renkli-camasirlar-nasil-yikanir

Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Sırf rengini çok sevdiğiniz için aldığınız o havalı gömleği, uzun süre kullanmak istemez misiniz? Giysilerin ilk günkü rengini ve canlılığını korumak için özel tariflere ihtiyacınız yok. Herkesin uygulayabileceği basit yöntemlerle renkli çamaşır temizliğinin püf noktalarını yazdık.

Elbette bütün çamaşırların, bir kullanım süresi vardır. Ne kadar titiz bakılırsa bakılsın, mutlaka bir gün yıpranacak, kaçınılmaz olarak eskiyecektir. Yazıda bahsettiğimiz yıkama yöntemleri, kullanım süresi dolana kadar giysilerinizi en iyi haliyle kullanabilmek ve erkenden yıpranmasını önlemek içindir.Çamaşır yıkamanın doğru tekniğini bilmek çamaşırlarınızın daha canlı, parlak ve kaliteli görünmesini sağlar. Bunun yanı sıra ömrünü de uzatır. Evet, yanlış yöntemlerle yıkanan çamaşırlar, kısa sürede daha hızlı yıpranacak ve siz onu giymeye doyamadan, eski bir görüntüye sahip olacaktır.

Renkli Çamaşırları Yıkamanın İlk Şartı…

Eğer maviler, yeşiller ve kırmızılarınızı özenle korumak; onları doya doya giymek istiyorsanız, renkli çamaşır temizliğinin ilk şartını yerine getirmelisiniz.

Çamaşırları renklerine ve türlerine göre ayırmak, çok önemlidir. Bu şekilde doğru gruplandırma yaparak, giysilerin rengini korumasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çamaşırların kirlenme durumuna da bakılmalıdır. Yıkanırken, daha kirli olan bir çamaşırdan diğerlerine kir bulaşmaması için, burada da bir sınıflandırma yapılmalıdır.

Renkleri Korumanın Yolları

 • Renkli kumaşların solmaması için öncelikle, doğru bir temizleyiciyle yıkamalısınız. Renkliler için özel üretilmiş olan toz ve sıvı deterjanlardan kullanmalısınız.
 • Her ne kadar beyazlar için ön yıkama programları tavsiye edilse de, renkli çamaşırlar için ön yıkama gereksizdir. Renkli çamaşır yıkamada yapılan en büyük hatalardan biri de budur. Ön yıkama, renklerin canlılığını soldurmaktadır.
 • Yüksek sıcaklıklar renkli giysiler için tehlikelidir. Kumaşların içerisindeki lifler ve elyaflar, yüksek ısılarda birbirinden ayrılır ve bu da renklerin solmasına sebep olur. 40 derece renkli çamaşırların yıkanmasında yeterli olacaktır. Toz deterjan kullananlar mutlaka kumaşın yıkama talimatına göre hareket etmelidir. Sıvı deterjan kullanmak bu anlamda daha avantajlı bir seçimdir, diyebiliriz. Çünkü makinenin deterjanı eritmek için yüksek sıcaklığa ihtiyacı olmayacağından, soğuk suyla yıkama yapılabilir. Böylece renkli çamaşırlarınıza da herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır.

Boya veren kumaşların, renk akıtması için yüksek sıcaklıkta yıkanması gerekmez. Boya veren kumaşlar, her tür ısıda renk akıtacaktır. O yüzden o tür kumaşları iyi analiz etmeli ve diğer çamaşırlarınızla beraber makineye atmamaya özen göstermelisiniz.

 • Renklerin solma ihtimaline karşılık çamaşırları tersine çevirerek makineye yerleştirmeniz iyi olacaktır. Böylece kumaş yüzeyindeki sürtünme sebebiyle renklerin solması azalacaktır.
 • Yine sürtünmenin en az seviyede olmasını sağlamak için çamaşır makinenizi tıka basa doldurmayın. Çamaşır makinesinin haznesinde yıkama esnasında birbirine sürtünme ve alt alta üst üste sıkıştırma olabiliyor. Bu da kumaşların renklerini olumsuz yönde etkiliyor. Bu sebeple çamaşır makinenizi tam kapasite doldurmayın.
 • Kurutucular, renkli kumaşları zayıflatır. En doğrusu, renkli giysileri açık havada kurutmak; ancak kuruduğunda da vakit kaybetmeden almaktır. Güneş ışığının fazlası da renkli giysiler için tehlikelidir. Güneş ışığına karşı önlem olması için giysilerinizi tersten asabilirsiniz.
 • Renkli giysilerinizi benzer tondakilerle birlikte yıkayın. Örneğin, mavileri beyazlarla birlikte makineye atmayın. Ya da koyu bir sarıyı, koyu bir kırmızıyla yıkamayın. Burada farklı renkler birbirini absorbe ederek, renklerini bozabilirler.
 • Kısa programları tercih edin. Renkli giysilerinizin daha az deterjanla yıkamanız halinde daha uzun kullanım süresi olacağını unutmayınız. Çoğunlukla çamaşır makinenizin günlük kısa programlarında renkli kumaşlarınızı yıkamaya çalışınız. Giysiniz çok kirlenmişse bile en fazla 30 dakikalık programlarda yıkamak da yeterli olacaktır.
 • Makineye atmadan önce çamaşırlarınızın yoğun olarak kirlenmiş bölümlerini bir fırçayla temizlerseniz, yıkamadan sonra daha iyi temizlendiğini görebilirsiniz. Böylece kirli bölgeler bütünüyle iyi temizlenmedi diye, giysinizi tekrar yıkamanıza gerek kalmaz.

Kot pantolonların rengi solduğunda, ne yapmalı?

Özellikle yeni satın aldığınız bir kot pantolonu (ya da kot kumaşı olan herhangi bir giysiyi) ilk iş, bakıma alın. Bu küçük hile sayesinde, uzun süre pantolonunuz canlılığını koruyacaktır. Bir kabın içerisini soğuk suyla doldurun. Ardından içerisine bir miktar tuz ekleyin. Kot pantolonunuzu bu karışımın içerisinde gece boyunca bekletin. Daha sonra yıkama talimatına uygun bir şekilde yıkayabilirsiniz. Bu işlem, kot pantolonunuzun rengini sabitlemeye yardım edecektir.

Renkli Çamaşırların Canlılığını Korumak için Doğal Yöntemler

Tuz: Çamaşırlarınızın renklerini korumak için, makinede yıkamadan önce, deterjan bölümüne bir yemek kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Tuz, içeriğindeki klorür sayesinde, giysilerinizin canlılığını korumada destek olur.

Sirke: Renkli çamaşırlarınızı yıkarken, durulama sırasında kullanacağınız sirke, onlara doğal bir parlaklık kazandıracaktır.

Karbonat: Elde yıkayacağınız giysilerinize karbonat mucizesinden yararlanarak, etkili bir bakım yapabilirsiniz. Bir kap suyun içine karbonat karıştırıp, giysilerinizi bu karışımın içerisinde bekletebilirsiniz. Bu yöntem daha çok beyazlar için önerilse de, karbonatın sağlıklı ve ekolojik bir ürün oluşu, onu çamaşır temizliğinde ideal bir seçenek yapıyor.

Siyahların Yıkanması

Siyah tişörtler, gömlekler, etekler veya pantolonlar, rengi ‘siyah’ oldukları için tercih edilirler. Renginde yaşanan ufak değişimler, bu renkteki giysilerin özelliğini kaybettirir. Siyah giysilerin sosyal yaşamdaki yeri çok önemlidir. Bazen iş toplantılarında bazen kutlamalarda vazgeçilmez bir renktir. Siyah giysilerinizin ilk satın aldığınızdaki gibi, renklerini parlak bir şekilde korumalarını istiyorsanız, bizi okumaya devam ediniz.

Siyah giysilerinizi birkaç basit yöntem sayesinde koruyabilir, uzun süre boyunca kullanabilirsiniz.

 • Siyahları günlük olarak yıkamak uygun değildir. Sık yıkanan siyah kumaş, diğer açık renkler gibi hızlıca solmasa bile; zamanla orijinal rengini kaybedecektir.
 • Siyah kıyafetler, siyahlarla, ya da çok koyu olan başka renklerle birlikte yıkanmalıdır. Örneğin çok koyu bir gri, lacivert ya da kahverengi bir kumaşla siyah giysilerinizi yıkayabilirsiniz.
 • Siyah çamaşırlarınızı yüksek sıcaklıklarda yıkamak da renklere hasar bırakmaktadır. Giysilerin etiketlerinde belirtilen yıkama önerilerini mutlaka okuyunuz. Düşük sıcaklıklar, siyah çamaşır yıkamak için her zaman en idealidir.
 • Giysilerinizin beraber yıkanması için sadece siyah ya da koyu tonlar olması yetmez. Ebat olarak da çok farklı giysileri, aynı anda makineye atmamanızı öneririz. Örneğin siyah bir çorapla siyah bir battaniye birlikte yıkanırsa, aynı yıkama programı ikisine de uygun olmayabilir.
 • Siyah giysilerinizin aksesuarı var mı, mutlaka kontrol etmelisiniz. Fermuar, etiket, kemer gibi detaylar istemediğiniz sonuçlar getirebilir. Bu tür aksesuarlar boya verme özelliği varsa, siyah giysilerinizin rengini soldurabilir.
 • Tıpkı renkli çamaşırlarda olduğu gibi siyah kumaşlarda da yıkanma esnasında sürtünmeler siyahların rengini solduracaktır.
 • Siyah giysilerinizi mutlaka güneş ışığında, ters çevirerek kurutunuz.
 • Siyah çamaşırlarınızın yıkanmasında, mümkün olduğunca kısa programları tercih ediniz. Renkli kıyafetlerde olduğu gibi siyahların da su ve deterjana uzun süre maruz kalması, kumaşlar için yıpratıcı olabilmektedir.

Giysilerden Renk Bulaştıysa Ne yapmalı?

Öncelikle renk bulaşan giysiyi, vakit kaybetmeden yeniden yıkamalısınız. Giysinizin kuruması, rengin kalıcı olmasına sebep olur. Bu yüzden acele etmelisiniz. Renk hafif derecede bulaştıysa, renkliler için üretilmiş bir deterjanla yıkarsanız tamamen düzelme şansı vardır.

Eğer çamaşır kuruduktan sonra renk bulaştığını fark ederseniz, lekelenen bölgeyi yeniden nemlendirin. Daha sonra etkili bir deterjanla, makinede uzun bir program seçerek, giysinizi tek başına yıkayın.

Hiçbir şekilde lekeyi geçiremiyorsanız, profesyonel bir temizlik firmasından destek almanız doğru olacaktır.

İlginizi çekebilir: Beyaz çamaşırlar nasıl yıkanır?

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın