Saçın Hızlı Uzaması İçin Yöntemler

Saçın Hızlı Uzaması İçin Yöntemler

Saç bakımı ile ilgili bundan önceki yazılarımda da belirttiğim gibi saçın hızlı uzaması için en iyi yöntem vucut ve saçlar için gerekli vitamin ve minerallerin düzenli olarak alındığı bir dengeli beslenme programıdır. Bitkisel yağlarla ve doğal saç bakım maskeleriyle saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz ancak yedikleriniz vücudunuzu beslemiyorsa bu sağlıklı görünüm olmayacaktır.

Doğru ve Dengeli Beslenme: Saçların hızlı uzaması ve sağlığımız içeriden dışarıya doğru gelişen bir süreçtir. Yani vücudumuz, organlarımız iyi çalışmazsa saçlarımızda hızlı uzamaz ve sağlıklı görünmez. Bu yüzden yeteri kadar protein almak beslenirken dikkat etmeniz gereken ilk nokta. Ayrıca demir, omega 3 yağ asitleri, A ve C vitamini gibi saç uzamasını destekleyen vitaminleri her gün yeterli oranda almanız gerekiyor. Bu vitamin ve minerallerin hangi besinlerde bulunduğunu tek tek yazmayacağım ama bir fikriniz olması açısından bol bol yeşil yapraklı sebzeler (açık veya koyu yeşil), yağlı balıklar (ton balığı somon gibi soğuk deniz balıkları) ve C vitamini içeren meyveleri tüketmeniz yeterli olacaktır.

Düzenli Bakım: Sadece saçın hızlı uzaması için değil var olan modelin daha iyi görünmesi içinde düzenli olarak saç bakımı yapmak, saçın tipine uygun doğru ürünleri kullanmak önemlidir. Saç derisini temiz tutmak; saç köklerinin bulunduğu gözeneklerin hava alması, saçın yumuşaklığı için doğal yağ üretiminin devamı, kepek, egzama mantar gibi saç derisinde oluşabilecek cilt hastalıklarından korunmak için gerekli.

Tabi bunu yaparken ağır kimyasallar içeren şampuanları her gün kullanmak saç derisini kurutabilir ve saçları kırılgan hale getirebilir. Bu nedenle ya şampuanı gün aşırı kullanın ya da sulandırın. Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız aşağı yukarı her ürün saçlarınıza zarar verir. Bu yüzden bu gibi ürünleri en az seviyede kullanmanızı sağlayacak iyi bir model seçmelisiniz. Sprey, köpük, jöle, saç maşası gibi cihazları ve şekillendirici ürünleri olabildiğince az kullanın.

Tarak ve Fırça: Belki fırçayla saçlarınızı şekillendirmek daha kolay ama fırça özellikle nemli saçları çok yıpratır ve kırıkları arttırır. Sürekli kırılan uçları aldırmak zorunda kalacağınız için saçlarınızın uzaması istediğinizden daha uzun zaman alabilir. Bu yüzden saçlarınızı nemliyken fırçalamak yerine geniş ağızlı bir tarak kullanın. Saç kuruma makinesi yerine havluyla kurutun. Sıkı lastik ve taç gibi aksesuarlar kullanmamaya çalışın.

Saçın Hızlı Uzaması İçin Yöntemler Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bundan önceki yazılarımda saçların hızlı uzaması için yapılabilecek doğal bakım maskeleri hakkında bazı bilgiler vermiştim. Hint yağı saç uzatır mı? yazısında Hint yağıyla saç bakımı ve saçların uzaması üzerine etkisi ve saç uzaması için vitamin desteği yazısında saçlar için önemli vitaminler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca saç bakımı ile ilgili en çok okunan yazılarımdan biri olan sirkeyle saç uzatma ve sirkeyle saç yıkama yazısında sirkenin saçlara faydaları ve nasıl uygulanabileceği konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

Unutmayın saçın hızlı uzaması ve sağlıklı görünmesi için yapacaklarınız aşağı yukarı aynıdır. Yani saçlarınız istediğiniz uzunluğa geldikten sonra dengeli beslenmeyi bırakır ve yeterli bakımı yapmazsanız saçlarınız ne kadar uzun olursa olsun uçları kırılacak, solgun ve sağlıksız görünecektir.

,

Saçın Hızlı Uzaması İçin Yöntemler İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. mizgin 21 Aralık 2013 #

    Ben daha kolay yöntemler istiyorum. En kolayını hiçbir malzeme kullanmadan lütfen bunu benim için yapın.

  2. Esma 16 Mayıs 2014 #

    Bence de şuan saçım maalesef dipten uca 72 cm :-(

Bir cevap yazın