Saç Rengini Açmak İçin Papatya Suyu

Saç Rengini Açmak İçin Papatya Suyu

Saçlarınıza hareket katmak veya bir kaç ton açık saçlar için papatya suyu kullanabilirsiniz. Saç rengini açmak için kullanılan oldukça eski bir yöntem olan papatya suyu, yine saç rengini açmak için kullanılan oksijenli suya göre daha avantajlıdır. Çünkü saçları kurutmaz, kırılmasına neden olmaz, üstelik saç derisini yumuşatarak kepek gibi saç derisine bağlı sorunlara iyi gelebilir. Ancak benim önerim papatya suyunu saçınızın tümüne sürmeden önce küçük bir tutamda denemeniz. Bazen, saçın doğal rengine bağlı olarak tam istediğiniz rengi elde edemeyebilirsiniz.

Papatya Suyuyla Saçları Açmak

Papatya suyu deyince aklınıza bir sürü papatya toplayıp bunları katı meyve sıkacağında sıkmak gelmesin. Saçınıza sürmek için papatya suyu hazırlamak istiyorsanız bir kaç sallama poşet papatya çayınızın olması yeterli. Bu poşet çayları normal çay hazırlar gibi sıcak suyu koyduktan sonra 10-15 dakika demlenmesini bekleyip “papatya suyu” elde edebilirsiniz.

Duştan çıkmadan önce saçlarınızı iyice soğuttuğunuz bu suyla durulayın ve çıktıktan sonra havluyla sadece fazla suyu alarak doğal kurumaya bırakın. Saçınızı güneşte kurutursanız saçlarınız kısa sürede ve daha çok açılır.

Daha pratik bir yöntem için papatya suyunu spreyli bir şişeye alıp dışarı çıkmadan önce saçınızın geneline sıkabilirsiniz.

Saçınızın bazı bölümlerini açmak ve genel olarak kendi rengini korumasını istiyorsanız duştan sonra, saçınız ıslakken rengini açmak istediğiniz bölgeleri tutamlara ayırın ve sadece bunlara papatya suyu sürün.

Saçlarınızın alacağı rengin ne olduğu test etmek isterseniz 3-4 gün kadar saçınızın küçük ve ilk bakışta görünmeyen bir bölgesinde deneme yapabilirsiniz.

Bunları Biliyor Muydunuz?

 • Limon suyu da saç açmakta kullanılmaktadır. Ancak limon asidiktir ve saçınıza zarar verebilir. Eğer limon suyunu kullanmak isterseniz de bir miktar suyla seyrelttikten sonra kullanmanız önerilmektedir. Çünkü böylelikle limon suyunun asiditesi azalacak ve saçınıza vereceği zarar minimize edilmiş olacaktır. Bununla birlikte papatya suyunun saçınıza bir zararı yoktur ve bu sebeple rahatlıkla kullanılabilir.
 • Papatya suyu kullanımı saçınızda istemeyeceğiniz renklere yol açabilir. Bu sebeple yukarıda da belirtildiği gibi önce saçınızın küçük bir kısmında denemenizde fayda vardır.

Papatya Suyu ile Saç Rengi Açma

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

 • Marketten alacağınız papatya çayı
 • 1 adet kupa
 • 1 adet sprey şişesi
 • Bir miktar su

Uygulanışı:

 • Öncelikle yaklaşık 1,5 bardak suyu kaynatın.
 • Ardından kaynattığınız suyu kupanızın içine dökün. Su çok sıcak olduğu için dikkatli olun.
 • 1 adet poşet papatya çayını suyun içine koyun. Eğer daha yoğun bir karışım elde etmek isterseniz 2 adet poşet çay da koyabilirsiniz.
 • Çay poşetlerini yaklaşık 2-3 saat boyunca suda bekletin. Böylelikle karışımınız soğuyacaktır.
 • Soğuduktan sonra çay poşetlerini sudan çıkartın.
 • Ardından çayı sprey şişesine dökün.
 • Papatya çayını tüm saçınıza sıkın ve saçın tamamına nüfuz etmesi için saçınızı tarayın.
 • 1-2 saat boyunca ya da saçınız kuruyuncaya kadar güneşte oturun.
 • Saçınızı ılık suyla durulayın.
 • Unutmayın! Bu kademeli bir süreçtir ve bu sebeple sadece bir kez denedikten sonra büyük bir değişiklik beklememeniz gerekmektedir.
 • Daha hızlı sonuçlar için bu yöntemi haftada 2 ya da 3 kez uygulayın. Ve üzülmeyin bu yöntem saçınıza zarar vermez.

, , ,

Saç Rengini Açmak İçin Papatya Suyu İçin 28 Yorum Yapılmış

 1. Dilara 22 Ağustos 2014 #

  Merhaba, ben 16 yaşındayım. Saçlarım açık kumral. Biraz daha açık olmasını istiyorum ama yaşımdan dolayı boyaya karşıyım. Birçok yöntem okudum ama en doğalı papatya suyu geldi. Ben kapalı olduğum için uyguladıktan sonra güneşe çıkma gibi bir ihtimalim yok. Acaba ne yapabilirim? Ve bazıları istenilen rengi vermediğini, kızıllıklar bıraktığını söyledi doğru mudur?

  • Pınar 06 Nisan 2015 #

   Aslında diğer arkadaşlar haklı. Önemli olan oraya ısı gelmesini sağlayıp saçın papatya suyunu iyice çekmesi. Fakat güneşe çıkma ihtimali olanlar için daha avantajlı çünkü güneş papatya suyuna yardım ederek daha fazla açıyor. Sadece renkte değişiklik olur. Önemli bir farklılık olmaz.

 2. hazal 25 Ağustos 2014 #

  Sac kurutma makinesiyle kurutursan aynı etkiyi görürsün önemli olan ışık değil ısı.

  • Beyzanur 23 Nisan 2015 #

   Hayır tabii ki. Eğer güneşte 1 saat kadar falan o şekilde durursan, saçının daha çabuk açıldığını gözlemleyebilirsin.

 3. irem 22 Ocak 2015 #

  Merhaba, papatya suyunu saçıma uygulayacağım ancak saçımın fazla açılmasından çekiniyorum, ne kadar sürmem gerekir acaba?

  • ilayda 07 Mart 2015 #

   Bir su bardağı yeterli olur İremcim

 4. ayşe 30 Mart 2015 #

  Kötü bir kokusu varmış doğru mu?

 5. derya esmer 17 Nisan 2015 #

  Ben yaptım daha önce, çok güzel ve doğal bir sarılık veriyor.

 6. Aleyna 23 Nisan 2015 #

  Ben papatya ile açtım saç rengimi. Eski saç rengime nasıl dönebilirim bir fikri olan var mı ?

 7. elif 05 Mayıs 2015 #

  Ben saçlarımı hint kınası ile siyah yaptım şimdi papatyayla açabilir miyim?

 8. başak 11 Mayıs 2015 #

  Ben de uygulayacağım.İnşallah güzel olur, herhangi bir yan etkisi var mı acaba?

 9. ece 16 Mayıs 2015 #

  Saçıma 2-3 defa uygulasam istediğim rengi verir mi?

 10. elif 18 Mayıs 2015 #

  taze papatyayla yapsak olmaz mı ?

 11. yağmur 17 Haziran 2015 #

  Kızlar ben geçen yaz papatya suyuyla saçımı açtım ve gayet memnun kaldım. Saçlarımı kurutma makinasıyla da kuruttum sorun olmadı. Kurutulmuş papatya ile yaptım çok zahmetli, saçlarım koyu kumraldı, uçları koyu sarı oldu.

 12. deniz 18 Haziran 2015 #

  Taze papatya ile iki kere uyguladım pek etkili olmadı, kuru papatya denesem işe yarar mı?

 13. Sıla 23 Haziran 2015 #

  Arkadaşlar papatya çayını kaynattıktan sonra sadece tek sefer mi kullanılabiliyor? Her seferinde yeni kaynatmak gerekir mi?

 14. Iremses 08 Ağustos 2015 #

  Ben kumralım. Saçıma bu işlemi uygularsam koyu sarı gibi bir renk elde edeceğimi düşünüyorum ancak sacım uzun süre sonra da olsa eski rengine döner mi yoksa kalıcı bir işlem midir?

 15. Aslı 13 Ağustos 2015 #

  Arkadaşlar öncelikle yaşım 18 ve bu uygulamayı en az 4-5 defa yaptım. Hem saça zarar verecek türden amonyak papatyada yok, hem de gözle görülür bir sonuç elde ediyorsunuz. Şunu da açıklayayım kına vb. uygulamalarda çok çok dikkatli olun çünkü saçınızı sarı yerine turuncu yapma ihtimaliniz de var. O nedenle saçınızın ufak bir tuttamında deneyip öyle uygulamanızı tavsiye ederim. Benim saçlarım doğal kumraldı, asla boya kullanmadım. Bu papatyayı herhangi bir aktardan aldım, 2 su bardağı suya 1 avuç papatyayı koyup kaynattım. Daha fazla koyayım daha çok açılsın demeyin boşa gider papatyalar. Saçımı kuruttum yıkadıktan sonra, papatya suyuna saçımı batırdım, güneşe çıktım ve 1 saat gibi bir sürede o Ağustos sıcağını beynime çektim :D saçlarım inanılmaz derecede açılmadı fakat bir ton daha attı. 2 gün arayla 3 defa yaptım şuan doğal sarı saçlarım var. Eşitliği sağlamak için kaşlarınızda da uygulayabilirsiniz. :)

  • Nergis 11 Eylül 2018 #

   Dip renk sarı mı geliyor, kendi dip rengin mi?

 16. Deniz 10 Eylül 2015 #

  Papatya suyu aldım ve 2 gündür saç uçlarıma uygulayıp, 45 dakika gibi güneşte bekletiyorum ama bir değişiklik göremedım, kaç defa kullanmam gerekiyor?

  • Kübra 16 Nisan 2016 #

   Peki saçlarının rengi ne?

 17. Öykü 05 Mart 2016 #

  Aktardan alınan hazır papatya suyu işe yarar mı

 18. pınar 12 Nisan 2016 #

  Size tavsiyem papatya suyunun içine yarım çay bardağı kadar oksijenli su ilave etmeniz. İki seferde farkı görürsünüz, tabii işlem görmemiş saç ise. Benim saçımda hint kınası vardı, kestirdim üstlerde hala var altlarda tamamen gitti, ense saçlarım çok güzel açıldı ama üst saçlarım kaldı biraz daha uzasın tekrar kesıp işleme devam edeceğim…

 19. Edanur 29 Haziran 2016 #

  Güneş olmadan saç kurutma makinesiyle kurutsak olur mu?

  • nazlı su 01 Temmuz 2016 #

   Güneşli bir ortamda kurutsan saç rengini doğal bir renkle açar, güneş daha iyi.

 20. erhanazlı 14 Temmuz 2016 #

  Saçlarımı 8.1 açık küllü kumral ile boyuyorum, ama biraz daha açılması için papatya suyu sürsem fayda eder mi? Güneşte durma konusu için de bu yaz aylarında deniz de falan güneşlenirken yanınıza alıp sürebilirsiniz :)

 21. İlayda 22 Ocak 2017 #

  Yıkadıktan sonra mı uygulayalım yoksa uygulayıp öyle mi yıkayalım saçlarımızı?

Bir cevap yazın