Saça İyi Gelen Yağlar

Saça İyi Gelen Yağlar

Artık çoğumuz saçlarımızın daha sağlıklı olması için tek alternatifin pahalı kozmetik ürünler veya kuaförde yapılan bakım uygulamaları olmadığını biliyoruz. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir beslenme programıyla birlikte doğru yağlarla düzenli olarak yapılan saç bakımını birleştirebilirseniz saçlarınız hiç olmadığı kadar parlak, güçlü, hacimli ve sağlıklı olabilir. Önemli olan saç tipinize en uygun yağı belirlemek, bu yağları kullanarak saç bakımı yapmak ve oluşturduğunuz saç bakım rutinine sadık kalabilmek.

Saç Bakımında Doğal Yağlar

Herkesin saçıyla ilgili problemi farklı; kimisi aşırı yağdan, kimisi aşırı kuruluktan, bazılarımız hacimsiz ve sönük saçlardan bazılarımız ise gün geçtikçe seyrelen saçlardan şikayetçiyiz. İşte tüm bu sorunlar için doğal yağları kullanabilirsiniz.

Sızma Zeytinyağı: Sızma zeytinyağı saça ve cilde faydası bilinen omega yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca niasin ve biotin gibi direk saç için önerilen B vitaminleri içermektedir. Zeytinyağının saça faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; saç derisini nemlendirir ve yumuşatır, koparak dökülmeleri azaltır, uçların kırılmasını önler, saç köklerini güçlendirir ve yaşa bağlı saç dökülmesini yavaşlatır.

Hindistan Cevizi Yağı: Saçların sağlıklı uzaması için önerilen yağlar arasındadır. Oldukça yaygın olarak kullanılan Hindistan cevizi yağı aşırı kuru saç ve saç derisini nemlendirir, saça doğal parlaklık verir ve yumuşatır, içerdiği vitamin ve minerallerle saçı besler. Saçınızı uzatmaya çalışıyorsanız Hindistan cevizi yağıyla bakım yaparak kırılmaları önleyebilirsiniz.

Aspir Yağı: Yalancı safran yağı olarak da bilinen aspir yağı saçı güçlendiren ve saç tellerini kalınlaştıran “oleik asit” içerir. Özellikle boyadan, denizden ve güneşten çok yıpranmış saçlar için önerilmektedir. Düzenli olarak kullanıldığında saç köklerine daha fazla oksijen gitmesini ve köklerin güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda saça hacim kazandırır ve parlaklık verir.

Argan Yağı: Diğer yağlara oranla elde edilmesi zahmetli olduğu için nispeten daha pahalı bir yağ olan argan yağı pek çok saç bakım ürününde kullanılmaktadır. Saçın sağlıklı uzamasını desteklerken A vitamini ile çevresel faktörler nedeniyle yaşanan saç dökülmesini yavaşlatır. Yıpranmış saçlar için kullanılabilir.

Avokado Yağı: Avokado yağı genellikle “ipeksi” saçlar elde etmek için kullanılmaktadır. Saçı ve saç derisini yumuşatır ve saça parlaklık verir. Diğer bir önemli faydası ise saç teline tutunarak saçları güneşin zararlı ışınlarına karşı korumasıdır.

Hintyağı: Çok iyi bir nemlendiricidir ve saçı yumuşatarak kolay şekil almasını sağlar. Omega 9 yağ asitleri bakımından zengin olan Hintyağı düzenli olarak kullanılırsa saç dökülmesini yavaşlatır ve saçın parlak görünmesini sağlar.

Badem Yağı: Saç bakımından sık kullanılan yağlar arasında bulunan badem yağı cildi olduğu gibi saçları da yumuşatır. Badem yağıyla düzenli olarak saç derisine masaj yapmak saç köklerini güçlendirir, aşırı yağı alır ve saç derisini nemlendirerek saçların daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Biberiye Yağı: Çok sayıda antioksidan ve vitamin içeren biberiye yağı taşıyıcı yağlarla inceltilerek (badem yağı, zeytinyağı, jojoba yağı…) saç derisine masaj yapmak için kullanılabilir. Biberiye yağı saç köklerini güçlendirir ve besler.

Kekik Yağı: Özellikle incelen saçlar için önerilen kekik yağı anti mikrobik özelliği ile saç derisinde görülen çeşitli cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

Nar Çekirdeği Yağı: Mükemmel bir nemlendiricidir. Saç derisini ve saç tellerini yumuşatır, yıpranmış saçlara iyi gelir. Nar çekirdeği yağını şampuanınıza karıştırarak da kullanabilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın