sac-rengini-acmanin-yollari

Saç Rengini Açmanın Doğal Yolları

Açık renk saçlar birçok kadın tarafından beğenilir. Bu sebeple kuaförlere gidilip saçın özelliğine göre oryal ya da boyayla açma işlemi uygulanır. Hatta kendine güvenen ve yeterli bilgisi olan kişiler açma işlemini evlerinde de uygularlar. Tabii, oryal ya da boya ile saç açma kimyasal içerikli yöntemlerdir ve özellikle yanlış kullanım sonucu saça ciddi zararlar verebilirler. Bununla birlikte eğer saçınızın durumu ve tipi müsaitse bir takım doğal yöntemlerle saç renginizi açabilirsiniz.

Saç Rengi Açmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Mutfağınızda bulunan ya da aktarlardan temin edebileceğiniz birçok farklı malzeme ile saçlarınızı birkaç ton açabilmeniz mümkündür. Biz de bu sebeple evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç tarifi sizler için bir araya getirdik.

Limon ve Su Karışımı

Her evde hemen her zaman bulunan limon gıda ürünü olması dışında başka alanlarda da kullanılabiliyor. Bu farklı kullanım alanlarından biri de saçlarınız. Tek yapmanız gereken bir bardak limon suyu ile bir bardak suyu karıştırıp nemli saçlarınıza sürmek ve güneşin altında vakit geçirmek.

Bu uygulama sırasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ise şöyle:

 • Karışım içerisinde yer alan limon suyu ile suyun miktarları eşit olmalı.
 • Karışımı bir sprey şişesine koyup sprey şeklinde saçınıza uygulayabilirsiniz. Ancak eğer kullandığınız eski bir şişe ise daha önce içerisinde ne olduğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle daha önce içerisinde herhangi bir kimyasal madde yer almışsa şişenin tamamen bu maddeden arındığına emin olmalı ya da en doğrusu başka bir şişe kullanmalısınız.
 • Uygulama öncesi saçınızı ıslatmalı ve suyunu aldıktan sonra nemli saça karışımı uygulamalısınız.
 • Eğer mümkünse saçınızı en son birkaç gün önce şampuanlamış olmalısınız. Böylece saçınızdaki doğal yağlar saçınızı limon suyunun zararlarına karşı koruyacaktır.
 • Eğer saçınızda belli bölgeleri açmak istiyorsanız pamuk ile sadece bu bölgelere karışımı uygulayabilirsiniz. Ya da özellikle daha fazla açılmasını istediğiniz yerlere daha fazla sprey sıkabilirsiniz.
 • Karışımdan bir miktar saç köklerinize de uygulamalısınız. Böylece saç kökleriniz saçınızın geri kalanından koyu renkte kalmayacaktır.
 • Güneş sayesinde saçlarınız daha fazla açılacaktır, ancak yine de saçınızın zarar görmemesi için 60 dakikadan fazla güneşte kalmamanızda fayda vardır.
 • Saçlarınız için güneşten faydalanırken cildinizi güneşe karşı korumaya özen gösterin.
 • Eve gelince saçlarınızı durulayın ve limon suyunun verdiği yapışkanlık geçtikten sonra şampuanınızı ve saç kreminizi uygulayın.
 • Saçınızı kurutma makinesi ile kurutmayın, böylece limon suyunun kurutucu etkisine karşı saçınızı korumuş olursunuz. Kurutma makinesi yerine saçınızın doğal olarak kurumasını tercih edin.

Bal ve Zeytinyağı Karışımı

Saç rengi açmanın bir diğer doğal yolu ise özellikle kahvaltılarda kullandığımız bal ile yemeklerimizin vazgeçilmezi zeytinyağı karışımınızı saçınıza uygulamaktır. Bunun için de tek yapmanız gereken yarım bardak bal ile yarım bardak zeytinyağını bir kapta çok iyi karıştırdıktan sonra bu karışımı ıslak saçlarınıza masaj yaparak uygulamanız.

Elbette bu uygulama sırasında da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var:

 • Eğer saçınızın sadece belli kısımlarını açmak istiyorsanız karışımı buralara uygulayın.
 • Karışımı en az yarım saat saçınızda bekletin. Ne kadar uzun bekletirseniz saçınız o kadar fazla açılacaktır.
 • Saçınızı bol su ile durulayın ve saçınızda yapışkanlık ya da yağlılık kalmadığından emin olunca şampuan ve saç kreminizi uygulayın.
 • Bu işlem saçınıza limon suyu kadar zarar vermeyecektir. Bu sebeple eğer sonuç hoşunuza giderse ve saçınızın rengini biraz daha açmak isterseniz birkaç gün sonra aynı karışımı tekrar uygulayabilirsiniz. Bir sonraki uygulamanızda karışımınıza nane ya da lavanta yağı ekleyerek saçınızın rengi açılırken bakım da yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Papatya Suyu

Papatya suyu ile saç rengini açmak birçoğumuzun küçüklüğünden beri bildiği ve özellikle yaz tatillerinde uyguladığı bir yöntemdir. Bunun için bir avuç kuru papatya 2 bardak suyun içinde kaynatılmalı ve suyun rengi sararınca ateş söndürülmelidir. Süzüp soğutulan papatya suyu bir sprey şişesine konulmalı ve saçın her yerine sıkılmalıdır. Sonrasında ise en az 1 saat güneş ışığında beklenmelidir.

Saç Rengi Açmanın Diğer Yolları Nelerdir?

 • Oksijenli suyu saçınıza sürüp birkaç saat saçınızda bekletebilirsiniz. Ancak bu yöntem saça ciddi zararlar verebilir ve saç tonunuza göre ortaya çok kötü sonuçlar çıkabilir.
 • Tarçın ve saç kremini karıştırarak saçınıza uygulayabilir ve bu karışımı en az 4 saat saçınızda bekleterek saçınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken toz tarçının miktarının saç kreminin miktarının iki katı olması gerektiğidir.
 • Duşta durulama suyunuza yarım bardak kadar elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Böylece hem saçınızın renginde açılma olacak hem de daha parlak ve güçlü saçlara sahip olabileceksiniz.
 • Birçok doğal yöntem ve oksijenli su gibi yöntemler dışında daha önce de belirtildiği gibi boya ya da oryalle de saç rengi açılabilir. Ancak bu ürünlerin kullanımı çok önemlidir ve eğer dikkat edilmezse saça ciddi zararlar verebilirler.

Saç Renginin Açılması Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Saç açma işleminden sonra saçınıza bakım uygulayın. Böylece saçınız kaybettiği nemi kazanacaktır.
 • Oksijenli su, oryal ve boya kullanımına dikkat edin. Aksi takdirde saçınız ciddi zararlar görebilir.
 • Saç renginiz çok koyu ise bir uzman yardımıyla saç renginizi açmanızda fayda vardır.
 • Güneş cildinizi nasıl bronzlaştırıyorsa saçlarınız üzerinde de açıcı etkisi vardır. Özellikle deniz suyunun etkisi ile güneşin renk açıcı özelliği artacaktır. Ancak güneşin de zararları olacağı için, cildinizi ve saçlarınızı güneşe karşı koruyacak ürünlerle desteklemelisiniz.

Kaynak:

Wikihow: How to Lighten the Colour of Your Hair

, ,

Saç Rengini Açmanın Doğal Yolları İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. melisa 15 Temmuz 2015 #

  Bal ve zeytinyağıyla yapılan işlemde güneşte bulunmamıza gerek var mı yoksa gece yapsak da olur mu?

  • Ensar 06 Kasım 2015 #

   Yok sanmıyorum yoksa söylerdi herhalde:)

 2. irem 06 Mart 2016 #

  bu uygulamalardan hangisi daha etkili oluyor

 3. Ece 18 Mayıs 2016 #

  Ben saçıma limon sürdüm üstüne de karbonat çok etkili oldu.
  Saçımda 50 dk beklettikten sonra yıkadım, sarı oldu.

  • Elanur 25 Mayıs 2016 #

   Benim olmadi 😧😦

 4. gizem 01 Temmuz 2016 #

  ben de denedim çok güzel oldu

Bir cevap yazın