Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Yapılması Gerekenler

Artık hepimiz güneşin zarlı ışınlarından, cilde verdiği zarardan, güneşten korunmamız gerektiğinden, cilt kanseri ve güneş arasındaki bağlantıdan haberdarız. Ancak pek çoğumuz yaz aylarında kısacık tatillerimizde bronzlaşmaktan geri kalmıyoruz. Güneş ışınları eğer doğru zamanlarda güneşe çıkılırsa ve bakım ürünleri kullanılırsa cildimiz için yararlı. Burada önemli nokta aşırıya kaçmamak ve cildimizi çok fazla yormamak. Aşağıda bronzlaşırken dikkat etmeniz gerekenler ve sağlıklı bir bronzluk için öneriler bulabilirsiniz.

Öncelikle dikkatsizce güneşe çıkmanın zararlarından bahsedelim. Güneş ışınarına korunmadan çıkarsanız cildiniz daha erken yaşlarda kırışmaya başlayacak ve lekeler oluşacaktır. Istakoz olup tatilinizin yarısında omuzunuzda, yüzünüzde yoğurtla gezmek zorunda kalabilirsiniz.

En önemlisi ise cilt kanserinin en önemli nedenlerinin başında uzun süre, güneşin en kuvvetli olduğu saatlerde korumasız olarak güneş ışığında kalmak gelmekte. Bu yüzden güneşe her çıktığınızda risk aldığınızı bilmelisiniz. Gelelim nasıl dikkatli bir şekilde özlediğiniz renge kavuşacağınıza.

Öğle saatlerinde güneşlenmeyin. Güneş doğduktan sonra 2-3 saat ve batmadan önce 1-2 saat en güvenli saatlerdir. Üstelik bu saatler sizi kavurmaz ve güzel bir renge kavuşmanızı sağlar. Bu saatlerde bile koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Beyazlık durumunuza göre faktör seçebilirsiniz.

Güneşin altında hangi saatte olursa olsun fazla kalmayın. Yarım saatte bir 15-20 dakika cildinizi gölgede dinlendirin.

Güneş ve deniz cildinizi aşırı oranda kurutacağından belirli aralıklarla tatlı suyla duş alın ve vücudunuza nemlendirici sürün.

Kullandığınız koruma faktörlü güneş kremlerini suya dayanıklı olanlar arasında seçin. Her ne kadar suya dayanıklı olanların üzerinde gün boyu kullanabileceğiniz yazsa da belirli aralıklarla tekrar sürmeyi ihmal etmeyin.

Hava bulutlu olsa da kremi kullanın. Çünkü bulutlar zararlı güneş ışınlarının sadece %20’sini engellemektedir.

Güneş gözlüğü kullanın. Gözlük camlarının UVA ve UVB ışınlarına karşı korumalı olduğundan emin olun. Taklit güneş gözlüklerinde bu özellik olmadığından size yarardan çok zarar verecektir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın