Sabahları Mide Ağrısı Nedenleri

Sabahları Mide Ağrısı Nedenleri

Sadece mide ağrısı değil, vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen ağrılar çeşitli rahatsızlıkların sinyali olarak kabul edilebilir. Ancak bazı durumlarda ağrılar yorucu bir egzersiz, ters bir duruş veya ağır bir yemek gibi basit nedenlerle görülebilmektedir. Sabahları yaşanan mide ağrısı nedenleri arasında hazımsızlık ve gaz ilk sıralarda gösterilmekle birlikte çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu ve laktoz intoleransı bu mide ağrısına yol açabilir. Tekrarlayan ve şiddetlenen mide ağrısı için doktora görünmeniz gerekebilir.

Sabahları Yaşanan Mide Ağrısı

Aşağıda, mide ağrısının bazı nedenlerini bulabilirsiniz ancak bu liste mide ağrısına yol açan rahatsızlıkların tam listesi değildir. Kesin bir tanı ve doğru bir tedavi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hazımsızlık ve Gaz: Mide ağrısının en yaygın nedeni, ağır bir yemek sonrası yaşanan hazımsızlık ve gazdır. Eğer akşam yemeğini geç bir saate yediyseniz hazımsızlık sabaha sarkabilir ve bu mide ağrılarına, kramplara yol açabilir. Gaz, siz uyurken midenizde birikebilir ve hareketsizlikten dolayı vücuttan atılması zorlaştığı için şişlik ve mide ağrısıyla uyanabilirsiniz. Bu tip mide ağrılarını önlemenin en basit yolu son yemeğiniz ile yatma saatiniz arasında en az 3 saat bırakmaktır.

İrritabl Bağırsak Sendromu: İrritabl bağırsak sendromu genel olarak sindirime yardımcı kaslarda yaşanan sorunlar ve iltihaplar nedeniyle görülen bir sindirim sorunudur. IBS bulunan kişiler yemeklerden sonra ve sabahları ya da günün herhangi bir saatinde karın ağrısı, kramp, hazımsızlık yaşayabilir. Stres ve uykusuzluk IBS belirtilerini şiddetlendirir.

Yoğun Ağrı: Mide ağrısı şiddetli ve lokalize ise başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Örneğin ağrı midenizin sağ alt kısmında yoğunlaşıyorsa ağrının nedeni apandisit olabilir. Bu tip ağrılar 1-2 saat içinde kendiliğinde geçmiyorsa ve sık sık tekrarlanıyorsa kısa süre içinde doktora gidilmelidir.

Sindirim Sorunları: Sabahları mide ağrısının bir diğer nedeni de vücudun belirli bazı gıdalara verdiği tepki ve bu gıdaları sindirmekte zorlanmasıdır. Örneğin çölyak hastalığı glüten içeren gıdaların tüketilmesini zorlaştırır. Aynı şekilde laktoz intoleransı (süt ve süt ürünleri) mide kramplarına ve gaza neden olabilir. Bu rahatsızlıklar doğru beslenme programıyla önemli oranda engellenebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Sadece mide ağrınız varsa bu büyük ihtimalle sindirim sorunları nedeniyle görülüyordur. Ancak bölgesel ve şiddetli ağrılar yaşıyorsanız ya da mide ağrısına vücudun su toplaması, kızarıklık, ateşle birlikte görülüyorsa doktora görünmelisiniz. Bazı durumlarda mide ağrısının kesin nedeni sadece tıbbi testlerle belirlenebilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın