Saç Dökülmesine Karşı Yeşil Çay

Saç Dökülmesine Karşı Yeşil Çayın Faydaları

Saçlarınızın dökülmesi ne yapsanız azalmıyor mu? Reklamlarda gördüğünüz her ürünü deneyip yine de istediğiniz sonuçları alamıyor musunuz? O zaman, yeşil çayın saç dökülmesine karşı faydalarından henüz haberdar değilsiniz demektir… Evet, sağlık konusundaki sayısız yararıyla son yıllarda popüler olan yeşil çay, saç dökülmesine karşı da mucizevi etkiler sağlıyor. Yeşil çay saç foliküllerini uyarıyor ve saç derisini sağlıklı hale getiriyor. En önemlisi de, içindeki kateşin isimli güçlü antioksidan sayesinde saç dökülmesine sebep olan hormonu bastırıyor. Kısacası, saç dökülmesinden şikâyet edenlerin mutlaka denemesi gereken bir doğal yöntem. İşte, saç dökülmesine karşı yeşil çayın faydaları…

Yeşil Çay Saç Dökülmesini Engeller mi?

Yeşil çay içeriğindeki bir dizi faydalı mineral, vitamin ve madde ile saç dökülmesine karşı etkili bir doğal yöntemdir. Bir dizi bilimsel araştırma, yeşil çayın saç dökülmesini engellemekle kalmayıp, yeni saç oluşumunu desteklediğini de ortaya koymuştur. Yeşil çayın bu etkisinden hem günde sadece iki bardak içerek, hem de saçlarınıza doğrudan sürerek yararlanabilirsiniz. İşte, yeşil çayın saç dökülmesine karşı faydaları:

Antioksidan Etkisi ve Hormon Dengeleme

Yeşil çayın saç dökülmesine faydalarının başında antioksidan etkisi bulunur. Yeşil çay, C vitamininden 20 kat daha kuvvetli bir antioksidan olan kateşin maddesi açısından son derece zengindir. Kateşin ise hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesinin ana sebebi sayılan dihidrotestesteron (DHT) hormonunun bastırılmasını sağlar. Düzenli olarak yeşil çay tüketmek bu hormonun dengelenmesi ve saç dökülmesinin azalması açısından faydalıdır.

Mineral Deposu

Yeşil çay, antioksidan özelliği bulunan karotenoid ve bir E vitamini türü olan tokoferolün yanı sıra çinko, C vitamini ve selenyum da içerir. Bu vitamin ve minerallerin hepsi saç dökülmesini azalttığı gibi yeni saç çıkmasını da destekler.

Polifenol Zengini

Yeşil çay, oksidatif stresi ve hücrelerde hasarı engelleyen, polifenol isimli maddeler de içerir. Bu özelliği ile kökleri güçlendirir ve saç foliküllerini aktive eder. Saç hücrelerinin bu şekilde beslenmesi saç dökülmesini engeller ve yeni saç oluşumunu teşvik eder.

Stres ve Depresyonla Savaşır

Modern zamanlarda saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden biri strestir. Araştırmalar ise yeşil çayın doğru miktarda tüketilmesinin stresi azalttığını ve depresyonla savaştığını ortaya koymuştur.

Antienflamatuar Etkisi

Saç derisinde kaşıntı ve kepek, saç dökülmesinin yaygın etkileri arasında yer alır. Yeşil çay ise doğal antienflamatuar özelliği taşır. Bu sayede saç derisindeki enflamasyonu azaltır, yağ dengesini düzenler ve kaşıntıyı yok eder. Bu özelliğinden faydalanmak için saçlarınızı yeşil çayla yıkayabilirsiniz.

Parazitleri Yok Eder

Saçlarınızı antiseptik özellikler de içeren yeşil çayla yıkamak bakteriyel ve fungal parazitleri ortadan kaldırabilir. Kolay kolay teşhis edilemeyen bu parazitler saç köklerini zayıflatarak dökülmeye sebep olur. Saçlarınızı ayda bir yeşil çayla yıkamak ise bu tür enfeksiyonların önüne geçer.

Kolesterolü Azaltır

Yüksek kolesterol de saç dökülmesinin belli başlı sebeplerinden biridir. Kolesterol, saç köklerinin hava almasını engelleyerek dökülmeye yol açar. Yeşil çay ise kandaki kolesterol seviyelerini azaltarak saç folikülleri üzerindeki olumsuz etkiyi ortadan kaldırır.

Saç Derisinde Kan Dolaşımını Hızlandırır

Yeşil çay, damarlarda oluşan plakları azaltarak kan dolaşımının hızlanmasını, organlarımıza ve saç derisine kan akışının artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, kan dolaşımını sekteye uğratan serbest radikalleri yok eden antioksidanlar açısından da bir hayli zengindir. Dolaşıma sağladığı bu katkı sayesinde, saç köklerinin beslenmesine ve saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur.

Panthenol Desteği

Yeşil çay, içeriğindeki pantenol maddesi sayesinde saçları güçlendirir, kırık oluşumunu azaltır ve saçları yumuşatır. Böylece özellikle tarama sırasında yaşanan kırılma kaynaklı dökülmelerin önüne geçilmesini sağlar.

Yeşil Çay Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Yeşil çaydan saçlarınız için en fazla faydayı sağlamayı istiyorsanız, bu içeceğe günlük diyetinizde mutlaka yer vermeniz önerilir. Bitkisel çözümlerin görünür sonuçlar vermesinin zaman aldığını ve sabırlı davranmanız gerektiğini unutmayın. Saçlarınız üzerinde olumlu etkilerin görülmesi için bu yöntemleri en az üç-dört ay düzenli olarak uygulamanız gerekir.

İşte, yeşil çayı saç için kullanma yöntemleri:

Düzenli Olarak Yeşil Çay İçmek

Bu listedeki ilk ve en kolay yöntem, haliyle yeşil çayı içmek. Eğer günde iki bardak yeşil çay tüketirseniz, saçlarınız üzerindeki etkisini birkaç hafta içinde görebilirsiniz. Sıcak yeşil çayın tadını sevmiyorsanız soğuk içmeyi deneyebilir veya içine bal ve tarçın karıştırabilirsiniz.

Saçları Yeşil Çay İle Yıkamak

Saç dökülmesine karşı yeşil çay kullanmanın en yaygın yöntemlerinden biri, saçlarınızı banyoda son olarak yeşil çayla yıkamaktır. Bu uygulama saç derinizi anında rahatlatacak, kepek, kaşıntı veya mantar sorunlarını hızla ortadan kaldıracak ve saç foliküllerini uyararak saç dökülmesini engelleyecektir.

Nasıl Yapılır?

Üç poşet yeşil çayı yarım litre suda bekletip çıkarın. Saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayıp duruladıktan sonra yeşil çaylı su ile saç derinize masaj yapın. 10 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile durulayın.

Daha etkili ve hızlı sonuç alabilmek için birkaç ay boyunca bu yöntemi haftada iki defa uygulayın.

Kapsül Olarak Yeşil Çay

Eğer yeşil çayın tadını sevmiyorsanız veya saçlarınızı bu şekilde yıkamaya vaktiniz yoksa, yeşil çay ektratı kapsüllerini kullanabilirsiniz. Yeşil çay yapraklarından üretilen bu kapsüller saç dökülmesinin önüne geçip saç uzamasını teşvik edecektir. Ancak bu kapsüller son seçeneğiniz olmalı, zira en doğal yöntem olduklarını söylemek zor.

Yeşil Çaylı Şampuan ve Saç Kremleri

Bugün birçok marka yeşil çay içeren şampuan ve saç kremleri üretiyor. Ana maddelerinden biri yeşil çay olan ve kimyasal içermeyen doğal bir şampuan saç dökülmesini azaltacaktır. Şampuanınız değiştirmek istemiyorsanız, düzenli olarak kullandığınız ürüne 2-3 kaşık yeşil çay karıştırabilirsiniz.

Ev Yapımı Yeşil Çay Maskesi

Daha yoğun bir bakıma ihtiyacınız varsa, evde yumurta ile bir yeşil çay maskesi hazırlayabilirsiniz. Bir yumurtayı 2-3 kaşık yeşil çayla çırpıp saç derinize doğrudan masaj yaparak yedirin. Yarım saat bekledikten sonra, yumurtaların ısınıp topaklanmaması için soğuk su ile durulayın. Ardından saçlarınızı doğal bir şampuanla yıkayın. Bu maske saç dökülmesini azaltırken, uzamayı hızlandıracak ve saçlarınızı güçlendirecektir. Yeşil çayı bal, zeytinyağı veya badem yağı ile karıştırarak da saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Yeşil Çayın Saça Faydaları

Yeşil çayın saçlar için dökülmeyi önleme dışındaki faydaları genel olarak şöyle özetlenebilir:

 • Saç foliküllerini uyararak uzamayı hızlandırır.
 • Saçları güçlendirir.
 • İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde saçları daha sağlıklı hale getirir.
 • Saçlara parlaklık kazandırır.
 • Kepek oluşumunu engeller.
 • Saçları nemlendirir.
 • Güneşin saçlar üzerindeki olumsuz etkilerini engeller.
 • Saç uçlarında kırık oluşumunu önler.
 • Saç derisini derinlemesine temizleyerek kökleri tıkayan zararlı bakterileri öldürür.

Yeşil Çay Kullanmanın Zararı Var mı?

Doğal ürünlerin bile bazen riskleri olabilir ve yeşil çay da bu durumun örneklerinden biri.

 • Günde iki bardak yeşil çay içmeniz önerilse de, aşırı tüketimi uykusuzluğa yol açabilir.
 • Aşırı miktarda yeşil çay tüketimi mide rahatsızlığına yol açabilir.
 • Hamileler ve emziren anneler günde en fazla bir bardak yeşil çay içmeli.
 • Yeşil çay, bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde yan etkilere yol açabilir. Düzenli olarak almak zorunda olduğunuz bir ilaç varsa, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın