Pırlanta Kesimi

Pırlanta Kesimi

Pırlanta, ham elmas taşın kesimi sırasında kullanılan, içerisinden geçen ışığın en yüksek düzeyde, sanki içerisinde alev varmış gibi yansıtmasını sağlayan bir kesim tekniğidir. Pırlanta kesim elmaslarda 55 ile 58 arasında cilalanmış yüzey bulunmaktadır. Pırlanta kesim elmasta olduğu gibi diğer değerli taşlar üzerinde de uygulanabilmektedir.

Pırlanta kesim sırasında ham elmasın büyük bir kısmı kaybedildiği için bu kesim tekniği kullanılan taşlar daha değerli olmakla birlikte kaybı en aza indirgemek için pırlanta kesimde kullanılacak ham taşların 8 yüzeyli (geometrideki adı octahedral) olmasına özen gösterilmektedir.

Ham elmas kesilirken taşın ağırlığının %50’ye kadarı kesim sırasında kaybedilmektedir. Bu sebeple değişik şekillerdeki ham elmaslar için kaybı en aza indirgemek açısından farklı kesim teknikleri uygulanmaktadır. Bu teknikler arasında yer alan pırlanta kesimi taşın ışığı maksimum oranda yansıtması amacıyla kullanılmaktadır.

Elmasa üstten yuvarlak, yandan koni görünümünü veren pırlanta kesimi ilk olarak 1919 yılında Marcel Tolkowsky tarafından uygulandı.

Tolkowsky’nin karışık matematik formülleri ve geometrik şekilleri kullanmasıyla ortaya çıkan kesim türü, içine aldığı ışığı çok farklı yüzeylerden yansıtan ve elmasın büyüleyici bir görüntü kazanmasını sağlayan “brillant cut” yani “pırlanta kesim” olarak kabul gördü.

Pırlanta Kesimi Yandan Görünüm

Pırlanta Kesimi Üstten Görünüm

Pırlanta kesimi ile ilgili diğer bir ilginç nokta ise taşın düz olan üst yüzeyinin en altta bulunan nokta ile tam olarak dikey açıda ve tüm yüzeylerin mükemmel bir simetri içinde olması durumunda pırlantaya alttan bakıldığı zaman ok şeklinde, üstten bakıldığında ise kalp şeklinde motifler görülebilmesidir. Tabii bu ok ve kalp motifleri tüm yuvarlak pırlanta kesimleri için geçerli değildir.

Pırlanta Kesim Uygulanmış Elmas

Günümüzde pırlanta kesim elmaslar en çok tektaş yüzükler üzerinde kullanılmaktadır. Diğer elmas kesim şekilleri arasında prenses kesimi, inci ve zümrüt kesimi, kalp ve oval kesimi sayabiliriz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın