Saç yağlanmasının nedenleri

Saç Yağlanmasının Nedenleri

Saç ürünlerinin reklamlarında genellikle “kuru saçlar” konu edilir ancak yağlı saçlarda en az kuru saçlar kadar sorun yaratabilir. Tamam, saçtaki yağ saç uçlarının kırılmasını önler, saç derisinin yumuşak kalmasına yardımcı olur ve çeşitli cilt hastalıklarının önünü açan saç derisinin aşırı kuruması problemine engel olur ancak bu yağın fazlası başta saçın görünümü olmak üzere istemeyeceğiniz bazı durumlara yol açabilir. Örneğin yağlı saç, kuru veya normal saça göre çok daha çabuk kirlenir, şekil vermesi zordur ve fazla yağ düzenli olarak temizlenmediğinde saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir.

Saç Neden Yağlanır?

Bunun cevabı oldukça basit. Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa saç derisindeki yağ salgılayan bezler normalden daha fazla yağ üretiyordur. Bu yağ bezleri saç derisi dahil olmak üzere vücudumuzdaki her gözenekte bulunur. Görevi cildin yumuşak kalmasını ve nemlenmesini sağlamaktır. Ancak nasıl yağlı, karma, kuru cilt tipi varsa saç içinde aynı şey geçerlidir. Yani bazı insanların saç derilerinde bulunan yağ bezeleri diğerlerine göre daha aktiftir ve daha çok yağ üretir.

Saçın Yağlanmasının Diğer Nedenleri

Saç derisindeki gözeneklerin fazla yağ üretmesi dışında saçın yağlanmasının başka nedenleri de vardır. Örneğin saçınızı düzenli olarak yıkamıyorsanız yağ üretimi normal bir düzeyde olsa dahi saçınız bir süre sonra yağlanacaktır. Ayrıca kalın telli ve kıvırcık saçlar ince telli düz saçlara göre daha çabuk yağlanır. Kıvırcık saçın bir diğer dezavantajı da üretilen yağın saç tellerine eşit miktarda yayılmamasıdır. Yani saç derisinde üretilen yağ saçın kıvırcık olması nedeniyle diplerde birikirken saç uçlarına ulaşamaz ve bir süre sonra kuruyan saç uçlarında kırılmalar oluşabilir.

Bunlara ek olarak hormon seviyelerinde yaşanan düzensizliklerin saçın yağlanmasına yol açtığı bilinmektedir. Hormon seviyelerinin dalgalandığı ergenlik ve hamilelik dönemlerinde saçın daha çabuk yağlanması doğal kabul edilir. Ayrıca hormon düzensizliğine yol açan adet dönemi öncesi ve sırasında saçınız yağlanabilir. Aynı durum herhangi bir nedenden dolayı hormon düzensizliği yaşayan erkekler içinde geçerlidir.

Fazla Yağın Neden Olabileceği Sorunlar

Saçınız fazla yağlıysa bu yağ kepek oluşumunu tetikleyebilir. Seboreik dermatit saç derisinde görülen aşırı yağlanmanın neden olduğu bir diğer sorundur. Sürekli yağlanan saç derisi iltihaplandığında kaşıntılı bir cilt hastalığı olan seboreik dermatite yol açabilir. Saç derisinde yoğun kaşıntı, kızarıklık, kepek ve kabuklanma bu cilt hastalığının belirtileri arasındadır. Çeşitli merhemlerle, özel şampuanlarla tedavi edilebilir ancak tedavi süresi oldukça uzundur. Saç derisinde oluşan yağ düzenli olarak temizlenmediğinde gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Gözenek tıkandığında sivilce oluşumuna zemin hazırlar ve bu nedenle saç derisi sivilceleriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Neler Yapılabilir?

Saçınız çok çabuk yağlanıyorsa uzmanların önerisi saçınızı her gün şampuanlamamanız yönünde. Çünkü saç her gün şampuanlayıp yağ tamamen temizlediğinde yağ bezleri saçı nemlendirmek için daha fazla yağ üretiyor. Her 2-3 günde bir yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş, fazla yağı alırken saçı kurutmayan bir şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Saç kremi kullanıyorsanız bunu saç diplerine sürmeyin. Çünkü duştan çıktıktan 2-3 saat sonra saç derisinde üretilen yağ bu bölgeyi nemlendirecektir. Saç kremini saç uçlarını nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Saçınız çok yağlıysa ve yağ saç uçlarına kadar ulaşıyorsa nemlendirici saç kremi kullanmanıza gerek kalmayabilir.

Saçınızı ılık suyla duruladıktan sonra cilt gözeneklerini küçültmek için bir süre soğuk suya tutun. Saç durulama suyuna ekleyeceğiniz bir miktar sirke gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Saç kurudukça sirke kokusu gidecektir.

Saç şekillendirici ürün kullanmanız gerekiyorsa seçici olun. Yağlı saçı olanlar için jöle, köpük, sprey gibi ürünler pek önerilmiyor ancak illa kullanmanız gerekiyorsa yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş ürünleri tercih edin. Saçı ıslak gösteren jölelerden uzak durun çünkü bu tip jöleler saçınız yağlı olmasa bile yağlı bir görünüm verecektir.

Saçı gerektiğinden fazla fırçalamak yağ üretimini tetikler ve saçınızın duştan kısa bir süre sonra yağlı görünmesine neden olabilir.

Gün içinde saçınızla oynama alışkanlığınız varsa bunu bırakın çünkü ellerde bulunan yağ saça geçerek çok daha kısa sürede yağlanmasına yol açar. Saçınızı düzeltmeniz gerekiyorsa elleriniz yerine fırça veya tarak kullanın.

Saçınız yağlandıysa ve yıkayabilecek durumda değilseniz kuru şampuan kullanabilirsiniz. Kuru şampuanı saç diplerine döktükten sonra parmak uçlarınızla yayın ve daha sonra geniş dişli bir tarakla tarayın.

Saç maşası saçın daha kısa sürede yağlanmasına yol açar. Ayrıca ısıyla çalışan bu cihazlar saçı çok yıpratır. Bu nedenle mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın