sac-cilasi

Saç Cilası Nedir, Ne İşe Yarar?

Saç, güzelliğimizin en önemli tamamlayıcısıdır. Bunun için özellikle kadınlar kendilerine yakışan saç kesiminin ve renginin peşinden koşarlar. Ancak bazen bu arayışlar tam bir hayal kırıklığı ile sonuçlanabiliyor. Özellikle boya veya röfle sonrası istenilen saç renginin elde edilememesi ya da saç rengindeki ton farklıkları en sık görülen sorunlar arasında yer alıyor. İşte tam da bu noktada imdada saç cilası yetişiyor.

Saç Cilası Nedir?

Günümüzde özellikle teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte saça istenilen renk ve şekil verilebiliyor. Bu durum çok güzel olsa da ne yazık ki bu işlemler saçlara zarar verebiliyor. Saç uçlarında kırıklar, saç dökülmeleri veya saç elektriklenmesi gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu tür durumlarda ilk akla gelen saç kremi ya da saç maskesi ile saçı onarmaktır fakat bu işlemler yeterli olmayabiliyor. Renk değişim işlemlerinde ise zaman zaman saçta ton farklılıkları olabiliyor.

Saç cilası; röfle veya boya gibi kimyasal işlemler gören saçtaki renk farklıklarını gidermek ve yıpranmış saçı onarmak için kullanılan bir yöntemdir. Bazı uzmanlar daha kolay anlaşılması için “saç boyasının sulandırılmış hali” şeklinde de tanımlamaktadır.

Saç Cilası Ne İşe Yarar? Saç Cilası Uygulamasını Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Saç cilası uygulamasını gerektiren durumlar:

 • Saçın renginin ve şeklinin çeşitli uygulamalar ile değiştirilmesi
 • Saçta boyama işlemi sonrası ton farklılıklarının oluşması
 • Boyama işlemi sonrası saçın mat bir görüntü alması
 • Birkaç yıkama sonrasında boyanın akması ve saçın istenilmeyen bir renge bürünmesi
 • Röfle sonrasında saçta çiğ sarı veya yeşilimsi tutamlar oluşması
 • 2 farklı renk tonunun saça uygulanması

Saç cilası uygulamasında amaç; saçtaki renk farklıklarını kapatmak, saça homojen ve doğal bir görünüm kazandırmak, saçın daha canlı ve parlak olmasını sağlamaktır. Tüm bu özellikleriyle saç cilasının saçı beslediğini de söylemek mümkündür.

Saç cilası hem sarı hem de kızıl saçta güvenle kullanılan bir yöntemdir. İşinin ehli birçok kuaför boyama işlemi sonrasında, boyanın daha uzun süre kullanılabilmesi amacıyla saç cilası uygulamaktadır.

Saç Cilası Nasıl Uygulanır?

Saç cilasını 3 farklı yöntemle uygulayabilirsiniz:

 1. Kuaförünüze yaptırabilirsiniz.
 2. Hazır satılan saç cilalarından satın alarak evde kendiniz uygulayabilirsiniz.
 3. Malzemeleri tek tek satın alarak evde kendi saç cilanızı yapıp saçınıza uygulayabilirsiniz.

Malzemeleri tek tek alıp evde saç cilası hazırlama fikrine sıcak bakmıyorsanız, ilk iş olarak kozmetik mağazalarını ya da büyük mağazaların kozmetik reyonlarını ziyaret etmelisiniz. Bu mağazalarda avokadolu, ballı, vb özlerle desteklenmiş hazır saç cilalarını bulabilirsiniz. Evde saç cilası yapmak yerine kendinizi uzman ellere teslim etmek isterseniz, kuaförünüzden saç cilası işlemini yapmasını talep edebilirsiniz.

Saç cilası, saç boyasının sulandırılmış halidir. Saç cilası hazırlarken oksidan kullanılmaz. Oksidan; boyanın saça geçmesini sağlayan ve saçın rengini açan kimyasal bir maddedir. Saç cilasına oksidanın yerine ılık su katılır, yani boya sulandırılır ve saçın açık renk tonuna sahip olan bölgelerine uygulanır. Bu şekilde boya saçın tamamı değil, sadece açık tonlardaki kısımlara etki eder.

Özellikle yaz aylarında deniz suyu, güneş ışığı ya da saçların sık yıkanması gibi nedenlerle saç cilası hızlı bir şekilde akabilir. Bu nedenle saç cilasının düzenli olarak yenilenmesi gerekir.

Saç Cilası Nerede Satılır?

Piyasada hem hazır saç cilası hem de saç cilası için gerekli malzemeleri bulmak mümkün. İsterseniz güvendiğiniz bir kuaföre saçlarınızı emanet edebilir, isterseniz de evinizin rahat ortamında kendi saç cilanızı yapabilirsiniz. Özellikle saç cilasını hazır olarak satın alacaksanız, güvenilir olmayan markalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Merdiven altı diye tabir edilen firmaların ürünlerini kullanmak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Evde Saç Cilası Nasıl Hazırlanır?

Evde saç cilası hazırlamak, oldukça kolay bir işlemdir. Saç cilası yapmak için birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler:

 1. Uygun bir kaba istediğiniz renkteki saç boyasından iki sigara izmariti boyutunda sıkın, biraz saç kremi, bir kaşık % 6’lık oksidan ve 1 bardak su ile karıştırın. Burada önemli olan olabildiğince sulu bir karışım hazırlamaktır. Eğer yoğun bir karışım hazırlarsanız, saçınızın rengi tamamen değişebilir. Ayrıca karışımı saçınızdan temizlemekte de zorlanabilirsiniz. Karışımı sulu bir şekilde hazırladıktan sonra, saçınızın her tarafına eşit miktarda sürmeye dikkat etmelisiniz. Karışımı 10-15 dakika saçınızda beklettikten sonra durulamana aşamasına geçebilirsiniz.

Saç cilasında oksidan kullanılmaz denilse de, bazı uzmanlar bunun tersini iddia eder. Gördüğünüz gibi bu yöntemde de oksidan kullanılmaktadır. Burada amaç az miktardaki oksidan ile boyanın saça kolay nüfuz etmesini sağlamaktır.

2. Saç renginize uygun tonda ya da saçınızı boyamak istediğiniz tonda bir boya satın alın. Uygun bir kabın içine boyayı alın sonrasında boyanın üzerine 1 çay bardağı kadar ılık su ekleyin. Saç boyanın miktarını saçınızın uzunluğuna göre belirlemelisiniz. Orta boy bir saç için yarım tüp boya yeterli olmaktadır. Karışımı hazırlarken amacımız yine çok yoğun olmayan bir karışım elde etmek. Suyun ölçüsünü buna göre ayarlayabilirsiniz. Hazırladığınız karışıma kullandığınız saç kreminden ekleyin. Dilerseniz saç bakımında kullandığınız doğal yağlardan da ekleyebilirsiniz. Karışımı saçınızın açık renk tonuna sahip bölgelerine uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

Açık saç rengine sahip kadınların koyu renk boya almaları veya tam tersi koyu renk tonuna sahip kadınların açık renk boya alıp saçlarını boyamaları kötü sonuçlar çıkmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle aldığınız boyanın saç renginize yakın bir tonda olmasına dikkat etmelisiniz. Saç renginizde ciddi bir değişiklik yapmak istiyorsanız, mutlaka kuaförünüzden destek almalısınız.

,

Saç Cilası Nedir, Ne İşe Yarar? İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. Merve 11 Temmuz 2017 #

  Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş, saçlarım artık eskisinden çok daha güzel olacak, buna inanıyorum. Teşekkürler.

Bir cevap yazın