Sabahları Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı?

Sabahları Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı?

Beslenme uzmanları tarafından C vitamini kaynağı olarak önerilen limon suyu, aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Sık sık sorulan “limonlu su zayıflatır mı” ve “limon suyu diyeti işe yarar mı” sorularına cevap olarak; limon suyu vücudu temizlemenin yanı sıra “yağ yakılmasına yardımcı oluyor” diyebiliriz.

Limonlu Su ve Zayıflama

Limonlu suyun zayıflamaya nasıl yardımcı olduğu konusuna uzmanlar şu yanıtı veriyor;

“Limon ve su vücudun fazla yağ tutmasını engelliyor. Çünkü vücut susuz kaldığında daha çok yağ depoluyor, yeterli miktarda su içerseniz normalden fazla yağ depolanmasını önleyebilirsiniz. Limonun zayıflamaya faydası ise, kan dolaşımını hızlandırarak gün içinde durur halde yakılan kalori miktarını arttırmasından ve vücudun yağı metabolize etme özelliğini arttırmasından ileri geliyor.”

Limonlu Suyun Faydaları

 • Limon, doğal olarak kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitten korunmanıza yardımcı olabilir.
 • Yüksek miktarda C vitamini içermesi, cilt bakımı için diğer bir iyi haber. 1 adet limonun suyu, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %30‘unu tek başına karşılıyor.
 • Aynı zamanda asitli yapısıyla gıdalar yoluyla alınan kalsiyumun daha kolay emilmesine yardımcı oluyor.
 • Antioksidan vitaminler arasında yer alan C vitamininin faydaları bunlarla sınırlı değil. Vücudu toksinlerden temizleyen C vitamini kansere yakalanma riskini düşürüyor, kalp ve damarları koruyor.
 • Yine zengin C Vitamini kaynağı olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Zengin bir potasyum kaynağı olması sebebiyle kalp sağlığına, beyin ve sinir fonksiyonlarına iyi geliyor.

Limonlu suyun faydaları yazısında daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

Limonlu Su Nasıl Hazırlanır?

Limonlu suyu hazırlamak için sadece yarım limon ve 1 bardak sıcak suya ihtiyacınız var. Sıcak suya yarım limonun suyunu ekledikten sonra karıştırıp içebilirsiniz. Limonlu suyu kilo vermek amacıyla içiyorsanız uzmanların önerisi sabahları aç karnına içilmesi. Sabah kahvesini limonlu suyla değiştirebilirsiniz.

Uyarı: Fazla mide asidi üretimiyle ilgili bir probleminiz varsa (ülser, reflü…gibi) limon asitli olması ve mide asidini arttırması nedeniyle sizin için uygun olmayabilir.

Güne Limonlu Su İçerek Başlamanız için 6 Neden

Güne nasıl başladığınız oldukça önemlidir ve güne bir bardak ılık limonlu su içerek başlamak iyi bir seçenek olabilir. Peki, güne limonlu suyla başlamanın faydaları nelerdir?

Cildi Berraklaştırır ve Onarır

C Vitamini kırışıklıkların ve lekelerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca limon suyu kandaki toksinleri temizler ve bu da daha berrak bir cilde sahip olmanıza destek olur.

Sindirime Yardımcı Olur

Limon suyunun sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Güne limonlu su içerek başlamak bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur, mide öz sularının salınmasını arttırarak sindirime destek olur. Ayrıca hazımsızlık ve mide ekşimesi semptomlarının hafiflemesine de yardımcı olur. Ancak bazı kişilerde ya da çok fazla miktarda tüketilmesi durumunda  mide ekşimesini tetikleyebilir ya da halihazırdaki mide ekşimesini kötüleştirebilir.

İştahı Azaltır ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Limonunun içerisinde çözünür bir lif olan pektin bulunur. Lif tokluk etkisi vereceği için, pektin acıkmayı geciktirir. Daha uzun süre tok hissedeceğiniz için atıştırma ya da kötü yemek tercihleri yapma ihtimali de azalır.

İdrar Yolunu Temizler

Limon suyunun idrar söktürücü özelliği vardır. Bu sebeple toksinler vücuttan daha hızlı atılır, bu da sistemin temizlenmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ancak aşırı tüketilmesi çok fazla idrar çıkılmasına ve vücudun su kaybetmesine neden olabilir.

Limon suyu ayrıca idrar yolunun PH seviyesini değiştirir ve böylece kötü bakterinin üremesinin cesaretini kırar.

Nefesi Tazeler

Limon suyunun antiseptik özellikleri ağızdaki kötü bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Ayrıca bir bardak limonlu su kahveye göre daha sağlıklı bir güne başlangıç içeceğidir. Limon suyunun kaç derece olması ile ilgili kanıtlanmış bir çalışma olmasa da genellikle oda sıcaklığında olması önerilmektedir. Bir çok sağlık profesyoneli oda sıcaklığının sizin vücut sıcaklığınıza yakın olduğunu ve sindirim sistemini sakinleştirdiğini düşünmektedir.

Eğer asidin diş minenize zarar vereceğini düşünüyorsanız limonlu suyu içtikten sonra ağzınızı suyla çalkalayabilirsiniz.

Genel Sağlığı Korur

Limon suyu yüksek miktarda potasyum içermektedir ve bu sebeple beyin ve sinir fonksiyonlarına yardımcı olur, tansiyonu kontrol eder. Ayrıca düşük potasyum seviyesi ile bağlantılı olabilen stres ve depresyonu da önleyebilir.

Uyarı

 • Limon suyunu çok fazla tüketmenin birtakım yan etkileri olabilir. Bu yan etkilerden bazıları diş minesinde aşınma ve dişlerde hassasiyet ( özellikle sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı ), mide ekşimesine yol açma ya da halihazırdaki mide ekşimesini kötüleştirme, çok sık idrara çıkma ve vücudun su kaybetmesidir. Bu sebeple limon suyunu tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda ve onun önerilerini dikkate almanızda fayda vardır.
 • Bu yazıda yer alan bilgiler öneri niteliğindedir ve hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.
 • Doktora danışmadan herhangi bir sağlık problemini tedavi etmek amacıyla limon suyu kullanılmamalıdır.
 • Herhangi bir yan etki ile karşılaşıldığında limon suyu içmeyi bırakmalı ve yan etki devam ederse acilen doktora görünmelisiniz.
 • Limon suyunu C Vitamini sebebiyle içiyorsanız bu vitamininin dayanıksız olduğunu unutmamalı, hazırladıktan sonra kısa sürede tüketmeli, her seferinde yenisini hazırlamalısınız.

, , ,

Sabahları Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı? İçin 18 Yorum Yapılmış

 1. Mete Dağ 25 Mayıs 2014 #

  Sıcak suya limon koyduğunuzda, limondaki C vitamini yok olur. Bu nedenle yanlış bir uygulamadır. Bilgilerinize.

  • mehmet 13 Temmuz 2014 #

   O zaman nane limon bir işe yaramıyor diyebiliriz.

 2. Furkan 27 Eylül 2014 #

  Ilık suya koyun deniyor zaten genllikle. Bilgilerinize

 3. bulent 24 Ekim 2014 #

  Ben bir haftadır deniyorum. Aç karnına saat 6`da iki bardak ılık suya yarım limon sıkıp içiyorum. Bağırsakları müthiş çalıştırıyor. Herkese tavsiye ederim.

 4. Ozgur 31 Aralık 2014 #

  Kesinlikle kaynar su olarak içmeyin. Ilık parmağınızın yanmayacağı bir suya limon sıkarsanız daha etkili olur.

 5. mira 13 Şubat 2015 #

  bence çok işe yarıyor, ben ılık suyla yapıyorum bilginize:)

 6. hale 22 Şubat 2015 #

  Sabah aç karnına değil tok karnına yani öğleden sonra civarlarında içsek de bu faydaları görür müyüz?

 7. gamze 25 Nisan 2015 #

  Bir miktar yapıp cam bir şişede saklayabilir miyiz? Bu şekilde ne kadar muhafaza edebiliriz?

 8. Gizem 29 Nisan 2015 #

  Kesinlikle işe yarıyor, sabahları aç karna ben de içiyorum. Ilık limonlu su bağırsakları cok iyi calıştırıyor ve bence arıtmada tutuyor.

 9. müjde 30 Nisan 2015 #

  Evet ben de bir haftadır başladım, ise yarıyor:)

 10. hilal 10 Mayıs 2015 #

  Aynen çok işe yarıyor,düzenli kullanılması gerek,tavsiye ederim :)

 11. Müjdat 04 Ocak 2016 #

  Arkadaşlar ben sabahları içiyorum, çok etkisini gördüm. Sindirim sisteminizi onarıp, zinde kalmanızı sağlıyor. Ayrıca limonun c vitamini kaybolmaz, bilginize.

 12. Leyla 17 Ocak 2016 #

  Ben de sabahları aç karnına içiyorum ama bebeğim var ve emziriyorum. Sorun olur mu acaba, 20 kilo fazlam var:(

 13. Kader 17 Nisan 2016 #

  Ben de iki gündür içiyorum ve vücudumu hafiflemiş hissediyorum, kabızlığı da gideriyor! Bakalım ilerleyen zamanlarda daha ne gibi faydalarını göreceğim:)

 14. Havva 26 Nisan 2017 #

  2 litre suya kaç adet limon katmak gerekir?

  • Barbaros 23 Mayıs 2017 #

   1 lt 5 bardaktır takriben 2 lt için de 10 bardağa 5 limon gider. Ama günlük su ihtiyacının hepsini limonlu sudan harcama derim. Her şeyin fazlası zararlıdır.
   Sabahları 1 bardak içip. Akşam yemeğinden sonra da çayın yerine limonlu su yaparsanız, günü yağları parçalayarak kapatırsınız.

 15. Fatma 01 Mart 2018 #

  Benim çok başımı döndürdü ve halsizlik yaptı

  • ehlibeyt dostu 13 Mayıs 2019 #

   tansiyon düşmüştür.

Bir cevap yazın