Pullanan Cilde Maske

Pullanan Cilde Maske

Cildiniz çok kuruduğunda ve pullanmaya başladığında cildi yumuşatan ticari krem ve losyonları kullanabilirsiniz. Ancak bu kozmetikler aylık bütçenize ek bir yük bindirebileceğinden doğal maskelere bir şans verebilirsiniz. Pullanan cilt için uzmanların en çok önerdiği doğal bakım yöntemi cildi nemlendiren bal ve cildi derinlemesine temizleyen yoğurdun birlikte kullanıldığı maskedir. Tabii maskenin etkisini göstermesi için uygulamadan önce, cildi ölü cilt hücrelerinden, kirden ve yağdan arındırmak gerekiyor.

Pullanan Cilt İçin Bal ve Yoğurt Maskesi

Hem süt hem de bal cildi nemlendiren, derinlemesine temizleyen, anti bakteriyel bileşenler içermektedir. Bal cilt için çok iyi bir nemlendiricidir ve antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar, ciltte yaşlanma etkilerini hızlandıran serbest radikallere karşı direnci arttırır.

Ballı yoğurt maskesini hazırlamadan önce nasıl bir bal ve ne tür bir yoğurt kullanmanız gerektiği hakkında kısaca bilgi verelim. Organik olarak üretilmeyen bazı sütlerde hayvan süt verme dönemindeyken takviye olarak verilen hormonların bazı kalıntıları olabilir. Bu hormonlar sütün cilde olan olumlu etkisini azaltabileceğinden yüz maskesi hazırlarken organik sütten üretilen yoğurt kullanın. Bal seçiminde ise ekstra şeker eklenen ballar yerine doğal balı tercih edin. Eğer balı ve yoğurdu doğru seçerseniz hazırlayacağınız maske çok daha kısa sürede etkisini gösterecektir.

Maskeyi hazırlamak için 1-2 yemek kaşığı yağsız organik yoğurda ve 1-2 yemek kaşığı tatlandırılmamış doğal bala ihtiyacınız olacak. Bal ve yoğurdu bir kapta iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze parmak uçlarıyla masaj yaparak eşit miktarda dağıtın. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Süt alerjisi sık rastlanan bir sorundur. Eğer maskeyi uyguladıktan sonra batma, yanma, şişlik veya kızarıklık oluşursa hemen yüzünüzü yıkayın. Bu, yoğurdun içinde bulunan laktoz veya kazein’e alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. Eğer süt alerjiniz varsa balı tek başına nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Pullanan ve kuruyan ciltler için diğer doğal maske önerilerini aşırı kuru ciltler için maske, kuru ciltler için cilt bakımı önerilerini ise kuru ciltler için bakım sayfalarında bulabilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın