Saç Derisinde Hassasiyet Nedenleri

Saç Derisinde Hassasiyet Nedenleri

Saç derisinde meydana gelen hassasiyetin başlıca nedenleri; mantar, egzama, sivilce gibi cilt sorunlarıdır. Bazı durumlarda, hassasiyet kullanılan saç ürünlerine karşı oluşan alerjiler nedeniyle görülebilir. Bunlar dışında, baş ağrısı ve güneş yanığı da saç diplerinin ağrımasına ya da saç derisinde hassasiyete yol açabilmektedir.

Saç Derisinin Hassaslaşması

Aksesuarlar: Saçların çok sıkı toplanması, uzun süre saçta kalan taç, bandana gibi aksesuarlar, ağır kimyasallar içeren veya alerjiye neden olan şampuan, saç kremi gibi bakım ürünleri saç derisinde hassasiyete neden olabilir.

Folikülit: Saç köklerini etkileyen bir enfeksiyon türü olan folükülit, en çok stafilokok bakterisi nedeniyle oluşur. Saç kökleri saçın tıraş edilmesi, şapka, bere gibi tekstil ürünlerinin saçla teması ve diğer cilt hastaları nedeniyle enfeksiyon kapabilir. Bu enfeksiyon saç köklerinde yüzeysel olarak görülebilir ya da kökün derinine inebilir.

Başlıca belirtileri; kaşıntı, saç derisinde kızarıklık, hassasiyet, cilt yüzeyinde iltihap, içi doru yara ve kabarcıklardır. Bulaşıcıdır ve sıcak hava, saç derisinin hava almasını engelleyen aksesuarların kullanımı folikülit riskini arttırır.

Tinea Capitis: Saç derisinde görülen bir mantar türü olan “Tinea Capitis” diğer mantar türleri gibi daha çok sıcak ve nemli havalarda görülür. En sık 3-7 yaş arası çocuklarda ortaya çıkan saç derisi mantarının başlıca belirtileri; saç derisinde hassasiyet, kırılgan saçlar, cildin pullanması, tahriş ve saç derisinde yaralardır. Tedavi edilmezse kalıcı saç kaybına yol açabilir.

Sedef: Normal dışı hücre büyümesi nedeniyle ortaya çıkan ve kronik bir cilt hastalığı olan sedef saç derisinde kaşıntı, kırmızı yamalar, hassasiyet, aşırı kuruma ve bazen kanamaya neden olabilir. Hemen herkeste görülebilen bir cilt hastalığı olan sedefin başlıca nedenleri arasında aşırı stres, obezite, güçsüz bağışıklık sistemi ve kalıtsal özellikler gösterilmektedir.

Saç derisinde meydana gelen hassasiyetin tedavisi nedenine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Doktorunuz cilt sorununuza uygun topikal merhemler ya da enfeksiyon için ağız yoluyla alınan antibiyotik önerebilir. Tedavi süresince güneşe çıkmamanız, denize girmemeniz ve saç derisini nemli tutmanız tavsiye edilebilir.

Kaynaklar

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın