Pırlanta Nedir?

Pırlanta Nedir?

Ham elmas için kullanılan bir kesim türü olan pırlanta kesim tekniği, işlenmiş elmas içerisinden geçen ışığın dışarıya maksimum parlaklıkta yansıtılmasını ve adeta bir alev gibi görünmesini sağlamak amacıyla ilk olarak 1919 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Yani pırlanta ve elmas aynı taşlar olup, ham elmasın kesim tekniklerinden birine “pırlanta kesim” İngilizcesiyle “brilliant cut” adı verilmiştir.

Elmas kesim çeşitleri arasında en parlak olanı pırlantalardır. Pırlanta kesim dışında elmas kesiminde kullanılan diğer şekiller arasında inci, zümrüt, prenses, markiz, asscher, yastık, kalp, radyan kesim türlerini sayabiliriz.

Bu kesim türünü ilk olarak uygulayan Belçika’lı bir aileden gelen Marcel Tolkowsky taş üzerinde 58 adet yüzey oluşturarak ışığın her açıdan yayılmasını sağlamıştır. 1899-1991 yılları arasında yaşamış olan Marcel Tolkowsky daha sonra American Ideal Cut, Tolkowsky cut, ve Tolkowsky Brilliant adlarıyla da anılan pırlanta kesim tekniği ile özellikle Kuzey Amerika’da kesim kriterlerini belirlemiştir. 1800’lü yılların başından itibaren başlayan ve 7 nesildir devam eden elmas işçiliği günümüzde Tolkowsky’nin kendi adıyla kurduğu mücevher mağazaları aracılığıyla pırlanta kesim elmasların satışı devam etmektedir.

Tepeden bakıldığında yuvarlak, profilden ise koni şeklinde görülen pırlanta kesim günümüzde kullanılan en yaygın elmas işleme türüdür. Her elmas pırlanta kesim için uygun değildir ve pırlanta kesimi sırasında ham taşın ağırlığının en az %50’si kaybedilmektedir. İdeal bir pırlantada üst kısımda 33, alt kısımda 25 olmak üzere 58 cilalı yüzey bulunmaktadır. Bu yüzeyler bilimsel olarak, matematik formülleri ile ışığı en iyi yansıtacak şekilde hesaplanmıştır.

Pırlanta kesim elmas haricinde yakut, safir, zümrüt ve diğer değerli taşlar üzerinde de uygulanabilmektedir. Elmasta bu kadar çok kullanılmasının sebebi taşın berrak olmasıdır.

Pırlanta Üzerinde Bulunan Kalp ve Oklar

Eğer taş mükemmel bir simetri ile işlenmişse üzerinde görülebilen kalp ve ok şekilleri pırlatanın bu kadar popüler olmasının diğer sebebi olarak gösterilebilir. Her pırlanta üzerinde görülemeyen bu ok ve kalpler bir fenomen halini almıştır. Çıplak gözle görmenin mümkün olmadığı bu şekiller ancak bir mikroskop yardımıyla seçilebilmektedir. Tabii bu taşın ne kadar berrak olduğuna ve kesiminin kalitesine bağlı olarak değişmektedir.

Pırlanta Kesim Elmaslar

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın