rio-karnavali

Rio Karnavalı Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Rio Karnavalı kuşkusuz dünyadaki en önemli karnavallardandandır. Hatta birçok kaynakta Rio Karnavalı’ndan dünyadaki en büyük şov diye bahsedilir. Rio Karnavalı denildiğinde ilk akla gelenler birbirinden ilgi çekici kostümler, gösteriler, geçit töreni, dansçılar, muhteşem dekorlar, bol bol müzik, eğlence, sokak partileri, samba okulları ve rengarenk giyinen insanlardır. Brezilya’nın bir şehri olan Rio de Janerio’da düzenlenen bu karnavala her sene dünyanın çeşitli noktalarından turistler akın etmekte ve yerli halk da her sene bu dönemde eğlencenin doruklarına ulaşmaktadır.

Ancak elbette bu kadarla sınırlı değildir Rio Karnavalı hakkında bilinmesi gerekenler. Mesela Rio Karnavalı ne zaman yapılır, karnaval ne ile başlar, geçit töreni (Samba Parade) nedir ve nerede düzenlenir, hangi etkinlikler için bilet satın alınmalıdır gibi soruların yanıtlarını biliyor musunuz? Eğer dünyaca ünlü bu karnaval hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz…

Yazımızın ilerleyen satırlarında Rio Karnavalı ile ilgili birçok bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Ve belki de daha önce duymadığınız Carioca, King Momo, Sambadrome, Carnival Balls gibi ibarelerin anlamlarını da yine bu yazının içerisinde bulabileceksiniz. Keyifle okumanızı temenni ediyor ve başlıyoruz…

Rio Karnavalı Ne Zaman Yapılır?

Rio Karnavalı Şubat ya da Mart ayında gerçekleşmektedir, ancak tam olarak hangi tarihlerde olacağı her sene değişkenlik göstermektedir. Karnavalın açılışı Cuma günü yapılmakta olup karnavalın son günü ise Salı günüdür (Ash Wednesday olarak anılan günde de Ana Geçit Töreni’nin kazananları anons edilmektedir).Karnaval Paskalya’dan önce gelen büyük perhizden (Lent) önce bitmektedir.

Karnaval cuma günü Rio belediye başkanının King Momo’yu taçlandırmasıyla ve şehrin anahtarını kendisine vermesiyle başlamaktadır. Bu gelenek 1933’e kadar uzanmaktadır (Cuma günü anahtarları teslim alan görevli tıpkı ataları gibi neşeli, tombul bir adamdır ve kafasında tacı vardır). Cuma akşamı düzenlenen çocuk geçit töreni de festival süreci için ortamı ayarlamaktadır. Festivalin geçmişinin ise 1723’e dayandığı söylenmektedir.

Samba Parade Nedir?

Brezilya’da birçok yerde karnaval düzenlenmektedir ve hepsi heyecan vericidir ama hiçbiri Rio’daki karnaval kadar heyecan verici değildir. Bir kez katıldıktan sonra bu aktiviteyi yıllık bir alışkanlık haline getiren çok sayıda turist vardır. Karnaval aynı zamanda Brezilya kültürünü deneyimlemek için de en iyi zamandır. Karnaval her ne kadar cuma başlamakta ve salı günü karnavalın son günü olsa da aslında şehirdeki festival ortamı çok daha geniş bir zamanı kapsar. Bununla birlikte Karnaval takvimindeki en önemli etkinlik ise Samba Parade’dir.

1984’ten beri samba geçit töreni Sambadrome’da gerçekleşmekte olup en iyi samba okulları her sene yarışmaktadır. Binlerce seyirciyle beraber 40 kişilik bir jüri heyeti de takımları seyretmektedir. Çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak kazanan seçilmekte ve kazanan takım emeklerinin karşılığını alabilmenin mutluluğunu yaşamaktadır. Karnavalın en muhteşem kısmı şehrin en iyi samba okullarının Sambadrome alanında yarıştıkları zamandır.

Rio karnavalı geçiş töreni

Rio karnavalı geçit töreni (Samba Parade)

Sambadrome Nedir?

Sambadrome, samba geçit töreninin gerçekleştiği yerdir. Sambadrome bölgelere ayrılır ve biletler oturulacak yerin cinsine ve oturulacak bölgenin geçit töreninin yapıldığı caddeyi görüş açısına bağlı olarak fiyatlandırılır. Tek sayılı bölümler bir tarafta, çift sayılı bölümler diğer taraftadır. Sambadrome ilk olarak 1984’te açılmış olup Oscar Niemeyer adlı Brezilyalı mimar tarafından dizayn edilmiştir. Bu  alan Rio Karnavalı esnasında Samba okullarının geçit törenlerini ağırlamak amacıyla özel olarak dizayn edilmiştir.

Sambadrome’a Nasıl Gidilir?

Sambadrome’a gitmenin ve buradan dönmenin en iyi yolu Rio Karnavalı servis aracıdır. Metro ve taksi ise diğer alternatiflerdir. Otobüs kullanımı ise tavsiye edilmemektedir. Çünkü otobüsler Sambadrome’a yürüyüş mesafesinde bir noktaya gitmemektedirler. Sambadrome rotanız biletinizin hangi bölümde olduğuna bağlı olarak değişir, çünkü tek sayılı ve çift sayılı taraflar arasında bağlantı bulunmamaktadır.

  • Sambadromo Round Transfer

“Sambadromo Round Transfer” servisi Sambadromo’nun etrafındaki yolların kapalı olduğu ve trafiğin durma noktasına geldiği karnaval günlerinde bilet sahiplerinin Sambadrome’a geliş gidişlerini kolaylaştırmak amacıyla ayarlanmıştır.

“Sambadromo Round Transfer” servisi Sambadrome’a direkt, hızlı ve güvenli erişim için dizayn edilmiştir.

  • Metro

Karnaval günlerinde gün boyunca çalışır. Karnaval günlerinde kullanılabilir ve sizi 30-40 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bırakır. Hangi durakta ineceğiniz biletinizin tek sayılı ya da çift sayılı tarafta olmasına bağlı olarak değişir.

  • Taksi

Taksiyle de Sambadrome’a ulaşabilirsiniz.Fiyatlar normalden yüksektir ve sizi kapılara makul yürüyüş mesafesinde bırakırlar. Bölümünüzün hangisi olduğunu önden taksiciye söyleyin ve fiyatı da yine önden belirleyin. Geçit töreni günlerinde Sambadromo’dan ayrılmak için de ekstra bir ücret vardır.

Sambadrome’da Düzenlenen Samba Geçit Törenleri (Samba Parades)

Sambadrome her sene Rio Karnavalı süresince Samba okullarının geçit törenlerine sahne olur. Sambadrome’daki geçit törenleri Rio Karnavalı’nın belkemiğidir. Sambadrome geçit törenleri; muhteşem kostümler, devasa boyutlarda dekorlu arabalar, dansçılar, ritim, müzik ve samba adımlarından oluşan büyüleyici gösterilerdir.

Sambadrome, (Portekizce’de Sambodromo da Marques de Sapucai) karnaval süresince 2 önemli geçit törenine ev sahipliği yapar. Bunlar Rio’nun en elit Samba okullarının geçit törenleridir. Bunlardan bir tanesi Giriş Grubu (Access Group), diğeri ise Özel Grup’tur (Special Group). Access Group’un kazanan Samba Okulu sonraki yılın Rio Karnavalı Geçit Törenleri’nde Özel Grup’a (Special Grup) terfi eder. İlk Samba Okulu, geçit törenine akşam 9’da başlar. Her okulun törenlerinin tamamını  bitirmek için yaklaşık 85 dakikası vardır (kendilerine tahsis edilen süreden daha kısa ya da daha uzun zamanda geçit törenlerini tamamlayanların toplam skorlarından puan düşürülür). Geçit törenlerinin sonraki gün sabah 6’ya kadar sürmesi şaşılacak bir durum değildir. Giriş Grubu da Özel Grup da ikişer gece gösteri yaparlar.

Her ne kadar Access Group, Special Group’tan rütbece aşağıda olsa da Access Group’un gösterileri de hafife alınmamalıdır. Bir sonraki yıl Special Group’ta yer alabilme ihtimali Access Group’taki rekabetin güçlü olmasının nedenidir. Ayrıca Access Group geçit töreninin biletleri daha ucuzdur. Böylelikle cebinizden daha az para çıkarken, doruktaki samba geçit törenlerinden neler bekleyeceğiniz konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz. Verdiğiniz paradan maksimum fayda elde etmek için ise hangi koltuğun daha iyi bir görüş açısına sahip olduğunu bilmenizde ve biletinizi buna göre satın almanızda fayda vardır. Bu grupta 14 Samba Okulu bulunmaktadır ve bunlar Special Group’taki en iyi 12 okulun ardından gelen okullardır.

Special Group’un geçit törenleri (diğer bir deyişle Ana Geçit Törenleri) de yukarıda bahsettiğimiz gibi 2 güne yayılmıştır. Bu grupta yer alan Samba Okulları Pazar ve Pazartesi günleri geçit törenlerini binlerce izleyicinin huzurunda gerçekleştirirler. Special Group tarafından gerçekleştirilen bu geçit törenleri Rio’daki en popüler geçit törenlerinden bir tanesidir. En iyi 12 Samba Okulu her sene prestijli şampiyonluk unvanı için yarışmaktadır. Büyük perhizin (Lent) ilk günü olan ve Ash Wednesday olarak bilenen günde jüri üyeleri sonuçları anons eder ve böylelikle en iyi 6 okul belirlenmiş olur. Champions’ Parade (Şampiyonların Geçit Töreni) olarak bilinen törende ise en iyi 6 samba okulu sahne alır. Champions’ Parade karnavaldan sonraki cumartesi gerçekleşmekte ve bu geçit samba okulu kazananlarının kutlamalarına sahne olmaktadır. Eğer Karnaval’daki Pazar ve Pazartesi geçit törenlerine katılamadıysanız, bu sizin için canlı canlı tören izleme şansıdır (Karnavalın ana günleri olarak tabir edilen Pazar ve Pazartesi günlerinde toplamda 12 okul geçit töreni düzenlemekte, bunlardan en iyi 6 tanesi ise Champions’ Parade’de sahne almaktadır). Ayrıca bu etkinliğin bilet fiyatları daha ucuz olmaktadır.

Bir de Çocuk Samba Okulları’nın geçit töreni vardır. Bunu da atlamayalım. Bu geçit törenine giriş ise ücretsizdir (Front Boxes ve Luxury Suits hariç).

Samba Geçit Törenleri için Bilet Satın Alma

Sambadrome’daki oturma kapasitesi kısıtlıdır. Stadyum bir seferde 80.000 kişiyi misafir edebilecekken milyonlarca kişi bu büyük töreni izlemeyi istemektedir. Bu nedenle de bilet konusu hassas bir konudur ve kötü niyetli insanlara karşı dikkatli olunmalı, biletler güvenilir yerlerden edinilmelidir. En pahalı biletler en iyi Samba Okullarının geçit töreninin gerçekleştiği Pazar ve Pazartesi günlerine aittir. Access Group performansı için geçerli olan biletlerin fiyatları daha ucuzdur. Bununla birlikte Rio’daki geçit törenleri genel olarak etkileyici olduğu için hangisine katılırsanız katılın muhtemelen sizin için unutulmayacak bir deneyim olacaktır.

Carnival Balls Ne Anlama Gelmektedir?

Karnaval boyunca her ne kadar gözler Sambadrome’daki geçit törenlerinde olsa da Rio Karnavalı sadece geçit törenlerinden ibaret değildir. Rio Karnavalı denildiğinde diğer akla gelen şeyler sokak partileri ve meşhur balolardır. Carnival Balls olarak anılan bu balolardan şehirde onlarca düzenlenmektedir ama özellikle bazıları turistler için bir hayli ilgi çekicidir. Eğer Rio Karnavalı’na katılacaksanız şehirde düzenlenen balolara da göz atabilirsiniz. Hemen hemen herkese hitap edebilecek balo bulmak mümkündür. Balolar içerisinde en ilgi çekenlerden bir tanesi de Copacabana Palace’ta düzenlenen geleneksel gala balosudur. Tek yapmanız gereken stilinize uygun bir balo bulmaktır. Carnival balls olarak anılan bu balolar Rio gece hayatını deneyimlemenin en iyi yollarıdır.

Carioca Nedir?

Rio Karnavalı’ndan bu kadar bahsetmişken Carioca’nın ne anlama geldiğini açıklamadan olmaz. Rio’nın yerel halkı Carioca olarak anılmaktadır. Sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olmaları ile bilinen Cariocalar mutlu insanlardır. Bununla birlikte Carioca olarak adlandırılmanız için Rio’nun yerlisi olmanız da gerekmez. Doğru tutumda olduğunuz sürece Carioca olarak nitelendirilebilirsiniz.

Cariocalar plajı, sporu ve partilemeyi severler. Rio Karnavalı sırasında şehir yerel halkın (Cariocas) gülümsemesi ve enerjisiyle ışıldar.

Rio Karnavalı Hakkında Bilgiler

  • Rio Karnavalı’na dünyanın her yerinden ziyaretçiler gelmektedir.
  • Geçit törenindeki takımların çabaları 10 kategoride değerlendirilmektedir.
  • Cuma gününden itibaren yaklaşık 500 tane sokak partisi olur şehirde. Turizm yetkililerine göre 900.000 turistin katılımı söz konusudur.
  • Karnaval boyunca binlerce litre bira içilir ancak polisler tuvalet ihtiyaçlarını caddelerde karşılamayı düşünenlere asla izin vermemekte olup bunun için ciddi bir para cezası da uygulanmaktadır.
  • Fazla para taşımamak, değerli takılar takmamak, cep telefonunu dikkatli kullanmak kişisel güvenliğiniz için yapabileceklerinizdir.
  • Rio Karnavalı her ne kadar çok sayıda geçit törenine ev sahipliği yapsa da bunların arasında en fazla bilinen, biletleri en pahalıya satılan ve herkesin sabırsızlıkla beklediği geçit töreni Ana Geçit Töreni olarak bilinen ve Pazar, Pazartesi günleri düzenlenendir.

Kaynak

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın