Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası

Safra kesesi ameliyatı sık yapılan bir ameliyat olmasına karşın sonuçta cerrahi bir müdahaledir ve safra kesesinin alınması vücudun bazı fonksiyonlarını yerine getirirken zorlanmasına neden olabilir. Safra kesesi ameliyatı sonrası görülen problemler arasında nadir olarak safra sızıntısı, pankreatit daha sık ve uzun süreli olarak da ishal sayılabilir. Ameliyat sonrası bir kaç gün sıvı ağırlıklı beslenme verilebilir. Artık ağır ve yağlı yemeklerle vedalaşıp bol mineral ve vitamin içeren bir beslenme programına geçiş yapılmalıdır.

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi ameliyatı için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Birincisi kolesistektomi, ikincisi ise laparoskopik cerrahidir. Kolesistektomi karın bölgesini kaplayan daha geniş bir alanı ilgilendiren bir operasyondur. Laparoskopik cerrahi ise safra kesesinin bulunduğu bölgeye yüzeyden küçük delikler açılarak ulaşılması ve bu deliklerden yapılan operasyonla kesenin alınmasıdır. Laparoskopik cerrahi daha küçük bir alandan gerçekleştirildiği için geleneksel kolesistektomi operasyonuna göre iyileşme süreci daha kısa sürebilir. Hangi operasyon şeklinin kullanılacağına sağlık durumunuza, safra kesesinin ve çevre organların durumuna göre doktorunuz karar verecektir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme

Doktorunuz ameliyat sonrası yemeniz ve yememeniz gereken gıdalar konusunda sizi bilgilendirecektir. Bunlara dikkat etmeniz daha sonra safra ile ilgili başka bir problem yaşamamanız açısından önemli.

Ameliyat sonrası yağlı gıdaları tüketmeye yavaş yavaş, vücudunuzu alıştırarak başlayabilirsiniz. Özellikle ameliyattan sonra 2-3 ay kırmızı et yerine yağı alınmış süt ürünleri, balık, kümes hayvanlarından protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Lifli gıdalar safra kesesi ameliyatı sonrası sık görülen kronik ishali azaltmak için size yardımcı olacaktır. Taze meyve ve yeşil yapraklı sebzeleri (gaz yapmayan) bol miktarda tüketin. Bunlar ishalle birlikte kaybedilen suyun ve vücut için gerekli minerallerin yerine konulması açısından önemlidir.

Günde en az 8-10 bardak içme suyu tüketmeye çalışın. Meyve suları, çay veya diğer içeceklerden aldığınız suyun haricinde 8 bardak su için.

Ameliyat sonrası ishali tetikleyebilecek kafeinli içecekler, yağlı gıdalar, baharatlı yemekler ve şekerlemelerden kaçının. Eğer ishal durumu sürekli olarak devam ediyorsa doktorunuzdan ishale karşı kullanabileceğiniz ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

Ameliyat sonrası sık sık hazımsızlık yaşıyorsanız yine doktorunuza danışarak günlük probiyotik takviyesi alabilirsiniz.

Yenmemesi Gerekenler

Ameliyat sonrası gaz yapıp sizi rahatsız edebilecek, hazımsızlığa neden olabilecek, ishali arttırabilecek gıdalar ise şu şekilde;

 • Kahve
 • Yağlı süt ve süt ürünleri (yağsız olanları tüketebilirsiniz)
 • Çay
 • Çikolata
 • Şekerli ve gazlı içecekler
 • Brokoli
 • Karnabahar
 • Lahana
 • Fasulye
 • Baharatlı yemekler

Safra kesesi alınan her kişi yiyeceklere farklı toleranslar gösterebilir. Bazıları ameliyat öncesi beslenme biçimine yakın bir şekilde hayatına devam ederken bazı kişiler pek çok gıdaya karşı hassasiyet geliştirebilir. Sizin için hangi beslenmenin daha doğru olduğunu bulmak biraz da deneme yanılmayla gerçekleşecektir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Egzersiz

Safra kesesi ameliyatı diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi iyileşme süreci gerektirir. Ameliyat sonrası yorucu egzersizlerden kaçınmalı ve kendinize dinlenme süresi yaratmalısınız. Bu şekilde 6 haftaya kadar yaraların iyileşmesini beklemeniz tavsiye edilir. Kolesistektomi sonrası 2 hafta kadar ağır eşyaları kaldırmamaya çalışın. Düşük hızlı olarak günde bir kaç defa, aralıklarla yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş sürenizi ve hızınızı kendinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak yavaş yavaş arttırabilirsiniz. 6-7 hafta sonra kontrole gittiğinizde nasıl egzersizler yapabileceğiniz hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Daha küçük bir bölgede açılan deliklerle gerçekleştirilen diğer bir safra kesesi ameliyatı türü olan laparoskopik cerrahi sonrası toparlanma süreci daha kısa sürebilir. Laparoskopik ameliyat sonrası 3-5 gün ağır kaldırmayın ve yorucu aktivitelerden kaçının. Yine düşük tempodan başlayan ve her gün hızlanan yürüyüşler yapabilirsiniz.

Safra kesesi ameliyatı sonrası yaşanabilecek komplikasyonlarla ilgili daha ayrıntılı bilgileri safra kesesi ameliyatı sonrası şikayetler yazısında bulabilirsiniz.

, ,

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. arzu 08 Nisan 2013 #

  Annem beş sene önce açık safra kesesi ameliyatı oldu ama bir türlü şikayetleri geçmedi. Her doktora gittiğinde bakıyorlar bir şey yok diyorlar, mide rahatlatıcı ilaçlar veriyorlar. Ondan sonra iki defa midede endoskopi yaptılar mide fıtığı dediler, ağrının sebebi belli değil. Annem korkusundan hiç bir şey yemiyor, sürekli diyet yediği zaman karın ağrısı ve kusma kustuktan sonra biraz rahatlıyor. Sizden bir cevap teşekkürler.

 2. remzi 28 Şubat 2014 #

  Gastritten kaynaklanıyor olabilir.

 3. Şener 30 Nisan 2014 #

  Merhabalar ben kapalı ameliyat oldum bir hafta oldu. Karnımda şişkinlik oluyor yemeklerden sonra. Nasıl beslenmeliyim?

 4. elif 31 Temmuz 2016 #

  Ben de yeni ameliyat oldum, mümkün oldukça yağsız ızgara etler ve sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerek. Zeytinyağlılar tercih edilebilir, kızartmalardan uzak durun. Bol su ve bol yürüyüş. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmalı ve diyete dikkat edilmeli. Bunlara dikkat edilirse çok büyük problem olmayacaktır, karın şişmesi de metabolizmanın yavaşlamasından kaynaklanır, kayısı çayı içebilir, taze kayısı, taze tatlı erik ve metabolizmayı rahatlatıcı diğer şeyler tüketilirse şişlik de gider.

 5. Hasan 20 Ağustos 2016 #

  Kaç hafta yapılacak acaba bu diyet?

Bir cevap yazın