Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri

Safra depolayan ve sindirim için gerekli olan miktarı bağırsaklara aktaran bir organ olan safra kesesi hastalıkları belirtileri genellikle karın bölgesinde ağrı ve hazımsızlık olarak kendini gösterir. Safra kesesi hastalıkları belirtileri hastalığın türüne ve bölgesine göre değişiklikler gösterebilir ancak sağ üst karın bölgesinde yaşanan ağrılar en sık görülen belirtidir.

Ağrı: Safra kesesinde yaşanan sorunlar karnın sağ üst bölgesinden başlayıp sırta kadar yayınlan ağrılara neden olabilir. Kolik görülen kişilerde safra kesesi ağrısı göğüs kafesinin arkasına kadar çıkabilir. Bu ağrı geleneksel ağrı kesicilerle, gaz çıkarmakla ve pozisyon değiştirmekle hafiflemez. Fazla miktarda yemek yemek ve ağır yağlı gıdalar tükettikten bir kaç saat sonra ağrılar artabilir. Gece uykudan ağrıyla uyanma görülebilir.

Hazımsızlık: Safra kesesi hastalıkları sindirimi yakından ilgilendirdiği için hazımsızlık görülebilir. Özellikle yağlı yemeklerden sonra mide bulantısı, kusma, şişkinlik, karın ağrısı ve gaz oluşabilir. Sanfra kesesinde sorun olanlarında daha uzun süreler tokluk hissi yaşaması normaldir çünkü tüketilen gıdalar çok daha yavaş sindirilir. Hastalarda gastroözofageal reflü görülebilir.

İshal ve Kabızlık: Sindirim sürecinde gerekli olan safra eksikliği ishale veya kabızlığa neden olabilir.

Safra kesesi rahatsızlığı yaşayan kişiler genellikle müshil gibi sindirimi rahatlatıcı ilaçlara ihtiyaç duyar.

Bağırsağın alt kısmında görülen ve genellikle safra kesesi hastalıklar ile karıştırılan ağrılar kroniktir ve safra ağrıları gibi akut ağrıya yol açmaz.

Safra kesesinde yaşanan sorunlar nedeniyle oluşan ağrılar ısrarcıdır ve düzenli olarak görülür.

Safra Kesesi Hastalıklarının Diğer Belirtileri

 • Dışkıda renk değişimi
 • Cilt üzerinde beyaz, sarı lekeler
 • Göz aklarında sarı lekeler
 • Omuz altında ağrılar
 • Karın ağrısı
 • Yemeklerden sonra mide bulantısı
 • Hazımsızlık
 • Gece yaşanan karın ağrıları

Safra Kesesi Hastalıkları Teşhisi

Doktorunuz öncelikle safra kesesinin bulunduğu bölgeye hafifçe baskı uygulayarak ağrıya neden olup olmadığını görmek için fiziksel muayene yapabilir. Eğer bakteriyel bir enfeksiyon varsa safra kesesi alması gerekenden daha büyük olabilir. Ultrasonografi genellikle safra taşı teşhisi doğrulamak için yapılır. Diğer bir safra kesesi hastalığı olan poliplerin iyi huylu olup olmadığını görmek için örnek alınabilir.

, ,

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. Mehmet 22 Temmuz 2013 #

  Merhaba,
  İsmim Mehmet ve 36 yaşındayım.Buraya yazdığınız safra kesesinin ne işe yaradığını ve safra kesesi rahatsızlıklarının belirtilerini yazmışsınız.Bende zevkle okudum ve safra kesesi bilgi sahibi oldum..Size daha çok bilgi edinebilmek için sorularım olacak. (1) Safra kesesini aldırmak riskli ve pahalı bir ameliyat mıdır? (2) Safra kesesini aldıran insanlar normal hayata devam edebilirler mi?.Bende son 12 aydır devamlı ayda 2 veya 3 kez karnımın sağ üst kösesinde sağ kaburgamın alt tarafında ağrılar meydana geliyor. Bazen geceleri bazende gün ortasında işte meydana geliyor..Ben fark ettim ki en çok kuru fasulye, bamya çorbası ve kahvaltıda 1-2 kaynamış yumurta yediğimde ağrılar başlıyor, az bir ağrı ile başlıyor ama sonra artıyor. 5 veya 6 saat ağrılarım geçmiyor. Önce doktorlar safra kesesinde ta$tan şüphelendiler ama ultrasonda bir şey çıkmadı. Şimdi parazit olabilir diyorlar, örnek alacaklar. Benim ağrı ve şikayetlerim yukarıda sizin yazdığınıza çok benziyor..halsizlik de hissediyorum. Kilolu olmamama rağmen karnım devamlı davul gibi şiş. Herkes göbeğimin çıktığını söylüyorlar. Bendeki safra kesesi rahatsızlığı olabilir mi? Riskli ve tehlikeli bir ameliyat mıdır? Safran kesesini aldırdığımda rahatlıkla normal hayata devam edebilir miyim?

  • Mehmet 10 Kasım 2016 #

   Benim de devamlı midem-karnım şiş. Halsizlik ve ağrılar var mr’a girdim, tüm tahlilleri yaptırdım bir şey çıkmadı. Safra kesesi ile ilgili bir şey demediler ama bu belirtiler bende de var.

 2. Rahime 02 Aralık 2013 #

  İyi günler yazıyı okurken anlayamadığım bir şey sormak istiyorum safra kesesi hastalıkları belirtilerinde omuz altı ağrısı yazmışsınız omuz altı koltuk altı mı oluyor. Çünkü benim bu belirtilere ek birde sağ koltuk altım ağrıyor. Cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 3. SeL men 03 Temmuz 2014 #

  Ben daha önce gastrit bypass ( midem alındı) ameliyatı oldum ilk baş safra çamuru şuan taş saptandı ve günde 1 öğün gıda tüketip bunu da geri çıkarıyorum ağrı 2 göğüs ortam ve sağ göğüs altımda oluyor. 1 yılda 85 kilo verdim editörlere sormak istediğim soru şu bu rahatsızlığı anladım ki safra taşı yapıyor ve benim midemde yok pekala saframda olmayacağında vücuttaki bu görevi ne üstlenecek. Süreç nasıl ilerleyecek safra olmadan yaşamını sürdüren birçok insanın olduğu bilincindeyim hem mide hem safra olmayan biri için durum aynımı olacak. Yani kısaca saframda alındığında görevi ne üstlenecek yaşama devam edebilecek miyim? Sitenizi takip edip cevabınızı bekleyeceğim.

Bir cevap yazın