Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ağrılar

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ağrılar

Safra kesesi ameliyatı sonrası ağrılar gerçekleştirilen operasyon tipine ve ameliyatın üzerinden geçen gün sayısına göre değişebilir. Ameliyattan hemen sonra kullanılan ağrı kesicileri takiben evde ağız yoluyla alınacak ağrı kesiciler reçete edilebilir. Açık safra kesesi ameliyatı daha büyük bir bölgede gerçekleştirildiği için yaraların iyileşmesine bağlı olan ağrılara, daha az bölgenin açıldığı laparoskopik cerrahi ise operasyon sırasında enjekte edilen karbon dioksit nedeniyle gaz ağılarına neden olabilir.

Ağrı düzeyleri ameliyat günü ve takip eden 3-5 gün boyunca yüksek olabilir ancak zamanla azalma eğilimdedir. Bu dönemde ağız yoluyla alınan ağrı kesicilerin dozajı yüksek tutulabilir. Önemli olan yaraların yol açtığı ağrılar ile gazın neden olduğu ağrıları ayırt edebilmek ve buna göre etkili yöntemi belirleyebilmektir.

Safra kesesi ameliyatı sonrası yaşanan ağrıları minimumda tutabilmek ve azalmasını sağlayabilmek için bazı noktalara özen göstermeniz gerekecektir.

Öncelikle doktorunuzun size reçete ettiği ilaçları aynen belirtildiği şekilde kullanın. Tabii bu ilaçlar idrara çıkmada zorluk, düşük kalp atışı ve solunumda yavaşlık, uyuşukluk, mide bulantısı, kabızlık ve düşük kan basıncı gibi bazı yan etkilere yol açabilir, hazırlıklı olun.

Hafif ağrılar için reçetesiz ağrı kesiciler kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Çünkü aspirin gibi, ağrı kesicilerin uzun dönemde sürekli olarak kullanımı mideye ciddi hasarlar vermektedir.

Ameliyat sonrası kabızlığı önlemek için yüksek lif içeren gıdalar tüketin. Eğer ameliyatı takip eden 3-4 gün içerisinde tuvalete çıkamadıysanız doktorunuzdan sindirim sisteminizi rahatlatacak ve bağırsakları yumuşatacak bir ilaç yazmasını isteyebilirsiniz.

Öksürmek ameliyat bölgesinde ağrılara neden olabilir. Öksürmeden önce karnınızın üstüne bir yastık koyarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Aynı şekilde ameliyat bölgesine uygulanacak soğuk kompres ağrıları azaltabilir.

Safra kesesi alınan insanlar hayatlarının geri kalanında gayet normal bir şekilde yaşayabilmektedir çünkü safra kesesi sadece sindirime yardımcı olur ve hayati bir organ değildir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta sindirim sisteminizin eskisine oranla daha zayıf olduğudur. Yani safra keseniz varken yediğiniz gıdaların sindirilmesi daha az soruna yol açarken ameliyat sonrası ağrıları engellemek için daha iyi bir beslenme programı oluşturmalısınız. Bunun için yediklerinizin bir listesini yaparak hangilerinin ağrıya yol açtığını bulmak ağrılardan kaçınmak adına size yardımcı olabilir.

Yağlı gıdaları olabildiğince az tüketmek, yağ gereksimini balık gibi daha sağlıklı alternatiflerden almak, normalde de sindirim sistemine aşırı yük bindiren fazla tuzlu, hazır konserve ve fast-food gibi gıdaları tüketmemek iyi bir başlangıç olabilir. Ayrıca safra kesesi ameliyatı sonrası görülen ishalle birlikte kaybedilen suyu geri alabilmek için her gün 8-10 bardak su içmeniz önerilir. Suyla birlikle önemli mineralleri de almış olursunuz.

Ameliyat sonrası ağır kaldırmamaya, fiziksel olarak yorucu aktiviteleri yapmamaya dikkat edin. Bunları zamana yayarak yapmak, vücudunuzu alıştırmak en doğrusu olacaktır. Safra kesesi ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlar nadiren ciddi bir soruna yol açar. Ancak güvenliği elden bırakmamak için doktorunuza düzenli olarak muayene olun ve şikayetlerinizi net olarak anlatın.

, ,

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ağrılar İçin 11 Yorum Yapılmış

 1. haliyme 20 Eylül 2012 #

  Benim safra kesesi ameliyatından sonra sırtım çok ağrıyor.

 2. selmin 06 Mayıs 2013 #

  Selmin benim safra kesesi ameliyatımdan sonra çok gaz ve şişkinliğim var, birde kabızlık çekiyorum bol sıvı tüketiyorum.

 3. hayrettin 07 Mayıs 2013 #

  Eşim safra kesesinin aldırdı. 15 gün sonra şiddetli ağrılarla ahastaneye gittik. Doktor enfeksiyon kapmış olacağını söyledi. 1 hafta serum tedavisi oldu, taburcu oldu. 2 gün sonra ağrıları arttı. Yine hastahaneye gittik
  böbreklerinde taş olduğundan dolayı böbrek taşının aldırılması gerektiği söylendi. Fakat karaciğer enzimleri yükseldiğinden dolayı ameliyat olamadı, ağrıları yine arttı, yine doktora gittik. Bu sefer doktor safra kesesini kapalı ameliyat yaptığı için kanalda taş olabileceğini söyledi, sonra gasti antreolji bölümüne gitmemizi söylendi. Şu an bu bölümde bulunuyoruz. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

  • emrah 06 Nisan 2015 #

   Hayrettin bey merhaba çok uzun zaman geçmiş, ben de 2014 temmuz ayında safra kesesi ameliyatı oldum fakat ağrılarım bitmiyor. Anlattığınız tür ağrılar ve doktorlar bulamadı sebebini. Şiddetli ağrı oluyor, öksürünce ve kendimi kasınca sırta da vuruyor ağrısı. Eşinize nasıl bir tedavi uygulandı ve sonucu ne oldu acaba?

 4. leventbekir 17 Ağustos 2013 #

  İyi akşamlar, annem safra kesesinden ameliyat oldu 20-21 taş çıkardık ama tam 36 saat sonra fenalaştı kalbi durdu 45 50 dakika sonra geri döndü şimdi şu an yoğun bakımda doktorlar bana dedi ki karaciğerde pıhtı olmuş yani damar tıkanıklığı. Bu doktor hatası mı, yardımcı olur musunuz?

 5. sevgi 15 Temmuz 2014 #

  Bende safra kesemi aldırdım daha 4 gün oldu şişkinlik ve gaz sorunum var ara ara atıştırmama rağmen aksamları ağrılarım artıyor ve şişiyorum. Ameliyattan sonra karin bölgem çok inmiş şişkinlik yoktu daha sonra sisti ve kilo almış gibi bir hale geldim. İner mi yine acaba şişkinlik omur boyu sürecek mi bunları bilmek istiyorum yardım edin bana :( ameliyatım kapalı oldu.

 6. Fahri 07 Temmuz 2016 #

  Ben ameliyat olalı 2 ayı geçti ama bu sabah kalktığımda aşırı bir ağrı oluştu safra kesesinin eski yerinde. Bu arAda fmf hastasıyım, bunun bir etkisi olur mu?

  • Dilek 30 Aralık 2016 #

   Merhaba merak ettim, ağrılarınız yine oluyor mu? Aynı şekilde safra kesesi ameliyatı oldum 10 gün arayla sabahları çok şiddetli ağrıyla uyanıyorum, sonra bir anda kendiliğinden geçiyor ağrım, sizin de öyle mi?

 7. Ahmet 07 Ağustos 2016 #

  Annem 5-6 ay önce safra kesesinden ameliyat oldu ve ama sanki ameliyat olmamış gibi hep ağrıyor? Çok sancı oluyor? Lütfen yardım edin.

 8. Saniye özkavak 10 Temmuz 2018 #

  Ben ameliyat olalı 2 ay oldu ama ağrılarım hiç gećmedi.
  Aynen ameliyattan önceki ağrılarım devam ediyor

 9. murat 16 Ocak 2019 #

  Cümleten iyi akşamlar herkese Allah şifa versin bende 10 gün önce safra ameliyatı oldum karaciğer enzimlerim yüksek çıktı mide bulantım var ve yemek yedikten sonra özellikle sabak kahvaltı sonrası ishal oluyor nedeni nedir acaba teşķ

Bir cevap yazın