Sağ El Uyuşması Nedenleri

Sağ El Uyuşması Nedenleri

Ellerde meydana gelen uyuşma, sağ veya sol el olmasına bakılmaksızın sinirlerde veya kan dolaşımında meydana gelen sorunlara işaret etmektedir. Eğer uyuşma tek taraflı oluyorsa beyin ya da omurilik sorunlarının bir belirtisi olarak görülebilir. Sağ elin uyuşmasının diğer nedenleri ise egzersiz veya spor yaralanmaları, karpal tünel sendromu, kan dolaşımını etkileyen bir pozisyonda uzun süre durma olabilir. Uyuşma sık olarak görülüyorsa ve uzun süreler devam ediyorsa gerekli kontroller için doktora gidilmelidir.

Yerel Sorunlar

Yerel sorunlar, sağ eli direk olarak ilgilendiren yaralanmalar veya sadece bu eli etkileyebilecek sinirlerde yaşanan sorunlardır. Örneğin bileğin ters bir hareketi, bilek veya el kemiklerinden birinin kırılması veya çatlaması, derin kesikler, eli bir yere hızla çarpma bu uyuşmaya yol açabilir. Kasları kontrol eden tendonların fazla kullanımı sonucu görülen Karpal tünel sendromu da sağ el uyuşması nedenleri arasında sayılabilir.

Sistemik Sorunlar

Ellerde, özellikle parmaklarda çok sayıda sinir bulunduğundan ellerin uyuşması sinir hasarına yol açan sistemsel bir hastalığın belirtisi olabilir. Örneğin diyabet, dolaşım sorunlarına yol açabildiğinden belirtileri arasında ellerde ve ayaklarda uyuşma bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin normal dokulara saldırması sonucu görülen “lupus” hastalığı da ellerin uyuşmasına neden olabilmektedir. Kan dolaşımını zayıflatan ve kan hücrelerini etkileyen anemin gibi hastalıklar da ellerde ve ayaklarda uyuşma görülebilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın