Reflü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Reflü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ülkemizde milyonlarca kişinin sorunun olan reflü uyumanızı, konuşmanızı hatta rahat oturmanızı engelleyecek ağrılara neden olabilecek bir rahatsızlık. Reflü ağrısına mideyi sakinleştirici bitki çayları, karbonat gibi doğal çözümler ile antasitler gibi mide asidini dengeleyen ilaçlar iyi gelir. Tabii bu ağrıları yaşamamak en iyisi olduğundan beslenmenize mutlaka özen göstermelisiniz.

Reflü ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabından önce reflüye ne kötü gelir sorusuna bakalım. Mide asidini arttırıcı ve dolayısıyla reflü şikayetleri yaşamanıza neden olan başlıca etkenler; sigara içmek, belirli ilaçların kullanımı, alkol, çok yağlı yiyecekler, asitli meyveler (portakal, mandalina…), stres ve aşırı kilodur. Reflü için etkili bir tedavi yöntemi arıyorsanız öncelikle bu listedeki alışkanlıklara bir çözüm bulmanız gerekiyor.

Eczanelerde reçetesiz olarak satılan mide asidini dengeleyen ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak bu ilaçların aşırı tüketimi size faydadan çok zarar getirebileceği için (ishal, mide bulantısı…) prospektüsünü dikkatlice okuyun.

İlaçla tedaviye destek olabilecek bazı doğal yöntemleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Sakız Çiğnemek: Sakızı mide asidini azaltmak için yemekten 30 dakika sonra çiğneyebilirsiniz.

Meyan Kökü: Meyan kökü mide asidini dengeler ve ağrıları hafifletir. Ancak fazla tüketiminin ciddi yan etkileri vardır.

Karbonat: Yarım çay kaşığı karbonatı bir bardak suyla karıştırıp içerek mide asitlerini nötralize edebilirsiniz. Tuzlu olan karbonat kronik reflüsü olanlara iltihabı arttırıcı etkisinden dolayı önerilmez.

Aloe Vera: İltihaplanmayı azaltan etkisi olan aloe vera bitkisi yemek borusunu rahatlatmak içinde kullanılıyor. Aloe vera bitkisi suyu içebilirsiniz ancak fazla tüketiminin ishale yol açma özelliği olduğunu unutmayın.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Reflü Ağrısına Ne İyi Gelir? İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. Emine 01 Mayıs 2013 #

  Ben kronik bir reflü hastasıyım ilaçlar artık fayda etmiyor yemek yiyemiyorum aşırı kilo kaybım var yoğurt sütten başka bir şey yiyemiyorum. Geceleri uyuyamıyorum su içemiyorum midem aşırı asit salgılıyor. Lütfen bana geri dönerseniz çok sevinirim.

  • SERKAN 15 Aralık 2014 #

   Yemeklerden 30 dk önce çörek otu çiğneyerek yiyin ve bunu düzenli olarak hergün uygulayın reflünün geçtiğini göreceksiniz. 1 yıldır uyguluyorum 3 gün yemeyi unuttum ağrı yine başladı tekrar başladım çörek otuna, tavsiye ederim.

 2. Erdem 26 Mart 2014 #

  Merhabalar Emine hanım. Ben 19 yaşındayım. Reflü nedir dün gece öğrendim. Günlerdir kıvranıyorum hastaneye gittikten sonra. Reflü hastası oldum. Yukarıda süt ve yoğurt yazmışsınız. Bilmiyorum şu an durumunuz ne ama süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi kesinlikle yasak.

 3. tugba 18 Nisan 2014 #

  Merhaba bende reflü hastasıyım. İlaçlar fayda ediyor ama yemek yerken bile artık ağrılarım var. Yemek yerken bile geçmiyor. Sonrasında da ağrım oluyor. Süt fayda ediyor ama yarım saat sonra yine ağrım oluşuyor. Sizce nedeni nedir bana bilgi verirseniz sevinirim..

 4. nisa 07 Ocak 2016 #

  Mide ağrısına çiğ patates suyu iyi geliyor.

Bir cevap yazın