portakalin-faydalari

Portakalın Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi, C Vitamini deposu, hastalıkların düşmanı, bağışıklık sisteminin dostu, tatlıların ve yemeklerin hoş kokulu bileşeni olan portakal hemen herkes tarafından sevilir ve bolca tüketilir. Peki, bu güzel meyvenin faydaları nelerdir? Şimdi portakalın faydalarına ve bu meyveyi tüketmenizin neden çok önemli olduğuna kısaca göz atalım.

Kanserden Korunmanıza Yardımcı Olur

İçeriğindeki bileşenler sayesinde cilt, akciğer, mide, göğüs ve kolon gibi kanser türlerinden korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca içindeki antioksidan ve C vitaminleri bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve bu da vücudunuzun kanser hücreleri ile savaşabilmesini sağlar. Bir araştırma sonucuna göre kolon kanserinin yüzde 10-15’i DNA daki mutasyonlar sonucu ortaya çıkar ve bu mutasyonlar C vitamini bakımından zengin portakal tüketimi ile önlenebilmektedir.

Böbrek Rahatsızlıklarını Önler

Düzenli olarak portakal suyu tüketmek böbrek rahatsızlıklarını önler ve böbrek taşı oluşması riskini azaltır. Ancak tüketmiş olduğunuz portakal suyunun miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü portakal suyu yüksek oranda şeker içerir ve vücuda fazla alınan şekerin de sağlığa çeşitli zararları vardır.

Karaciğer Kanseri Riskini Azaltır

Japonya’da yapılan 2 araştırmaya göre portakal yemek karaciğer kanserine karşı sizi korur. Bunun sebeplerinden birinin A vitamini bileşenlerinden olan karotenoyidler olduğu sanılmaktadır.

Kolestrolü Düşürür

Çözünür lifler bakımından oldukça zengin olan portakal kolestrolün düşürülmesine yardımcı olur.

Yüksek Kan Basıncını Düzenler

Portakalın içinde yer alan flavonoit hesperidin yüksek kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca portakalın bileşenlerinden olan magnezyum da kan basıncını korur.

Cildi Korur

Portakalın bileşenlerinden olan beta karoten güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve hücrelerin zarar görmesini engeller, cildi serbest radikallere karşı korur ve yaşlılık belirtilerini geciktirir. Bu sebeple güzellik endüstrisinde de sıkça kullanılır ve birçok yüz maskesi ya da kremin anahtar içeriği portakaldır.

Bağışıklığı Arttırır

Portakal çok zengin bir C Vitamini kaynağıdır ve bir orta boy portakal günlük C Vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %72sini karşılar. C Vitamini ise vücudunuzu serbest radikallerin vereceği zarara karşı korur ve bağışıklığı arttırır. Ayrıca kışın sık rastlanan gribe, soğuk algınlığına ve öksürüklere karşı da bağışıklığı arttırması sebebiyle koruma sağladığı söylenir.

Gözleri Korur

Portakalın içeriğindeki A vitamini gözleri korur. Ayrıca gözlerinizin ışığı emmesinde de önemli rol oynar.

Optimum Kalp Fonksiyonlarına Sahip Olmanıza Destek Olur

Portakal içerisindeki potasyum kalp fonksiyonlarınızın normal seyretmesine yardımcı olur. Vücudunuzdaki potasyum seviyesinin düşmesi anormal kalp ritmine neden olabilmektedir. Linus Pauling Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre günlük potasyum ihtiyacınız 4,700 miligram kadardır ve orta boyda bir portakaldan 240 miligram potasyum kazanırsınız.

Sperm Kalitesini Arttırır

Portakalın içeriğindeki antioksidanlar ve C Vitamini sperm kalitesini arttırır. Ayrıca portakalda yer alan bir diğer vitamin olan folik asit de sağlıklı spermlere sahip olmak için gereklidir.

Ülserin Önlenmesine Yardımcı olur ve Mide Kanseri Riskini Azaltır

Günde tüketilen bir portakal ülseri sizden uzak tutar ve devamında oluşabilecek mide kanseri riskini azaltır. Ancak diğer yandan da hali hazırda gastrit ülser gibi mide rahatsızlığı olan kişilerin fazla portakal tüketmemesi gerekmektedir. Portakal midedeki asidi arttırır ve bu da mide de yanmaya ve ekşimeye yol açar. Bu sebeple eğer midenizle ilgili bir probleminiz var ise portakal tüketimi konusunda doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Solunumla İlgili Sağlığı Korur

Portakal tüketimi solunumla ilgili sağlığı korur ve akciğer kanseri riskini azaltır.

Saç Kaybını Önler

Saç dokularının bir arada tutulmasını sağlayan kolajenin üretilmesi için C Vitamini gerekmektedir. Portakalın da C Vitaminince çok zengin bir meyve olduğu düşünülürse ilerleyen yaşlarda saçsız kalmak istemiyorsanız mutlaka portakal tüketmelisiniz.

Kabızlığı Önler

Portakal hem çözünür hem de çözünmez lifler açısından oldukça zengindir. Bu sebeple portakal tüketmek midenizin ve bağırsaklarınızın sağlığını korur. Aynı zamanda huzursuz bağırsak sendromunu da engeller. Ayrıca lifli yapısı sayesinde sindirilen besinlerin hacmini arttırıp, dışkının transit süresini azaltarak kabızlığı önler.

Beyin Gelişimini Destekler

Portakalın içerisinde yer alan folik asit ve B9 vitamini beyin gelişimini destekler ve bu hayati organın iyi bir durumda olmasını sağlar. Bu bileşenler sebebiyle portakal hamile kadınlar için de oldukça sağlıklı bir besin maddesidir ve bebeklerin ilerde nörolojik düzensizlikler yaşamalarını önler. Portakal meyvesi, aynı zamanda beynin öğrenme ve hafıza fonksiyonlarının gelişiminde rol oynayan bileşenleri de içerir.

Portakal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Brezilya’da diğer tüm ülkelere kıyasla en fazla portakal üretilir
  • Bir yetişkin için günlük ortalama C Vitamini ihtiyacı yaklaşık 70 mg’dır. Orta boyda bir portakal ise yaklaşık 50 mg C Vitamini içerir.
  • Portakal güçlü bir lif kaynağıdır
  • Aşırı portakal tüketimi reflüyü tetikleyebilir ve mide sorunlarına neden olabilir
  • Organik olmayan portakalların kabuğuna kimyasal ürünler sıkılmaktadır ve bu sebeple kullanım öncesi suyla ya da meyve yıkama ürünleri ile yıkanmalıdır
  • Kek, kurabiye, muhallebi, pilav ve tavuk gibi yiyeceklerin yapımında portakal kullanılabilmektedir
  • 1 portakal yaklaşık 60 kaloridir.

Kaynak:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın