Sağlıklı Saçlar ve Cilt İçin Vitaminler

Sağlıklı Saçlar ve Cilt İçin Vitaminler

Cildin ve saçların sağlıklı görünmesi, doğal güzelliklerini koruması ve yıpranmaması için belirli vitaminlerin düzenli olarak alınması gerekmektedir. Aslında bu vitaminler vücudumuzun diğer bölümleri için de yararlıdır. Tercihen bu vitaminleri beslenme listenizde yapacağınız düzenlemelerle yediğiniz gıdalardan almanız daha yararlı olacaktır. Ancak gerekli vitaminleri almak için diyet listenizi baştan düzenlemek istemiyorsanız multivitamin takviyelerini kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bazı multivitamin takviyelerinin iştah açma gibi yan etkileri olduğudur. Herhangi bir multivitamin almadan önce bir beslenme uzmanına danışmanız ya da mağazada bulunan satış elemanlarından detaylı bilgi almanız iyi olacaktır.

Hangi Vitaminler Saç ve Cilde İyi Gelir?

Hayatımız boyunca vücudumuz milyonlarca saç ve deri hücresi üretir ve her gün gıdalar yoluyla aldığımız vitaminler sağlıklı bir cilt ve saçların ana faktörü olan keratine çevrilir. Saç dökülmesi ve cildin kırışmasına neden olan etkenlerin büyük bir kısmı ailemizden bize genetik miras olarak kalmasına karşın genetik faktörleri bir kenara bırakırsak aldığınız vitaminlerle saçlarınızın daha hacimli, doğal parlaklığında görünmesini sağlayabilir, cilt lekelerinden, erken oluşan kırışıklıklardan korunabilirsiniz.

B12 Vitamini

Saç dökülmesinin başıca sebeplerinden biri olarak B12 vitamini eksikliği gösterilmektedir. B12 vitamini eksikliği özellikle kadınlarda saçların dökülmesine yol açmaktadır. Yemeklerden alınan B12 vitamini sindirim sistemi tarafından işlenerek vücudun kullanımına sunulur. Yaş ilerledikçe sindirim sisteminin B12 vitaminini işleme süreci yavaşlar ve bunun sonucu olarak yeterli miktarda B12 vitamini sisteme dahil olamaz. Basit bir kan testi yaptırarak B12 vitamini seviyesini tespit edebilirsiniz.

B Kompleks Vitaminler

Genel olarak kompleks B vitaminleri saç ve cilde yararlıdır ve doğal hallerini korumalarını sağlar. B12 vitaminine ek olarak saçların parlaklığını koruması, saç dökülmesinin engellenmesi, saç tellerinin kalınlaşması, cildin daha pürüzsüz bir yapıya kavuşması ve kırışıklıkların geciktirilmesi için B3 ve B6 vitaminleri kritik önem taşımaktadır. Bu vitaminleri içeren kompleks B vitamini almanız saçlar ve cildiniz üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Antioksidan Özelliği Olan Vitaminler

C, A ve E vitamini gibi antioksidan özelliği olan vitaminler sağlıklı saç ve cilt için oldukça önemlidir. C vitaminin fazlası konusunda belirli bir zarar görülmezken A vitamini alırken dikkatli olmalısınız. Çünkü A vitaminin fazlası bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Dermatologlar A vitaminini genellikle aşırı solgun ciltler için tavsiye etmektedir ancak mutlaka bir uzman kontrolünde kullanılmalıdır. E vitamini ise özellikle kırışıklıkların oluşum sürelerinin geciktirilmesi, cildin elastikiyetinin arttırılması için kullanılmaktadır.

Gerekli Yağ Asitleri

Yağ asitlerinin faydaları üzerine her gün yeni bir haber okuyoruz. Sağlıklı saçlar ve cilt için uskumru ve ton balığı gibi soğuk su balıklarını diyetinize eklemelisiniz. Keten tohumu yağıda iyi bir kaynak olarak kullanılabilir.

Vitaminleri Nasıl Alacağız?

Sağlıklı saçlar ve pürüzsüz bir cilt için almanız gereken vitaminleri yazımızın başında da belirttiğimiz gibi doğal yollardan almanız tavsiye edilir. Ancak vitamin satışı yapan eczaneler ve vitamin dükkanlarında bu vitaminleri içeren ve günlük kullanıma uygun vitamin destekleri bulabilirsiniz. Şu unutulmamalıdır ki saç ve ciltte yaşanan sorunlar genlere, yaşa, cinsiyete bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle vitamin takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve sizin için uygun olan destekleri kullanmalısınız.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Gereken özeni göstermenize rağmen kısa sürede fazla miktarda saç dökülmesi ve cildinizde sorunlar yaşamaya başladıysanız bu başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu noktada bir doktora başvurmanız teşhis ve tedavi sürecinin başlaması açısından önemlidir. Hızla saç kaybetme genellikle tiroit bezlerinde yaşanan sorunlardan, kısa sürede aşırı kilo kaybı, sürekli uykusuzluk, yüksek tansiyon ve çarpıntı gibi durumlarda yaşanabilmektedir. Streste saç kabında ve cildin solgunlaşmasında önemli faktörlerden biridir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın