Saç Derisinde Egzama

Saç Derisinde Egzama

Kaşıntılı, pul pul ve bazı durumlarda iltihaplanan egzamanın en sık görüldüğü yerlerden biriside saç derisidir. Saç derisinde meydana gelen egzamanın en çok rastlanan türü ise kepeğe yol açan seboreik dermatit‘dir. Saç derisinde görülen,  belirli bir kozmetik ürüne ya da maddeye karşı alerji nedeniyle oluşan saç derisi kuruması ve kaşınması, sedef hastalığı, mevsimsel alerjiler nedeniyle oluşan atopik egzama ve diğer cilt sorunları saç derisi egzaması ile benzer belirtilere sahiptir. Eğer saç derisinde kuruluk, iltihaplanma, kaşıntı ve kepek gibi şikayetleriniz varsa bir doktora giderek nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi almalısınız.

Saç Derisindeki Egzamanın Genel Belirtileri

 • Saç derisinde kızarıklıklar ve derinin pul pul olması
 • Saç derisi üzerinde olması gerekenden fazla yağlanma ve yağ tabakası oluşması
 • Kaşıntı
 • Akıntılı iltihaplanma
 • Saç derisi üzerinde küçük kabarıklıkların oluşması
 • Egzamanın kulak kanalına ilerlediği durumlarda kulaktan akıntı olması

Semptomları iyi analiz edin ve sorunun ne olduğunu bulmaya çalışın: Öncelikle vücudunuzun başka yerlerinde benzer semptomlar olup olmadığını kontrol etmekle işe başlayın. Çünkü egzama saç derinizde problemler oluşturabildiği gibi derinizin başka yerlerinde de tahrişler oluşturmuş olabilir. Örneğin, derinizin neresinde kepek oluşmuş ve ya deriniz pul pul oluyor mu diye kontrol edin. Derinizde kaşınma, döküntü, kabuklanma veya pullanma, aşırı yağlanma veya saç kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Tedavi uygulayabilmek için öncelikle sorunu iyi saptamanızda fayda var.

 • Enfeksiyon, içindeki yüksek oranda yağlı asitler nedeniyle deride kızarıklığa, yağ bezelerinin oluşmasına sebep olabilir. Kimi insanlarda saçların aşırı yağlanmasına kimi insanlarda da sarı yağlı bir cilt görünümüne neden olabilir. Çocukların saç derilerinde olan egzama çoğunlukla kendini kızarıklık ve kabuklanma şeklinde belli eder.
 • Başka deri hastalıkları da (mantar enfeksiyonu, sedef, deri yangısı ve deri veremi gibi) saç derinizde egzamaya sebep olmuş olabilir. Bunlar cilt tipinize ve oluşum yerine göre farklılıklar gösterebilir.
 • Eğer saç derinizdeki rahatsızlığın egzamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olamıyorsanız, mutlaka doktorunuza görünün. Doktorunuz sizdeki semptomları kesin olarak belirleyecek ve en doğru tedavi yöntemini gösterecektir.

Saç Derisinde Egzama Oluşmasının Nedenleri

Saç derisinde bulunan yağ bezleri normalden fazla yağ üretirse egzama oluşabilir. Bu yağlanma sonrası, saç derisine gerekli bakım yapılmazsa bir mantar türü olan ve sık rastlanan “Mallasezia” kepek oluşumunu tetikleyebilir. Egzamanın oluşmasının diğer nedenleri ise hava kirliliği, genetik özellikler, çok kuru veya yağlı cilt, alerjiler, aşırı terleme ve stres olarak sayılabilir.

Egzama oluşumuna sebep olan ve tetikleyen sebepler:

 • Tahriş ediciler: Sabun ve deterjanlar, şampuanlar ve bulaşık deterjanları, banyo tuzları, klorin (havuz suyu); meyve , sebze ve et gibi besin maddeleriyle temas .
 • Alerjenler: Evde ve havada bulunan tozlar, evcil hayvanlar, hali hazırda saçta var olan kepek problemi.
 • Mikroplar: Cetrain fungi gibi bakteriler veya virüsler.
 • Isı: Aşırı sıcak su kullanmak, çok yüksek veya çok düşük nem oranı, spor vb. antremanlardan sonra aşırı terleme.
 • Yiyecekler: Günlük tüketilen besinler; yumurta, fıstık, çekirdek, soya ürünleri, buğday.
 • Hormon: Vücutta değişen hormon dengesi ve seviyesi, stress.

Egzama oluşumunuz aile genetiğinizle ilgili olabilir: Pek çok doktor insanlarda, aileden genlerle geçen egzama oluşumuna yatkınlık olduğunun gözlemlendiğini söylüyor. Sizin için de böyle bir durum geçerliyse egzamanız yüzeysel olabilir. Sık sık egzama oluşumunun, protein alımına ağırlık vererek önüne geçebilirsiniz.

Risk faktörlerinizin farkına varın: Bazı doktorlar halen ciltte egzama oluşumuna neyin sebep olduğunu net olarak bulamazken, kimi durumların risk faktörü oluşturduğundan bahsediyor:

 • Aşırı şişmanlık ve obezite
 • Yorgunluk
 • Çevresel faktörler (kuru hava gibi)
 • Stress
 • Diğer cilt problemleri (akne gibi)
 • Geçirilen hastalıklar (kalp krizi, HIV, Parkinson yada kafa yaralanmaları gibi)

Saç Derisi Egzaması Tedavisi

İçeriğinde çinko pirition, salisilik asit ve ketokonazol bulunan özel kepek şampuanları egzama tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca doktorunuzdan direk saç derisine uygulanabilen kremler alabilirsiniz. Kirlenme ve aşırı terleme sonucu yağlanan saçınızı düzenli olarak yıkamalı ve saç derisinin kurumasını önlemelisiniz. Stres düzeyini düşürmek sizi pek çok cilt hastalığından koruyacaktır. Duş alırken kesinlikle çok sıcak su kullanmayın, sıcak su cildi çok kuruttuğundan egzamayı şiddetlendirebilir. Ilık suyla, mümkünse soğuk suyla yıkanın.

Saç derisi egzaması genellikle kolay tedavi edilen bir rahatsızlık olmakla birlikte bakımınızı tam olarak yapmadığınızda yüksek olasılıkla tekrar oluşur. Bu nedenle ayna karşısında saç derisini belirli aralıklarla kontrol ederek egzama belirtileri gördüğünüzde yayılmadan tekrar tedaviye başlamalısınız.

Saç Derisinde Oluşan Egzama için Tedavi Önerileri

 • Alkol içeren saç ürünlerinden uzak durun: Alkol saç derisinde bulunan faydalı yağları nötralize ederek saç derisinin kurumasına sebep olur. Bu, pullanma ve kaşıntının artmasına ve hatta egzamanızın daha da kötüleşmesine sebep olur. Bu yüzden saçınızı yıkarken saç derinize nazik davranın. Yıkarken sert bir şekilde ovalamayın, saç derinize parmak uçlarınızla masaj yaparak saçınızı yıkayın. Amacınız saçınızdaki faydalı yağları yok etmeden saçlarınızı temizlemek olmalı.
 • Pullanmış ve kabuklanmış kısımları kaşımayın: Kaşımak ve sert müdahalelerde bulunmak kanamaya sebep olabilir. Hatta daha da kötüleşerek ikinci bir enfeksiyona bile sebep olabilirsiniz.
 • Tekrar egzama olabileceğinin farkında olun: Ne yazık ki bir kez egzama oluştuktan sonra, tamamen iyileşmenin bir tedavisi yok. Saç derisinde ortaya çıkan egzama dönemsel olarak tekrarlayabilir ve tekrar tedavi uygulandığında geçebilir. Ne yazık ki egzama oluşumu kendini tekrarlayacaktır ancak neyse ki pek çok tedavi yöntemi uzun süreler uygulanabilir.
 • Eğer alerjiniz, bir hastalığınız varsa, hamileyseniz veya çocuk emziriyorsanız egzamanız için herhangi bir tedavi yöntemini veya reçetesiz satılan kremi veya ilacı kullanmadan önce muhakkak cilt doktoruna danışın. Eğer egzama çocuğunuzda varsa, aynı şekilde doktorunuza danışmadan hiçbir yöntemi denemeyin. Çocuklarda egzama tedavisi yetişkinlerden farklı şekilde olmaktadır.
 • Piyasada ve eczanelerde reçetesiz satılan egzama şampuanlarını ve yağlarını deneyebilirsiniz. Bu şampuanlar ilk aşama tedavisinde yaygın olarak tercih edilmektedirler. Bu tür şampuanları her gün ve uzun bir süre boyunca da kullanabilirsiniz. (Eğer egzamanız geç iyileşme gösterirse) Egzamanız iyileştikten sonra da ara ara saçlarınızı bu şampuanla yıkayabilirsiniz. Lütfen Dikkat: Bu tür egzama şampuanlarını kesinlikle çocuklarızda kullanmayın, çünkü bu tür şampuanlar yalnızca yetişkinlerde görülen egzama için satılmaktadır. Çocuklarda yan etkiye sebep olabilir.
 • Hangi tür şampuan kullanırsanız kullanız, saçınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle şampuanınızın içinde alkol içermediğini kontrol edin (alkol egzamanın daha kötüye gitmesini tetikler) ve saç derinizi tahriş edecek şekilde tırnaklarınızla sürterek saçlarınızı yıkamayın. Saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkamayın, suyun ılık olmasına dikkat edin. Egzama yüzünden oluşan kabuklanmış derinin kanamamasına özen göstererek nazik şekilde saçınızı şampuanlayın. Egzama şampuanını iyice masaj yaparak uyguladıktan sonra ortalama 5 dakika boyunca saçınızda bekletin. Yine ılık bir suyla güzelce durulayın ve kuru bir havluyla saçlarınızı kurutun. Egzama şampuanları gözlerde ekstra bir hassasiyete sebep olabilir, bu sebeple gözlerinize ve yüzünüze gelmemesine özen gösterin.
 • Çay ağacı yağı(tea tree oil) da saç derisinde egzamayı iyileştiren başarılı bir içeriğe sahiptir. Çay ağacı yağını %5 gibi bir oranla şampuanınıza karıştırarak kullanabilirsiniz. Yine ağzınıza ve gözlerinize gelmemesine özen gösterin.
 • Doktorlar sebebini tam olarak ortaya koyamadıklarını belirtse de, kepek karşıtı şampuanların egzamaya iyi geldiği biliniyor. Haftada 3 kez saçlarınızı kepek önleyici içeriğe sahip (pridin ve çinko) bir şampuanla yıkayabilirsiniz.
 • Şampuan olmamasına rağmen, bal mantar ve bakteri oluşumunu önleyici bir içeriğe sahiptir. Bu sayese egzama ve diğer saç derisinde oluşan tahrişlerde iyileştirici bir etkiye sahiptir. %90 oranda balı %10 oranda su ile karıştırarak, nazikçe ve masaj hareketleriyle saçınıza uygulayın. 2-3 dakika saçınızda beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın. Günlük olarak da saç derinizdeki kabuklu yerlere bal sürerek 3 saat boyunca bekletebilirsiniz. Bal uygulamasına yaklaşık 4 hafta boyunca devam edin.
 • Saçlarınızı yıkarken katran şampuanı da kullanabilirsiniz. Katran şampuanı egzamaya sebep olan deri hücrelerinin azalması sağlar. 4 hafta boyunca günde 2 kez saçlarınızı katran şampuanıyla yıkayabilirsiniz. Katran şampuanının bir takım yan etkiler (alerji gibi) oluşturabileceği bilindiği için, bu yöntemi en sona bırakmanızı ve mümkünse başka yöntemleri öncelikle denemenizi tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde riskli sağlık durumlarınız, hamileliğiniz veya çocuk emzirmeniz varsa katran şampuanını kullanmak için öncelikle doktorunuzdan izin almanız gerekiyor.
 • Reçetesiz tedavi yöntemleri evde kolayca uygulanabilir olduğu için ilk olarak tercih edilse de, doktorunuzla konuşarak onun önereceği tedavi yöntemlerini de uygulamanızda fayda var. Örneğin, eczanelerde reçeteyle satılan losyonlar ve anti-fungal şampuanlar, Lamisil ve Mentax gibi ağızdan alınan ilaçlar, kremler, jeller ve solusyonlar egzama tedavisinde yalnızca doktor tarafından verilmektedir.
 • Eğer çocuğunuzda egzama olduğunu gözlemliyorsanız, yukarıda belirtilen ilk önlemler çocuğunuz için de geçerlidir. Ancak çocuklarda tedavi yöntemi dikkatli seçilmeli ve muhakkak bir doktora gösterilmelidir. Çocuğunuzu 2-3 günde bir mutlaka ılık (çok sıcak olmaması önemli) suda yıkayın ver her banyonun 10 dakikadan uzun sürmemesine dikkat edin. Banyo esnasında tahrişe sebep olabilecek banyo köpüklerinden, sabunlardan uzak durun. Her şampuan uygulamasından sonra çocuğunuzun saçını iyi şekilde duruladığınızdan emin olun. Çocuğunuzun saç derisinde oluşan kabuklanmayı nazik bir şekilde ılık suyla yıkarken kaldırın. Bunu yaparken bir banyo lifini de hafifçe kullanabilirsiniz. Yetişkinler için piyasada bulunan egzama şampuanları, çocukların cildi için sert ve zarar verici olabilir. Bu yüzden tedavi yöntemi için doktorunuza sorun ve çocuğunuz için hali hazırda kullandığınız şampuanı kullanmaya devam edin. Eğer ılık suda masaj yapmak işe yaramazsa bebek yağı ile kabuklanan bölgeyi nazikçe ovarak pullanan dokuyu kaldırmayı deneyebilrsiniz. Ancak kullandığınız yağ yine çok önemli zira içeriğindeki bir alerjeni siz fark edemeyebilirsiniz ve bu da egzamanın durumunu kötüleştirebilir. Bu nedenle özellikle 2 yaş altı çocuklarda oluşan egzamanın mutlaka doktor kontroli altında tedavi edilmesi gerekmektedir.

, ,

Saç Derisinde Egzama İçin 21 Yorum Yapılmış

 1. bekir 09 Aralık 2012 #

  Çok teşekkürler, ciddi manada en kapsamlı bilgiyi bu sitede buldum bu konu hakkında.

  • İbrahim 29 Aralık 2017 #

   Ben de baya uzun çektim günde bir ayva kabuğu ve cekirdeğiyle beraber yiyin ve bol bol su içerek kurtuldum, birebir iyi geliyor.

 2. sevgi 27 Mart 2013 #

  Teşekkürler.

 3. ss 23 Şubat 2014 #

  Anamı ağlattı bu illet.

 4. naz 23 Şubat 2015 #

  Saçımda cok fazla vardı doktora gittim egzama dedi saçımda kabuk kabuk şeyler var ve onları kaldırınca kanıyor kaldırmamak istesem de hep kaldırıyorum ve bu hiç güzel bir durum değil . Doktor Ketoral diye şampuan verdi ve çok işime yaradı %80’i geçmişti ama şimdi tekrar başladı.
  Yazları çok az oluyor, kışları fazlalaşıyor, bunun için neler yapmam gerekiyor?

  • ezgi 13 Temmuz 2016 #

   Arkadaşlar benim kızımın başında doğuştan beri var ve 2.5 yıldır ne yaptım geçmedi, sonra bir arkadaşım farmasinin bebekler için zeytnyağlı şampuanını verdi, başta inanmadım geçireceğine, katolog ürünlerine çok güvenmem çünkü, ek olarak dünya kadar paralar verip bir sürü şampuan krem değiştirmiş birisiydim. Ama o şampuanı kullanmam ile birlikte egzame geçti Allah’ıma ne kadar şükretsem az, çocuk kaşıntıdan uyuyamıyordu. Çevrenizde satan birini bulursanız, alın kullanın bence, etkisini göreceksiniz.

   • Nesrin 31 Ağustos 2016 #

    Şampuanın markası ne

   • İsmail 27 Ekim 2017 #

    Gitmediğim doktor kalmadı, doktorların verdiği ilaçlar ve şampuan geçici çözüm bu durum çok can sıkıcı, ben stresten olduğunu düşünüyorum çocuğunuzda kullandığınız şampuan nedir, denememde fayda olabilir..

 5. Hüseyin ipek 13 Nisan 2015 #

  Benim saç derimde de benzer problemler vardı. Denemediğim şey kalmadı. Bir doktora gittim, kelual ds diye bir şampuan önerdi. Kullanıyorum ve büyük ölçüde sorunu giderdi diyebilirim. İnanın bunu hiçbir ticari amaçla yazmıyorum, halinizi çok iyi anlıyorum. Lütfen deneyin ve bana dua edin.

  • Gökhan 13 Haziran 2016 #

   Kelual Ds’yi ben de uzun yıllardır kullanıyorum. Şu an Türkiye’de ne kadar bilmiyorum ama Almanya’da küçük şişesi 14 Euro. Çok pahalı ama şimdiye kadar denediklerimin en iyisi, ancak yine de tam kurtulamıyorum 😞

   • Veli 03 Kasım 2017 #

    Gökhan kardeşim Almanya’nın neresindesin bilmiyorum ama Krefeld şehrinde bir doktor tavsiye edebilirim aynı sorunu ben bu doktor sayesinde atlattım. Doktorun ismi MEHMET BALTACI Sanırım bir hastane de çalışıyor şu an, geçmiş olsun.

 6. şemsettin 21 Kasım 2015 #

  Merhaba arkadaşlar, öncelikle hepimize geçmiş olsun. Ne yazık ki bu egzama sorunu bende de var. Üstelik bende tam 7 senedir var. Gitmediğim doktor, kullanmadığım tıbbi ve bitkisel ilaç kalmadı. Tamamen olmasa da kimi tedavide büyük oranda kimi tedavide küçük oranda geçti ama lanet olası hastalık bağışıklılık yaptığından dolayı durmadan kendini yeniliyor, ne yazık ki tamamen geçmiyor. Eğer gerçekten atlatanlar varsa, lütfen ne kullandıklarını yazsınlar.

  • es 30 Nisan 2016 #

   has zeytin yağının iyi geldiğini söylüyorlar, ben de kullanıyorum yeni başladım, gerçekten de etkisi var.

 7. Crappy Crab 04 Mayıs 2016 #

  Bende zaman zaman oluyordu, uzun zamandır görmüyordum. Daha öncesinde sürekli zeytinyağı ve badem yağı ile saç diplerimi yağlıyorum masaj yaparak. 45 dk. bekletiyorum sonra yıkıyorum, yine uygulayacağım. Oldukça memnun kaldım ,siz de deneyin.

  • Smtozkn 23 Temmuz 2016 #

   Bende sizin gibi yapıyorum iyi geliyor. Ben içine yumurta sarısı da karıştırarak sürüyorum.

 8. Ekibdjkf 08 Haziran 2016 #

  Doğal kına da çok faydalı oluyor ama yeterli değil tabi.

 9. asdfas 10 Haziran 2016 #

  Benim de 10 seneden beri çektiğim bir dertti. İlk önce ensemde vardı, büyüdü iyice ve sonra kafamın üstünde çıktı. O kadar çok doktora gittim ilaç kullandım, bitkisel şeyler sürdüm, çoğu geçici süreliğine geçirdi ama hiç birisi kesin çözüm olmadı. En son sürekli gittiğim bir eczaneye cilt uzmanı gelmişti. Kontrol etti ve 2 şampuan önerdi. Benim geçireceğinden hiç umudum yoktu ama yinede aldım. Düzenli kullanmam sonucu seboreik dermatit yani saçlı deride çıkan egzamam geçti. 2 senedir hiç çıkmıyor. Ama şampuanlar hemen sonuç vermiyor. Sabırla kullanmanız gerekiyor. Şampuanların adı Prozinc ve Salicade. Prozinc dış rengi açık bir mor. Günlük kullanılabiliyor. Salicade’nin dış rengi kahverengi haftada sadece 2 kere kullanılması gerek ağır bir şekilde ardıç katranı kokusu var. 300 ml satılıyor 25 TL’ye almıştım en son ikisini de ayrı ayrı. Gerçekten işe yarıyor, beni kurtardı umarım sizlere de yardımcı olur. Herkese geçmiş olsun. Unutmayın şampuanları bırakmayın hemen ve en az 1-2 sene boyunca kullanın. Benim 6 ay sonra geçmeye başlamıştı ama hemen geçti diye şampuanları bırakmayın çünkü biz geçtiğini sanıyoruz ama aslında tam tedavi olmadan bırakıyoruz tekrar çıkmaya başlıyor. Ondan dolayı uzun bir süre kullanmanız gerekiyor.

 10. sabahattin yılmaz 15 Haziran 2016 #

  Ardıç katranı egzamanın birebir ilacıdır, tespitiniz doğrudur.

  • egzamamagduru 14 Ağustos 2016 #

   asdfas yorum yapıp bilgilendirdiğin için çok teşekkürler. 3 senedir bu sıkıntıyı çekiyorum genç bir kız için gayet berbat bir durum. Saçlarımızı kuru bırakmamamız, sıcaktan uzak tutmamız gerek. Ben kazıyarak, yağlar sürerek bir sürü ilaç kullanarak tedavi etmeye çalıştım, bir ara geçer gibi oluyor ancak kaşıntılar vs devam ediyor, beyaz beyaz göze çarpıyorlar. Söylediğiniz ilaçları kullanacağım uzun bir süre tam olarak geçtiğini nasıl anlayacağız bilmiyorum ama azalacak olması bile iyi bir şey. Şu an çay ağacı yağlı şampuan kullanıyorum bu dediğiniz Prozinc ve Salicade’yi kullanacağım çok teşekkürler.

   • Veli 03 Kasım 2017 #

    Merhaba benimle ayni kaderi paylasan egzamamagduru😀😀
    Seneler boyunca aynı dertle boğuşup durdum, gitmediğim doktor denemediğim bitkiseller kalmadı, en sonunda doktor tavsiyesiyle BENZAKNEN diye bir krem kullandım ve 3 haftada kafamdaki sivilcelerden ve kızarıklardan kurtuldum. Size de tavsiye edebilirim, kullanın, eminim geçecektir.

 11. emine 14 Kasım 2016 #

  Arkadaşlar senelerdir çekiyorum bunu ve çok zor, artık isyan ediyorum ama ne kullandıysam geçmedi. Her yolu denedim, kimyasal-bitkisel her yolu ama olmuyor. Eğer gerçekten kuvvetli bir çözümü olan varsa yardım etsin:(

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.