Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Saç dökülmesi başta erkekler olmak üzere dünyada milyonlarca insanın yaşadığı ve çözüm bulmaya çalıştığı bir sorundur. Bu yazıda saç dökülmesinin önlenmesi için kullanılan bazı doğal yöntemler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Saç dökülmesi büyük bir oranda erkeklerde görülmekle birlikte kadınlar içinde bilinmedik bir sorun değildir. Erkek veya kadın olsun saç dökülmesi herkes için rahatsız edici ve dış görünüm üzerinde büyük etkisi bulunan bir problemdir. Saç dökülmesi üzerinde sadece bir değil birçok faktör rol oynamaktadır. Saç dökülmesi genellikle babadan oğula geçen kalıtımsal bir sorun olmakla birlikte çevre koşulları, yaşam tarzı, ilaç kullanımı ve ışın tedavisi, yoğun ve sürekli stres, yetersiz ve düzensiz beslenmenin saç dökülmesine yol açtığı bilinmektedir.

Kadınlardaysa doğum yaptıktan sonraki birkaç ay içinde saç dökülmesine sıkça rastlanır. Bunun dışında saç dökülmesi doğum kontrol haplarının yan etkilerinden biridir. Dökülmenin sebebi ne olursa olsun erken müdahale önemlidir. Kellik süreci bir kez başladığında saçları tekrar yerine koymak oldukça zordur. Hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesinin nasıl durdurulabileceğine birlikte bakalım.

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur ve Yeni Saçlar Nasıl Çıkar?

Çoğu insan televizyon reklamlarında rastladıkları ve saç dökülmesini önlediği söylenen saç bakım ürünlerinden birine başvurur. Kimileri için bu ürünler işe yarayabilir ama çoğu zaman saça çok daha büyük bir zarar verir. İşte bu yüzden doğal yollarla saç dökülmesini önlemeye çalışmak daha önemlidir. Doğal yöntemler sayesinde saç dökülmesi önlenebildiği gibi saçın hasar görmesi de önlenir.

Dikenli Palmiye

Saç dökülmesinin önlenmesinde dikenli palmiyenin oldukça etkili bir bitki olduğu bilinmektedir. Bu bitki DHT adı verilen ve saç dökülmesine yol açtığı bilinen hormonun üretiminin durmasına yardımcı olur. İçinde palmiye dikeni bulunan çeşitli şampuan ve saç bakım ürünleri saç kaybını önlemede yardımcı olabilir. Bu sorunu tamamen önlemek isteyen kişiler bu ürünlerin yanı sıra ek olarak dikenli palmiye takviyesi de almalıdır.

Zeytin Yağı

Saç kaybını önlemek ve yeniden saç büyümesini sağlamanın başka bir yolu da saça düzenli olarak zeytin yağı uygulanmasıdır. En iyi sonucu almak üzere sıcak zeytin yağını bal ve bir çay kaşığı tarçın ile karıştırıp elde edilen karışımı saça uygulamaktır. Karışımı 15 dakika kadar saçınızda beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu yöntem saç dökülmesine karşı bilinen en iyi yöntemlerden biridir.

Aloe Vera

Dikenli palmiye ve zeytin yağı dışında, saça aloe vera uygulamak da bir başka çözüm olabilir. Aloe vera bitkisini saçınıza doğrudan uygulayabileceğiniz gibi, aloe vera jeli satın alarak bunu kullanabilirsiniz. Aloe vera uygulamasından sonra saçınızı soğuk suyla durulamalı ve ardından saç kremi kullanmalısınız.

Dengeli Beslenme

Nasıl ki vücudumuzun sağlıklı olmak için iyi beslenmeye ihtiyacı var, saçlarımız için de aynı durum geçerli. Saç dökülmesini önlemenin en iyi yollarından biri de dengeli beslenmedir. Saç kaybını telafi etmenize yardımcı olacak besinler arasında patates, fasulye, üzüm, yumurta, deniz ürünleri ve soya filizi gibi gıdalar sayılabilir. Beslenme biçimiyle sebze, meyve, yemiş benzeri yiyeceklerden gerekli vitamin ve minerallerin alınıyor olması önemlidir. Eğer bazı tür gıdalar diyetinizde yer alamıyorsa çeşitli vitamin haplarıyla bunları telafi etmeniz de size yardımcı olabilir.

Erkeklerde ve Kadınlarda Saç Dökülmesinin Önlenmesine Dair İpuçları

Doğal reçetelerin dışında saç kaybını önlemek adına başka tedbirler de alınabilir. İşte bazı ipuçları:

Saçınızı yıpratma ihtimali çok yüksek olan saç boyası, saç kurutma makinesi, saç maşası benzeri ürünleri kullanmaktan kaçının. Eğer düzenli olarak saçınızı boyatıyorsanız, boyamalar arasında 6 ile 8 hafta arasında bir süre geçmesini bekleyin.

Saç bakım ürünlerinizi dikkatle seçmeniz de önemlidir. Saçınıza zarar verebilecek güçlü kimyasallar içeren şampuan ve saç kremlerinden kaçının. Bitki özlü doğal şampuanları tercih etmeniz çok daha yerinde olur.

Strese bağlı saç kaybını önlemenin en iyi yollarından biri meditasyon olabilir. Ayrıca saç dökülmesinin önlenmesi için alkol ve sigara tüketimini de durdurmalısınız. Eğer saç dökülmesi kullandığınız ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkmışsa, doktorunuzdan yan etkisi daha az olacak ilaçları tavsiye edip edemeyeceğini öğrenebilirsiniz.

,

Saç Dökülmesinin Önlenmesi İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. begum 06 Ekim 2013 #

    Saç dökülme problemi yaşayanlar kesinlikle ama kesinlikle eczanelerde satılan protein şampuan ve serumu denemeliler. Süper etkili ve çok güzel ürünler.

  2. ezgi 21 Ocak 2014 #

    Bence doğal yöntemlerden en iyisi zeytinyağıdır çünkü başka yerlerde satılan ürünlerin içinde kimyasallar daha kötü yapabilir bence doğal yöntemleri kullanın.

Bir cevap yazın