sac-nezlesi

Saç Nezlesi Nedir, Nasıl Geçer?

Saç nezlesi, kişinin kafa derisinde ağrılı bir hisse neden olan, ağrının kimi zaman kaşıntı ve yanmaya da döndüğü bir hastalıktır.

Daha çok kadınlarda görülen hastalığın, erkekleri etkileme oranı kadınlara göre 3 kat daha az olarak belirlenmiş. Bunun nedeni, kadınların genellikle daha uzun saçlı olması. “Prenses hastalığı” ya da “Rapunzel hastalığı” isimleriyle de bilinen hastalığı açıklamak için sunulan iki teori var. İlk teoriye göre, saç derisindeki kıl foliküllerini beynin sinir sistemine bağlayan sinirler, folikül üzerinde kıl kalmayınca beyne “acı” mesajı gönderiyor. Bu durum, fantom ekstremite ağrısındaki (vücuttan kesilen veya olmayan bir organda hissedilen ağrı) gibi gerçekleşiyor. Bir başka teoriye göreyse, bu hastalığa yakalanan insanların saç derileri aşırı hassas sinirlere sahip. Uzun saçlar sıkıca ve uzun süre boyunca toplu kaldığında bu hassasiyet yükseliyor ve saç kökleriyle saç derisinin yeterli miktarda hava almaması, adına “at kuyruğu sendromu” da denen durumu oluşturuyor.

Yapılan araştırmalara göre, saç nezlesinin saç kaybıyla yakından ilişkisi var. Fakat hangisinin bir diğerine sebep olduğu konusunda bir kesinlik bulunmuyor. Yani, saç nezlesi saç dökülmesine neden olabildiği gibi, saç dökülmesi de saç nezlesini tetikleyebiliyor. Yapılan bir araştırma, saç dökülmesi nedeniyle doktora başvuran kadınların %34’ünün aynı zamanda saç köklerindeki ağrıdan da şikayetçi olduğunu söylüyor. (Kaynak: Willimann, Trueb)

Saç Nezlesi Neden Olur?

Saç derisinde iğnelenme, yoğun kaşıntı, yanma ve ağrı hissi uyandıran rahatsızlığın başlıca nedeninin, saçların uzun süre sıkıca toplu tutulması olduğu düşünülüyor. Yukarıdan aşağıya doğru sıkıca bağlı tutulan saç, saç köklerinin ve derinin hava almasını zorlaştırıyor, derinin çekilmesine yol açıyor, saç köklerini zorluyor ve kopmalara, dökülmelere sebep oluyor.

Bir diğer neden ise, uzun saçların yıkandıktan sonra iyice kurutulmamasıdır. Özellikle soğuk havalarda ve rüzgarda zarar görme riski artan saç kökleri, güzelce kurutulmayıp ıslak bırakıldığında gücünü yitirerek kaşıntıya ve dökülmeye sebep olabiliyor.

Saçların çok sık fön vb. uygulamalara maruz kalması ile saç şekillendiricilerinin aşırı dozda ve çok sık kullanımı da saç nezlesini tetikleyen faktörlerden sayılıyor. Fön, sıcak havanın deriyi tahriş etmesine, kozmetik ürünler ise derinin soğuk kalmasına neden oluyor. Aynı şekilde, saçları bazı boyalara alerjik olan insanlar da saç nezlesinden şikayetçi olabiliyor.

Düzensiz beslenme ile vitamin ve protein eksikliği de saç sağlığıyla ilgilidir. Özellikle D vitamininin eksikliği, saçları güçsüzleştirerek saç nezlesinin önünü açıyor.

Doğrudan ilişkisi kanıtlanmamış olsa da, saç nezlesinin depresyon, stres, obsesif kompülsif bozukluk ve endişe gibi psikosomatik nedenlerle de ortaya çıktığına dair bir görüş bulunuyor.

Saç nezlesi, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da meydana gelebiliyor. Hapı bıraktıktan sonra bu ağrının sonlandığını söyleyen pek çok kadın rapor edilmiş.

Saç Nezlesinin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Saç nezlesi olan kişi, saç derisine dokunduğunda bir yaraya dokunurmuşçasına yanma veya iğnelenme hisseder. Bu, rahatsızlığın ana belirtisidir. Peşinden, saç diplerinde kızarma, yara oluşumu, saç dökülmesi ve kopmalar da başlayabilir. Rahatsızlığa neden olan durumlar hızlıca ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir (Rahatsızlığı olmayanlar da bu maddeleri önlem niteliğinde aklında bulundurabilir)

 • Bu rahatsızlığın net ve belirli bir tedavisi bulunmaz. O yüzden, öncelikle rahatsızlığa neden olan durumlar belirlenip ortadan kaldırılmalıdır. Sorun yine de devam ederse, uzmanlık alanı dermatoloji olan bir doktora başvurmak gerekir. Genellikle semptomlar kişiden kişiye farklılık göstereceğinden, rahatsızlığın ortadan kaldırılma yöntemi de kişiye özel olacaktır.
 • Düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. Yumurta, balık, et, süt gibi protein ve vitamin zengini besinler tüketilerek saçın daha güçlü olmasına yardımcı olunmalıdır.
 • Sert ve hızlı diyetlerden kaçınılmalıdır.
 • Yalnızca saç nezlesini değil, daha pek çok hastalığı tetiklediği için stresten uzak durulmalıdır. Doktor kontrolünde kullanılacak belli antidepresan ilaçların da saç derisine iyi geldiği saptanmıştır.
 • Hormonal problemler de saç sağlığını etkiler. Vücudun yaşadığı hormonal dengesizliklikler doktor yardımıyla giderilmelidir.
 • Saç bakımı mümkün olduğunca organik ürünlerle ve özenli şekilde gerçekleştirilmelidir. Başta jöle olmak üzere, kozmetik ürünler aşırı dozda ve çok sık kullanılmamalıdır. Saçlar belirli aralıklarla doğal haline bırakılmalıdır.
 • Saçların kurumasını engelleyecek, nemlendirici nitelikte şampuanlar tercih edilmelidir.
 • Çok sıcak veya çok soğuk suyla duş alınmamalıdır. Saç derisi için ılık su idealdir.
 • Saçlar yıkandıktan sonra muhakkak havluyla kurulanmalı, ardından da ısısı yüksek olmayan bir saç kurutma makinesiyle kurutulmalıdır.
 • Duş alındıktan sonra 2-3 saat kadar süreyle dışarıya çıkılmamalıdır. Buna özellikle soğuk havalarda daha çok dikkat edilmelidir. Eğer mutlaka dışarı çıkılacaksa, saçların kuru olduğundan emin olunmalı, baş ve boyun bölgesi için mevsime uygun koruyucu aksesuarlar kullanılmalıdır.
 • Saçlar zorlanarak taranmamalı, saç derisi çok sert şekilde kaşınmamalıdır.
 • Saç derisini zorlayacak ve sıkacak saç modelleri kullanılmamalı, saçlar sıkı bir şekilde toplanmamalıdır.
 • Saç derisine belli aralıklarla yumuşak bir şekilde masaj yapılması fayda olacaktır.

UYARI: Bu makaledeki bilgiler yalnızca eğitici nitelik taşır. Hastaların alternatif tedavi yöntemlerinden haberdar olması için yazılmıştır. Onikibilgi.com olarak, makalede verilen bilgilerin kesinliği ile ilgili bir iddiada bulunmadığımızı ve rahatsızlığınızla ilgili atacağınız adımlarda sorumluluk kabul etmediğimizi bilginize sunarız. Rahatsızlığınıza bu makale ile teşhis koymamanızı önerir, size en uygun tedavi yöntemi için muhakkak doktorunuza başvurmanızı önemle hatırlatırız.

Saç Nezlesi Nedir, Nasıl Geçer? İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. fatma güneş 11 Aralık 2018 #

  Bu illetten kurtulan var mıdır, ne yapmak gerekiyor?

Bir cevap yazın