Pırlanta Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tektaş yüzükler üzerinde bulunan taşların neredeyse tamamı pırlantadır. Pırlanta, ham elmasa şekil vermek için kullanılan bir kesim tekniğinin adıdır. Bu yüzüklerde pırlanta kesimin tercih edilmesinin nedeni taşın en parlak haliyle görünmesidir.

Pırlanta mı Elmas mı? İkisi de aynı. Pırlanta, ham elmasın işlenmesi sırasında kullanılan, elmasın taşın parlaklığı ve içinden geçen ışığı en iyi şekilde yansıtmasını bir kesim tekniği. Tüm dünyada elmas satışlarının %75’ini pırlanta kesim elmaslar oluşturuyor.

Özellikle evlilik teklifi sırasında müstakbel geline takdim edilen tektaş pırlanta yüzük ülkemizde özelikle son 5 yılda oldukça popüler bir gelenek haline gelmiştir. Bunun paralel olarak sayısı her geçen yıl artan pırlanta markaları her yıl yeniledikleri tektaş yüzük modelleri ile pastadan en büyük payı almaya çalışmakta. Sadece pırlanta takı satışı yapan onlarca markanın yanı sıra kuyumculuk sektörünün önde gelen markaları da pırlanta yüzük, pırlanta kolye, pırlanta kolye ucu ve bilezik gibi takıları koleksiyonlarına eklemekte.

Pırlanta yüzük modelleri, tektaş küpeler, tria pırlantalar, 7 taş, 9 taş….yüzlerce hatta binlerce birbirinden farklı tasarım arasında sizin bütçenize ve zevkinize uygun bir takı bulmak bazen oldukça fazla zaman alıp keyiften çok yorucu bir deneyime dönüşebilir. Hangi elmas kesimi daha uygun, pırlanta rengi nasıl seçilmeli?, pırlanta berraklık oranı nedir, tektaş yüzük için önemli olan sadece taşın büyüklüğü mü ve akla gelebilecek diğer sorular kafa karıştırıcı olabilir.

Hepimiz altın takı modelleri, geline ne takılır, düğünde ne alınır, nişan günü alınacak altın, hangi altın ne kadar hakkında bir fikre sahibiz. Çünkü altın geleneksel olarak ülkemizde önemli günlerde hediye edilen ve herkesin aşağı yukarı modelleri ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olduğu değerli madendir. Ancak yeni bir moda olduğu için pırlanta hakkında aynı şeyi söyleyemeyiz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tektaş pırlanta yüzük, elmas taşlı takılar, pırlanta kolye ucu ve diğer tasarımlar ülkemizde her yıl katlanarak ilgi görüp, satışları milyar dolar hacmine ulaşsa da bu konuda satın almadan önce bilgi alabileceğiniz pırlanta markaları satış siteleri dışında kaynak sayısı çok az.

Tektaş mı tek taş mı?

Öncelikle yazımını hakkında bilgi verelim Türk Dil Kurumunun güncel sözlüğünde “tek taş” olarak arama yaptığımızda karşımıza hiç bir sonuç çıkmadı. Aynı sözlükte birleşik olarak “tektaş” yazarsanız, “Sadece bir pırlantası veya elması olan (yüzük, küpe)” sonucu çıkacaktır. TDK sözlüğü tektaşı cümle içinde kullanımına örnek olarak da “Pırlanta gerdanlığı da tektaş küpesi de zümrüt yüzüğü de kendinin olsun!” cümlesini kullanmış. Yani doğru yazılım tektaş.

Karat Birimi

Pırlantanın daha doğrusu işlenmiş her ham elmasın büyüklüğünün karat cinsinden ifade edildiğini gazetelerin magazin sayfalarında, televizyonların magazin programlarında sık sık duyarsınız. “Cemiyet hayatının gözde bekârlarından Ali Bey sevgilisi Ayşe hanıma 1 karat nişan yüzüğü aldı”. Tanıdık değil mi? Karat ölçü birimi işlenmiş taşın ağırlığını ifade etmektedir. Karat sadece elmas için değil diğer değerli taşlar içinde kullanılmaktadır.

Berraklık mı? Hepsi Aynı Değil mi?

Bu işin satış bölümünde olanların her ne kadar taşın karat cinsinden büyüklüğünü ön plana çıkartmak isteseler de taşın berraklığının da en az büyüklüğü kadar önemli. Tektaş bir yüzüğün üzerinde bulunan pırlantanın berraklığı demek taşın içerisinde bulunan yabancı maddeler, mineraller ve kesim işlemi sırasında oluşabilecek çizik ve çukurların oranı anlamına gelmektedir.

Pırlanta Renkleri

En iyi pırlanta en renksiz olanıdır. Çünkü ne kadar renksiz olursa o kadar parlar. Elmas renk tablosunda en renksizden sarıya doğru ilerleyen bir çizelge bulunmaktadır. Bu çizelgede belli bir oranda, gözün ayırt edemeyeceği kadar sarıya kaçan ve taşlar kabul edilebilir konumdadır ve piyasada genellikle bu aralıkta taşlar satılmaktadır. Birde nadiren bulunan mavi, yeşil, pembe, siyah renkte elmaslar vardır. Bunlar bazen en renksiz elmastan bile değerli olabilmektedir.

Pırlanta Sitelerinde 4C’den Bahsediliyor…4C Ne Demek?

Yeni bir sektör olduğu için bazı tanımlamalarda doğal olarak ithal oluyor. 4C bir tektaş alırken dikkat edilmesi gereken unsurların İngilizce karşılıklarının baş harflerinden oluşuyor. “Cut, Color, Clarity, Carat Weight” yani kesim, renk, berraklık ve karat olarak ağırlığı. Tüm bunlar kararınızı vermeden önce pırlantada dikkat etmeniz gereken özellikler.

Nereden Çıktı Bu Tektaş?

Erkekler için evlilik eskiden takı açısından daha kolaydı. Alyanslar alındımı, güzel bir akşam yemeği sırasında evlilik teklifi edilir ve düğün hazırlıklarına geçilirdi. Sonra tektaş yüzük çıktı piyasaya. Hollywood’un ince ince işlemesi, büyük şirketlerin reklam kampanyaları ve kadınların hiç itiraz etmemesi :) ile hayatımıza iyice yerleşti.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pırlanta markaları satışlarını sadece tektaş ile sınırlandırmak istemiyor. Bugün anneler günü pırlanta modelleri, sevgililer günü pırlanta hediye tasarımlarından, anne adaylarına, yeni mezunlara, hayırlı olsuna kadar pek çok özel gün ve durum için bir takı bulabilirsiniz.

Evlilik Teklif Etmem İçin Tektaş Almam Şart mı?

Hayır, tabii ki değil. Birbirinizi seviyorsanız çiçek dallarından yapacağınız bir yüzük bile sizin alyansınız, tektaş yüzüğünüz olabilir. Tektaş’ın temsil ettiği sonsuzluk sadece sevginizin bir ifade biçimidir. Sevginizi kendi aranızda bir espriyle, bir bakışla, bir düşüncenizle veya her zaman onun yanında olduğunuzu hissettireceğiniz davranışlarınızla da gösterebilirsiniz. Tektaş, doğanın aşk gibi bize sunduğu olağanüstü güzelliklerden biri. Tektaş var olmayan sevgiyi yaratabilme gücüne sahip olmadığı gibi alınmadığında da sevgiyi yok etme gibi bir özelliği yoktur.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın