Protein Bakımından Zengin Besinler

Protein Bakımından Zengin Besinler

Protein sadece insanlar için değil, hayvanlar ve bitkiler içinde yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Amino asitlerden oluşan protein genellikle günlük beslenme ile yeterli miktarda alınır. Ancak hastalık gibi bazı özel durumlarda protein ihtiyacı artabilir. Sağlık marketlerde veya eczanelerde satılan protein tozları/takviyeleri dışında doğal kaynaklar ile bu ihtiyacı karşılamanız mümkün. Protein bakımından en zengin besinler ise et, balık, süt ürünleri, yumurta ve baklagillerdir.

Et, Tavuk ve Balık

Yüksek kaliteli ve “tam” proteinli gıdalara örnek olarak et, tavuk ve balık çeşitlerini gösterebiliriz. Sağlıklı bir diyetin vücudumuz için gerekli amino asitleri içermesi gerekir.

Bu nedenle et ürünleri, tavuk ve balıklar temel amino asitlerin tamamını içerdiğinden sağlıklı beslenme için tavsiye edilmektedir. Tabi bu protein kaynakları arasından yağlı et yerine kümes hayvanları ve balıkları seçmek daha da sağlıklı bir tercih olacaktır.

Süt Ürünleri

Tam protein kaynaklarına bir diğer örnekte süt ürünleridir. Peynir, süt ve yoğurt gibi ürünler protein bakımından çok zengindir. Örneğin bir kase yoğurt yaklaşık olarak 11 gram protein içerir.

Yemişler

Özel nedenlerden ötürü veya tercih olarak hayvansal gıdalarla beslenmiyor olabilirsiniz ancak bu ihtiyaç duyduğunuz proteini alamayacağınız anlamına gelmiyor. Fındık, badem, kaju, yer fıstığı ve Antep fıstığı iyi birer protein kaynağıdır. Protein bakımından zengin bir kahvaltı için bir dilim tam buğday ekmeğinin üzerine fındık ezmesi sürebilirsiniz.

Tahıl ve Baklagiller

Kepekli tahıllar, bakliyat gibi diğer protein kaynakları ile birleştirilerek gereken proteini almanızı sağlayabilir. Örneğin fasulye ve kahverengi pirinçle hazırlayacağınız bir öğün, protein bakımından zengin olabilir. Aynı şekilde mısır ve fasulye birleştirildiğinde “tam” protein kaynağı olarak kullanılabilir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın