş pırlanta yüzüklerin karat cinsinden değeri 0.30 ile 1 arasında değişmektedir. 0.2 grama denk olan karat taşın büyüklüğünü ve ağırlığını belirlemektedir. Karat pırlanta fiyatları oluşturulurken kullanılan üç ana etkenden biridir. Pırlanta fiyatı açısından diğer önemli bir etken olan berraklık seviyesi kusursuzdan, kusurluya kadar 6 değişik kademe ile derecelendirilmektedir.

Berraklık değeri açısından bir pırlanta, kendisinden karat olarak 3-2 kat büyük olan diğer bir pırlanta ile aynı fiyata satılabilmektedir. Yani taşın karat olarak büyüklüğü ile berraklık oranı fiyatı açısından çok önemlidir.

Pırlanta fiyatları açısından diğer önemli unsurda kullanılan taşın rengidir. Beyaz yani renksizden sarıya kadar olan ölçü tablosu içerisinde yer alan en değerli pırlantalar en renksiz olanlarıdır. Bunun sebebi ışığı içerisinden en iyi şekilde yansıtması ve parlaklığının çok yüksek olmasıdır. Tabii henüz ülkemizde pek sık rastlamadığımız pembe, siyah, mavi ve diğer renklerdeki pırlantalar nadir olarak bulunmakta ve fiyatları çok yüksek olmaktadır. Türkiye’de satılan pırlantalar ve diğer kesim şekillerinin kullanıldığı elmaslar “D” olan renksiz elmaslardan açık sarı olan “Z” değerine kadar çeşitlilik göstermektedir.

Ham elmasın kesim şeklinin pırlanta olduğunu kabul edersek bu üç faktör yani taşın ağırlığı, berraklığı ve rengi pırlanta fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulan noktalardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu üç etkenden hiçbirinin pırlanta fiyatı üzerinde bir diğerinden daha önemli olmadığıdır. Yani bir pırlantanın renksiz olması ağırlığından veya karat cinsinden ağırlığı berraklık oranından daha önemli değildir.

Örneğin bir internet sitesinde gördüğünüz 0,5 karat bir tek taş yüzüğün fiyatı diğer bir pırlanta satışı yapan sitede %30 oranında az olabilir. Bunun sebebini kullanılan pırlantanın renk değerine ve berraklık oranına bakarak belirleyebilirsiniz. Ülkemizde online olarak veya mağazalarda satılan tektaş yüzükler çok büyük bir oranda VS ve VVS berraklık değerine ve G-J arası renklere sahiptir.

Pırlanta fiyatı belirlenirken

  • Karat – taşın gram cinsinden ağırlığı
  • Berraklık oranı – taşın içerisinde yabancı madde bulunup bulunmadığı
  • Rengi – renksiz olup olmadığına bakılmaktadır.

,

Pırlanta Fiyatları Nasıl Belirlenir? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. ehwaz 01 Nisan 2013 #

    Bu güzel paylaşımlar için teşekkürler.

Bir cevap yazın